| adrian_6103 a întrebat:

Întrebarea mea este : „Există scrieri istorice, altele decât Biblia, care dovedesc că Iisus a trăit cu adevărat pe pământ?"Se poate sa-mi oferiti cateva linkuri sau numele cartilor?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Adrian,

Desigur, informează-te de aici http://www.everystudent.ro/a/istoric.html

Sper că ţi-am fost de ajutor!

Peace:P

15 răspunsuri:
| syme a răspuns:

Ai aici un debate intre Bart Ehrman si W. L. Craig pe tema invierii. Poate te ajuta indirect: http://www.youtube.com/view_play_list?p=F2758DCC10EB65E3

O alta sursa care te poate ajuta este articolul urmator: http://www.ntwrightpage.com/Wright_Historical_Problem.htm

Si inca una: http://www.theopedia.com/Historicity_of_Jesus

Succes.

| danut a răspuns:

Coranul, scrierile istoricului roman Flavius, raportul lui Pilat catre Cezar, etc.

| Duhovnicul a răspuns:

Ai spus ca tu intrebai de Iisus din Biblie nu de cel mentionat in linkul dat de @Karellen, atunci ai putea sa ne explici mai clar care e diferenta.

| Marcian a răspuns:

Parca am citit undeva ca erau niste mentionari evreiesti si romane despre Iisus dar nu mai stiu unde.Incearca Wikipedia.

| karellen a răspuns:

Depinde ce intelegi prin Iisus: daca e vorba de fiul lui dumnezeu, nascut dintr-o virgina, crucificat, pronuntat mort si care mai apoi inviat a treia zi, nu exista asemenea documente. daca te referi la un predicator evreu umanist ce a trait si murit in timpul imparatului Tiberius, probabil ca exista.
un punct de plecare pentru cautari ulterioare poate fi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Historical_Jesus
daca ai fi fost curios - cum lasi sa se inteleaga din puzderia de intrebari legate de religie - presupun ca ai fi gasit singur destule surse de informare.

| karellen a răspuns:

Bun, daca te refereai DOAR la Iisus din Biblie, raspunsul este evident nu. n-ai sa gasesti scrieri istorice (credibile) care sa descrie fenomene supranaturale

| adrian_6103 explică:

Karallen:daca ai fi mai atent am pus intrebarea in urmatorum mod :Există scrieri istorice, altele decât Biblia; deci ma refeream la Isus din biblie, si nu la altceva, oricum, multumesc.

| Dragosgan a răspuns:

Ce e ala Iisus? e zeul ala... m-am saturat de atatia zei.

| Costel95 a răspuns:

Nu inteleg la ce iti trebuie scrieri cand Dumnezeu vorbeste in zilele acestea.

| andreivmarin a răspuns:

Cauta zetgeist ( parca ) pe googel si vizioneaza filmul despre religie, acolo ai sa gasesti ceea ce cautiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://fymaaa.blogspot.com/ o serie de documentare, daca vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti traduce cu google : http://www.librodeurantia.org/lu/main.html
sper sa-ti implinesti goolul din suflet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratiilor trebuie ca fiecare om si femeie sa creada in puterea atotputernica a lui Dumnezeu si in fiul sau rascumparatorul planetei noastre caci ei au creat ceruriile si pamintul si tot ceace exista in ele cititi bine biblia si cereti fiului ceruriilor si al pamintului sa intalegeti mai bine caci timpul este aproape Isusa venit sai indrepte pe ceii pacatosi ca si ei sa fie salvati caci ei vor sa ne ajute CITITI MAI CU ATENTIE BIBLIA care sinteti curiosi luati EX DAU 5 bibli DIFERITE RELIGI ortodoxa, cea a martoriilor lui Iehova, cititi Coranul, biblia aventista, catolica, etc NU ORICINE CITESTE SI INTALEGE trebuie sa ceara de la dumnezeu sa intaleaga tainele Bibliei DAR CU RECUNOSTINTA LUI ISUS CA RASCUMPARATOR si toate decurg bine

veti intalege, omul e liber are propia decizie ce sa aleaga, intre bine si rau este liber acesta este timpul de azi am fost lasati sa decidem de acui parte vrem sa fim, dar asta inseamna sa depunem eforturii,, omul de foarte multe ori asi face greseli si in sinea sa zice,, asa a vrut Dumnezeu, DAR ESTE FOARTE GRESIT inainte de a face un lucru omul trebuie sa judece dacai bine sau rau, nu rideti si ziceti in mintea voastra alt nebun caci nebunii vor fi ce credinciosi si increzatori in Tatl si fiul,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enorme dovezi ruinele ce au fost scoase la suprafata si scriieri