| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Cum putem fi siguri că Iisus a trăit cu adevărat pe pământ?

Răspuns Câştigător
| Ervin a răspuns:

Nu putem fi. asta e problema. doar dacă se găsesc rămăşiţe sau aşa ceva. deşi nu cred că a trăit în alt loc decât pământul.

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E vorba de credinta.Niste dovezi sunt, niste manuscrise si niste experiente, relatari ale oamenilor, plus Cartea Sfanta dar depinde in mare parte si de credinta.Pe care tot o vrea Dumnezeu de la noi, fericit cel ce crede si n-a vazut...(cum scrie in Sf Scriptura)

| Razvan a răspuns:

Practicand acel fel de adeziune totala fata de un scop atat de des intalnita.Adica crezi in ceva toata viata ta, nu te indoiesti nici macar o secunda, nu te intrebi pur si simplu crezi. E rau? E bine?thinking
Efecte adverse grave nu se cunosc in afara de indoctrinarea permanenta si totala

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi ca ai multe izvoare istorice scrise care atesta cu adevarat existenta lui Iisus
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret

| Gospell a răspuns:

Exista numeroase izvoare care vorbesc despre viata lui Iisus pe pamant. Spre exemplu Flavius Iosefus, Iulius Africanus, Plinius cel Tanar vorbesc despre Iisus Hristos in lucrarile lor.

| GyeBaek a răspuns:

Prin credinta.

| Floreenofficial a răspuns:

Crede si nu cerceta!
Trebuie sa crezi. Daca nu, ai pierdut tot.Nu pierzi nimic daca tu crezi si nu e adevarat.

| mnia a răspuns:

Nu putem fi siguri, deinde de credinta fiecaruia. Mie mi-e greu sa cred, dar nu pot sa ii neg existenta, pentru ca nu am dovezi concrete.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Iisus/Jeshua a trait pe Pamant, dar nu a fost nici Mesia si nici fiul lui D-zeu. Si din cauza nasterii sale in decembrie sau, conform Apocrifelor, in martie. Mashiah/Mesia se va naste in ziua de Tisha beAv(iulie-august) si isi va salva poporul israelit in timpul Razboiului GoguMagog. Va fi un simplu humanoid nascut din parinti evrei. Cel putin asa este scris in Profetia lui Ezechiel. In anul 1666, un anumit Shabtai Zwi, nascut de Tisha beAv, a crezut ca el este mult-asteptatul Mesia. Dar s-a inselat. Mesia inca nu a venit. Mai nou, judeo-sionistii considera ca Mesia e-n fiecare evreu. Ca ne putem mantui singuri. Si nu avem nevoie de salvare/mantuire exterioara.

| カルメン a răspuns:

Sunt multe probe scrise care demonstreaza acest lucruhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfintii oameni buni, sarbatorile astea ne expune pe Iisus, viata Sa, mama ei de logicahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il poti intreba si singur.iti va raspunde.

| perry_8917 a răspuns:

Nu poti stii 100% dar eu traiesc dupa o morala:

Iisus exista la fel cum si creierul tau exista, amandoua nu se pot vedea dar existenta lor este stiuta.