| ludwig a întrebat:

Cum poate un om sa fie fericit? nu este fericirea impotriva conditiei umane? Si care este sau ar putea fi secretul fericirii in opinia voastra?

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Scopul vieții este să ai un scop în viață.

| iKronstadt a răspuns (pentru NOname):

Mai faino, ti-am vazut raspunsul, si m-a traznit o intrebare. Totul este sa ai un scop, indiferent de target-ul propus, sau totul este sa ai un scop care sa nu aduca prejudicii celor care au alte scopuri (sau care efectiv n-au nici un scop)?

| NOname a răspuns (pentru iKronstadt):

Nimic nu este totul, indiferent dacă e un scop pozitiv sau negativ.

Însă, firește, n-aș întâmpina cu brațele deschise fericirea care se hrănește cu nefericirea celorlalți. Este un scop egoist și, cred eu, chiar ușor bolnav și sadic.

| EmaS a răspuns:

Eu cred ca acesta este secretul fericirii.Sa fii multumitor cu ce ai. Poti sa fii fericit cu putin si la fel de bine poti sa ai palate si sa fii vesnic nemultumit.Lacomia este ca o lipitoare care spune mereu:mai vreau!

April
| April a răspuns:

Un om poate fi fericit in cel mai simplu mod cu putinta:sa accepte viata asa cum ea vine.Iar secretul fericirii sta in bucuria de a vedea frumusetea lucrurilor marunte.Personal,un tril de privighetoare intr-o frumoasa dimineata de vara, ascultat intr-o deplina liniste sufleteasca, ma face fericita.

| harciog a răspuns:

In nici un caz sa vorbesti despre fericire. Fericirea este impotriva conditiei umane doar atunci cind incerci sa-i dai definitii tembele cind ea ne este data numai si numai pentru a o trai.Secretul fericirii este ca nu trebuie s-o cauti ci trebuie doar sa i te deschizi.

| iKronstadt a răspuns (pentru harciog):

Bravo!
Domnu' Har, mi-a placut raspunsul dumneavoastra, bai nebunule!

| RAY a răspuns:

Daca ai tot ce vrei nu esti fericit? eu cred ca esti fericit si ca te trezesti dimineata, ca aveti ce manca uni mor de foame, uni nu vad, voi vedeti, viata e o fericire daca iubesti viata e un dar minunat

| WhatheWow a răspuns:

Fericirea are mai multe forme, de la fericirea individuala la fericirea colectiva, de la fericirea instantanee la cea de lunga durata si nu in ultimul rind, fericirea universala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ma intereseaza subiectul asta al fericirii, eu oricum nu o sa fiu vreodata fericit, la fel ca majoritatea oamenilor; asa suntem construiti. Pe mine ma intereseaza mai mult sa evoluez si sa cunosc, iar daca as fi fericit as fi multumit cu ceea ce sunt, ceea ce e ilogic; eu ma simt fericit sa nu fiu multumit cu ceea ce sunt si sa progresez in vreun domeniu sau altul. Faptul ca astazi stiu mai multe decat ieri ma face sa ma simt bine. Ca atare prefer sa las deoparte fericirea iluzorie. La ce foloseste? La stagnare, la un trai animalic? Probabil bacteriile sunt fericite, eu am mai multe pretentii.
Cu cat esti mai ignorant cu atat esti mai fericit, asta e secretul fericirii adevarate.
De acolo vine si fericirea copilariei din ignoranta, cu cat sti mai putin cu atat mai bine pentru fericirea ta.

| AnonimDeOcazie a răspuns:

Îţi zic acelaşi lucru şi cel care m-a întrebat pe stradă dacă ştiu care-i scopul vieţii: Un milion de euro şi ţi-l spun.

| MrsEinstein a răspuns:

Nu există om care să fie fericit ( din perspectiva mea ) fiecare e nemulţiumit de viaţa lui. Oricum eu, nu o să fiu fericită niciodată pe nici-un plan.
Have a nice life.

| peru a răspuns:

Ce poate sa insemne fericirea? pai. in sistemul in care traim nu mai exista fericire. nu ai bani, nu ai mancare, pentru bani trebuie sa muncesti, nu mai ai deloc timp de nimic. de fapt, nu mai ai timp de viata. te ai uitat vreodata spre cer si ti ai zis - oare ce se afla dincolo de nori - au zis ca e o luna, un soare, planete, oare?! te ai intrebat vreodata daca, oare, suntem singuri? ai simtit vreodata cu adevarat pamantul de sub picioarele tale, fiecare denivelare, pietricica pe care calci? nu cred. de unde timp, de unde timp sa fii fericit? -- si ce inseamna fericirea pentru mine? LIBERTATE frate. ma pis pe sistem ma pis pe mod ma pis pe conditiile care trebuie sa le aiba un om ca sa fie acceptat intr-o societate de ra.hat. si nu ma refer la Romania. vrei sa strabati muntii si dealurile. dar nu poti, sunt granite. esti inchis. trebuie sa urmezi pasii sistemului pentru a trece acele granite cand stii bine ca lumea a fost creata si pentru tine. nu doar pentru ceilalti dincolo de granita. esti inchis in sistem. zici ca esti fericit? da, poate, esti fericit in SISTEM, cu ajutorul SISTEMULUI, ai primit niste bani, ai un loc de munca. in ziua de azi asta inseamna fericire. fericirea e VIATA. trebuie sa ma duc la scoala ca dupa ea, sa fac bani, sa traiesc. pot sa traiesc si in singuratate, doar acolo ma pot simti liber.