| LoveToHate a întrebat:

De ce sunteti asa siguri ca Iisus a trait pe pamant?
Nu vreau citate din Biblie!

23 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

A trait pe Jupiter, fuma iarba spatiala, si aia nu erau apostoli, erau extraterestrii din rasa! 3@4!

| shadovv a răspuns:

Fiind intrupat in om nu cred ca ar fi trait in spatiu...

| danut a răspuns:

Exista un istoric roman al cezarului (era pagan) care face referire in multe rapoarte ale sale despre Isus Hristos. Acest istoric s-a numit Flavius si relateaza multe istorisiri ce corespund descrierile Biblice. In relatarile timpului sunt cca 26.000 de relatari nebiblice directe despre Isus Hristos. Prin comparatie despre Arhimede nu avem decat 10 relatari istorice si acestea indirecte (adica se face aluzie si la.) si totusi noi credm (?) ca a existat Arhimede, tu crezi? Chiar si despre domnitorii romani sunt cu mult mai putine scrieri decat despre Isus Hristos. Crezi ca a existat Mihai Vitezul sau Alexandru cel Batran, daca crezi asa ceva fi sigura ca si Isus Hristos exista.

| OOOLEOOO a răspuns:

Din punct de vedere istoric nu exista multe dovezi ca Iisus a existat.

| Sharada a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Wow! se vede ca nu esti documentat... sunt izvoare istorice care dovedesc acest lucru! citeste mai mult happy

| OOOLEOOO a răspuns (pentru Sharada):

''nu exista MULTE dovezi ca Iisus a existat''

Cartile povestile si intamplarile spun ca exista, dar prin dovezi stiintifice existenta lui este limitata.

| Sharada a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Cum adica dovezi stiintifice? Stiinta este investigarea sau studiul naturii prin observație și raționament. Acum ori stiinta sau istorie? depinde din ce punct de vedere privesti. Daca sunt izvoare istorice si cele stiintifice apar.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Da-i pe la sfarsit.

http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

milan9 a spus asta:
Istoria prezintă foarte multe mărturii despre existenţa Mântuitorului Hristos şi a creştinismului... Pe lângă dovezile arheologice, care sunt foarte generoase, şi în afara celor care aparţin Sfinţilor Părinţi ai Bisericii (din primele secole creştine), există şi mărturii ale mai multor autori necreştini(!) precum Tacitus şi Flavius Josephus etc., potrivit cărora, răstignirea lui Iisus a avut loc în vremea lui Tiberius Iulius Caesar Augustus (14 – 37 d.Hr.):

,, Numele li se trage de la Hristos, Care, în vremea împăratului Tiberius, fusese condamnat la moarte de Pontius Pilatus (Anale, 15, 44, 3 – trad. Guţu, Humanitas, 1995, 430)"

Flavius Josephus:,, În vremea aceea a trăit Iisus, un om înţelept, dacă poate fi numit aievea om. El a fost autorul unor uluitoare minuni şi învăţătorul oamenilor care erau bucuroşi să afle adevărul. A atras de partea lui o mulţime de iudei, dar şi o mulţime de păgâni. Acesta a fost Hristos. Chiar dacă Pilatus, datorită acuzaţiilor aduse de fruntaşii poporului nostru, L-a ţintuit pe cruce, n-au încetat să-L iubească cei ce L-au îndrăgit de la început. Căci li S-a arătat a treia zi iarăşi viu, aşa cum au prezis profeţii trimişi de Dumnezeu, înfăptuind şi o mie de alte miracole. De atunci şi până azi dăinuie poporul creştinilor, care îşi trage numele de la Dânsul. (Antichităţi iudaice 18, 3, 3 – trad. I. Acsan, vol 2: Cărţile XI-XX, Bucureşti, 2001, 446)"

| doctorandus a răspuns:

Vezi ca Bart Ehrman (un istoric agnostic) a scris o carte pe tema asta, se gaseste pe tor-ren-ts.

Citat din alta carte a sa:

„Asta nu înseamnă ceea ce se susține atât de adesea, cu regularitate alarmantă, și anume că Isus n-ar fi existat niciodată. El a existat cu siguranță, așa cum aproape orice cercetător competent al antichității, creștin sau necreștin, este de acord, bazându-se pe dovezi clare și sigure. Dar la fel ca majoritatea persoanelor care au trăit și murit în primul secol, nu apare în documentele poporului roman."
—Bart D. Ehrman, Forged: Writing in the Name of God—Why the Bible’s Authors Are Not Who We Think They Are.

Dovada cea mai graitoare i se pare ca nimeni n-ar fi inventat povestea ca un infractor crucificat a fost Mesia, ci ar fi inventat o poveste despre un rege razboinic din Ierusalim. Tot el arata de ce:

„Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

Încerc să exemplific studenților mei reacția instinctivă a celor mai mulți evrei din primul secol cărora li se spunea că Isus a fost Mesia. Închipuiți-vă că cineva v-ar spune că David Koresh a fost atotputernicul Fiu al lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii. David Koresh? Individul din Waco care a fost omorât de FBI? Da, el este Domnul universului! Mă-ndoiesc."
—Bart D. Ehrman, The lost Gospel of Judas Iscariot: a new look at betrayer and betrayed

Argumentul a fost formulat de Tertullian (care era un rationalist): credo quia ineptum, nimeni n-ar fi inventat o minciuna asa de mare si sfruntata, daca lucrurile n-ar fi stat chiar asa. Mai precis: Mortuus dei filius; credibile est, quia ineptum est.

| danay72 a răspuns:

Si istoria confirma lucru acesta si chiar si timpul este ghidat inainte de Cristos si dupa Cristos.

| RAY a răspuns:

Unu ofera un milion de euro pentru o dovada care sai ateste existenta

| milan9 a răspuns:

Istoria prezintă foarte multe mărturii despre existenţa Mântuitorului Hristos şi a creştinismului... Pe lângă dovezile arheologice, care sunt foarte generoase, şi în afara celor care aparţin Sfinţilor Părinţi ai Bisericii (din primele secole creştine), există şi mărturii ale mai multor autori necreştini(!) precum Tacitus şi Flavius Josephus etc., potrivit cărora, răstignirea lui Iisus a avut loc în vremea lui Tiberius Iulius Caesar Augustus (14 – 37 d.Hr.):

,, Numele li se trage de la Hristos, Care, în vremea împăratului Tiberius, fusese condamnat la moarte de Pontius Pilatus (Anale, 15, 44, 3 – trad. Guţu, Humanitas, 1995, 430)"

Flavius Josephus:,, În vremea aceea a trăit Iisus, un om înţelept, dacă poate fi numit aievea om. El a fost autorul unor uluitoare minuni şi învăţătorul oamenilor care erau bucuroşi să afle adevărul. A atras de partea lui o mulţime de iudei, dar şi o mulţime de păgâni. Acesta a fost Hristos. Chiar dacă Pilatus, datorită acuzaţiilor aduse de fruntaşii poporului nostru, L-a ţintuit pe cruce, n-au încetat să-L iubească cei ce L-au îndrăgit de la început. Căci li S-a arătat a treia zi iarăşi viu, aşa cum au prezis profeţii trimişi de Dumnezeu, înfăptuind şi o mie de alte miracole. De atunci şi până azi dăinuie poporul creştinilor, care îşi trage numele de la Dânsul. (Antichităţi iudaice 18, 3, 3 – trad. I. Acsan, vol 2: Cărţile XI-XX, Bucureşti, 2001, 446)"

| martzian a răspuns:

Sunt istorici si scriitori care confirma asta (Tacitus, Pliniu cel Tanar, Flavius Iosefus, Lucian din Samosata, Mara Bar-Serapion, etc.) pe langa marturiile a mii de ucenici.

| WR104 a răspuns:

Pai pe alte planete nu-i oxigen si nici pesti sau vin.
Deci, clar e vorba de Pamant.
Numai bine!

| Miauti a răspuns:

Pai la mormantul lui a fost descoperit 2 scheleti iar in interior era scris pe o tableta de piatra ''Isus''. De ce crezi ca atunci cand a fost descoperit mormantul a avut loc multe evenimente... si a fost inchis inca cativa ani pana au musamalizat tot ce tr.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa iti dau citate din Biblie pentru ca nici nu am citit-o.
Eu cred ca Iisus a trait pe pamant pentru ca de obicei nimic nu este pomenit fara ca acel ceva sa fi existat candva. Intelegi ce vreau sa spun?
Hai sa inventam noi de maine un personaj si sa vedem daca ne crede cineva...

| i86e2 a răspuns:

Eu bănuiesc că Isus a existat, deși sunt ateu. Bine, nu mă refer la personajul biblic, ci la faptul că a existat un om după care e inspirat personajul biblic. Ar fi putut foarte bine să existe și Hercule, spre exemplu, ar însemna doar că are multă mitologie în jurul lui, la fel ca Isus. Un om care sunt destul de sigur că a existat e Buddha, dar a acumulat și el mitologie.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Dar tu de ce esti asa sigura ca a existat Brancoveanu, sau chiar Stefan cel Mare? Sfintii Parinti de la inceput nici nu pundeau sa se indoiasca ca a existat sau ca a venit Hristosul.

| charonmario a răspuns:

Tu de unde esti ATAT DE SIGURA ca nu a trait!?

| TEDYTED a răspuns:

Daca nu poti vedea soarele atunci cum poti vedea creatorul?

| LoveToHate explică (pentru TEDYTED):

Ce m-ai intrebat tu nu are legatura cu intrebarea mea.

| TEDYTED a răspuns (pentru LoveToHate):

Adica sa crezi chiar daca nu vezi