| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate trai fericit(a) sau satisfacut(a) un ateu ( atee ) sau cineva, care nu crede in Dumnezeu ca persoana iubitoare si cu caracter frumos, care nu e prea frumos ( frumoasa ) la chip si corp, cu partenera ( partenerul ) care nu e prea frumoasa ( frumos ) la chip si corp, in saracie fara operatii estetice, stiind ca frumusetea este trecatoare si ca toti oamenii imbatranesc, FARA sa insele ( sa traiasca mintind si in neadevar desi in mod contradictoriu crede ca iubeste realitatea stiintifica ) partenera ( partenerul ) sau sa renunte la ea ( el ) ( despartirile sunt cel putin de multe ori dureroase ) pentru o persoana mai frumoasa sau mai tanara sau mai indiferenta ( la uratenia lui sau a ei ) care nu crede in dragoste ci mai mult in bani?

15 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ha? Enumerale pe rand

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Nu e nevoie sa le enumar pe rand pentru cineva care citeste cu atentie intrebarea. happy

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda eu nu am inteles bine laughing

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Un ateu nu poate trai fericit in conditiile din intrebare: saracie si uratenie. Pai un ateu cand se vede urat incearca sa dobandeasca bogatii, dar la nivel psihic ateismul nu-l ajuta. Femeia frumoasa pe care o alege, cum vede ca-i scad banii il lasa si se duce cu altul mai bogat. Un ateu nu sta cu o femeie urata mult timp fara sa o insele ( sa umble cu minciuna desi iubeste stiinta care incearca sa explice adevarul sau realitatea ) sau sa o abandoneze pentru alta mai buna. E valabila si reciproca pentru genul feminin. Deci un ateu e mai nefericit in comparatie cu un credincios si in acest domeniu al dragostei romantice pentru ca are o gandire inferioara in comparatie cu a unui credincios care crede ca Dumnezeu e o persoana reala care va indrepta uratenia fara operatii estetice dureroase si scumpe. happy

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Un ateu nu poate trai fericit in conditiile din intrebare: saracie si uratenie."

Cum ai tras concluzia asta geniala?

"Pai un ateu cand se vede urat incearca sa dobandeasca bogatii, dar la nivel psihic ateismul nu-l ajuta. Femeia frumoasa pe care o alege, cum vede ca-i scad banii il lasa si se duce cu altul mai bogat. Un ateu nu sta cu o femeie urata mult timp fara sa o insele ( sa umble cu minciuna desi iubeste stiinta care incearca sa explice adevarul sau realitatea ) sau sa o abandoneze pentru alta mai buna. E valabila si reciproca pentru genul feminin. Deci un ateu e mai nefericit in comparatie cu un credincios si in acest domeniu al dragostei romantice pentru ca are o gandire inferioara in comparatie cu a unui credincios care crede ca Dumnezeu e o persoana reala care va indrepta uratenia fara operatii estetice dureroase si scumpe."

Prietene te-au mai intrebat altii pe site si te intreb si eu, cu ce dracu te droghezi ca esti sonat rau. Cum si prin ce procedeu genial ai corelat orientarea religiosa cu viata amoroasa a unui individ, din punctul tau de vedere un ateu e hiper-materialist si nu poate iubi pentru ca nu crede in Divinitate?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau si eu ce fumezi tu!

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Iubirea partiala ( incompleta ) NU e iubire vie ci o iubire moarta. Un om incomplet sau fara inima ar muri. Un ateu nu suporta raul pentru ca e incapabil pentru ca in el nu exista dragoste activa sau vie. "Dragostea toate le suferă, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă." 1 Corinteni 13. Daca un ateu sarac ar sta toata viata langa o femeie urata fara sa o insele si sa o iubeasca doar pe ea asa cum ar iubi o femeie "perfecta", AR INNEBUNI si nu ar rezista. happy

| SG1995 a răspuns (pentru Freya1):

N-are rost, e un caz pierdut.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Cum merge la cu'rve? Ai bani de cu'rve? Crezi ca stai bine cu teoria practica experienta? Cine crede un pusti la 22 ani? happy

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nene ai probleme la mansarda e clar, apropo ce te face sa crezi ca merg la prostituate tati, nici macar n-am mentionat pe site ca imi doresc sa merg sa faci o astfel de speculatie, cred ca confuzi persoana tati.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Cu'rve sunt si fetele care mai intai privesc la avere si apoi la baiat. Deci? Intrebarea ramane valabila. happy

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt prea materialist, dar daca crezi ca intr-o relatie pentru un ateu conteaza doar bani, atunci clar ai mari probleme cu realitatea tati.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

"Nu sunt prea materialist, dar daca crezi ca intr-o relatie pentru un ateu conteaza doar bani, atunci clar ai mari probleme cu realitatea tati." - am vrut sa spun "mai intai banii" pentru o relatie de durata. Si scuze daca te-am suparat cu intrebarea: am scris-o mai mult in gluma. Se pare ca dorinta de supravietuire si prin asta prioritatea banilor, intrece valoarea frumusetii. Nu e de mirare ca cu timpul ateii isi abandoneaza nevestele pentru unele mai frumoase si mai tinere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu daca sa dau vina pe lipsa somnului meu sau pe modul in care ai formulat tu... Desi vad ca nu sunt singura care n-a inteles. Sfatul meu ar fi sa reformulezi. In primul rand, ce treaba are ateismul cu frumusetea si ce ai mai zis tu acolo?

| Viitorulapropiat a răspuns:

N am inteles nimic.