| anonim_4396 a întrebat:

Cum priviti voi sensul vietii?

22 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ma uit de-a lungul ei si nu ma pot infrina sa nu exclam;-Mooaaammaaa, ce viata de tot rahatul...

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Si ca bonus are sens unic, direct la moarte cu rahat cu tot.

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Ai observat ma? Cum vrei sa intorci, cum te si vad agentii.Nu-i loc sa fraieresti pe nimeni.Am observat ca si la cei care nu o au de rahat cam tot la fel este.Numai ca au un pic asfaltul mai bun, circulatia dirijata mai altfel, masini un pic mai intretinute dar, ca dreacu, tot acolo sfirseste si drumul lor.Consolare? Dreacu mai stie?

| Bacemi a răspuns:

Sensul vietii, conform experientei mele de viata, ar fi de a oferi ceva folositor umanitatii si totodata de a accepta ideea de convietuire.
Asa cum bine spun si ceilalti, daca am depinde de acest sens al vietii ar insemna ca am muri daca nu l-am indeplini. Ori atunci inseamna ca noi, cum necum, tot facem macar un pic din ce trebuie sa facem prin simpla noastra existenta.
Sensul vietii este sa invatam din experientele de viata traite si sa cautam sa devenim mai buni si corecti cu fiecare zi.

| IMC90 a răspuns:

Pai, sensul vietii este...
Vreau branza!

| anonim_4396 explică (pentru IMC90):

Du-te pe Lună.

| Woodenpints91 a răspuns:

După câteva beri, cam în ceaţă...

| sabin89 a răspuns:

Eu am dubii in ce priveste dumnezeul biblic, dar cred totusi ca ceva se ascunde in spatele tuturor lucrurilor. Si ca atunci cand voi muri, voi fi mort in universul acesta dar viu in altul. Nu cred ca Eminescu, de exemplu, a aparut in lumea asta doar ca o scanteie care a licarit cateva clipe si apoi s-a stins pentru totdeauna. Sigur, eu nu sunt de talia lui Eminescu (sau a lui Mozart, sau a lui Einstein), dar sunt si eu, la fel ca si tine si ca si toti care sunt oriunde, un om, cu idei, cu ganduri, cu sentimente. Nu pot sa cred ca natura sa isi bata joc chiar asa de noi, sa ne faca sa existam pentru cateva clipe si apoi sa ne arunce in abisul inexistentei. As intelege sa faca asta cu un soarice, cu un iepure, dar nu cu noi. Faptul ca nu stim exact ce se va intampla nu ne poate impiedica sa speram. Daca stiinta a descoperit atatea lucruri pana acum, de ce nu as crede ca va descoperi inca si mai multe, ajungand in final sa inteleaga chiar sensul vietii?

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

In timp ce traiesc, il vad.El nu exista.El se dezvolta.

| mentholinks a răspuns:

Ce-i ala?

| dragos9234 a răspuns:

M-am straduit enorm de mult pentru a gasi un sens vietii.
Din pacate m-am straduit degeaba, nu am gasit nici un scop/sens.
Prin urmare nu il privesc(sensul vietii adica).

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Grea intrebare! Cred ca nimeni nu stie. Nu stiu sensul vieti pentru mine inseamna iubire, familie, sanatate, sa realizez ceva, sa am copii.
*-*

| TheStory a răspuns:

Viats nu are sens cand suntem asa multi pe pamant. Nimeni nu are un scop bine definit. Suntem intr-o continuo miscare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata are un singur sens, moartea. Orice altceva, este pe moment, sau doar o iluzie. Nu exista oameni alesi sau oameni speciali, cu scopuri marete. Viata ti-o traiesti dupa ''regulile'' pe care ti le faci tu, daca nu reusesti sa-ti faci nici-o regula, te adaptezi la ''regulile'' impuse de altii.

| Kozbinski a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte adevarat ce spui sant de acord cu tine, dar eu personal sunt satul de ambele reguli mi-am dat seama ca ne nastem sa gresim si sa suferim, iar pe parcursul vietii ne consideram in permanenta cineva, cand de fapt suntem niste calatori prin realitati create si hranite de mintea noastra, nedandune seama niciodata ca mintea noastra este multiversul subconstient iar pe dumnezeu l-am creat tot noi, nefind altceva decat un placebo al sperantelor noastre!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu scepticism, e neaparat un "sens"?
Daca o fac varza nu tot acolo ajung?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fix în față, cu abinegație bourească!
("I"-ul din ab-negație e pus de robot!)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Reply dintr-o Dificultate tehnica pe care o intampina la postarea raspunsurilor.

Răspuns utilizator avertizat
| razvitzi a răspuns:

Task management big grin

| Ciufu a răspuns:

Ți-ai exprimat întrebarea către un public larg, deci răspund și eu în numele unui public mai larg. Pentru unii este doar dorința de a își întemeia o familie și să trăiască mult cu micile probleme cotidiene și cu sărbătorile cu mese mari în familie, pentru alții este să fie remarcați de lume sau să ajungă undeva departe în viață, să descopere anumite lucruri care pot ajuta omenirea, sau să trăiască doar pentru a face cercetare fără a cere nimic în schimb... doar pentru evoluție.

| knockouuuut a răspuns:

Sa nu mori prost.