| AvalohAlyn a întrebat:

Cum sa aplici mai bine in viata de zi cu zi principiile invatate din cartea si filmul Secretul?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vezi in youtube documentarul vei intelegewinking

| Inferno a răspuns:

Secretul nu reprezinta decat interpretarea eronata a unui fenomen psihologic.

| anonyymuusss a răspuns:

Cerceteaza, experiminteaza. Numai din experientele tale proprii poti invata cum functioneaza.
Mie mi-a deschis ochii.

| MySelf94 a răspuns:

Salut! Dacă e filmul cu titlul în engleză "The Secret" (eu am văzut doar filmul), cel cu succesul personalităţilor, îţi spun câteva păreri, dar adaug că nu l-am văzut pe tot, şi sunt vreo 3 ani de când l-am văzut.
Păi, pentru început, din ce am înţeles, metafizicienii aceia încercau să explice succesul oamenilor, dar şi revenirea lor din situaţii critice. Şi că la baza acestor evenimente ar sta forţa de atracţie. Numai că aici nu e genul acela de forţă de atracţie dintre două corpuri, ci se vorbeşte cumva despre "forţa de atracţie dintre un om şi un eveniment".

By the way, mi-am dat seama că nu poţi să stai cu toată teoria asta după tine toată viaţa. Eu am observat că genul de gândire "recomandat" de film se regăseşte foarte mult într-un citat de-al lui Bruce Lee, anume "Defeat is a state of mind; No one is ever defeated until defeat has been accepted as a reality". Şi pentru asta cel mai bun exemplu din film mi se pare omul acela care a fost paralizat de la gât în jos, şi-a propus ca în ziua de Crăciun să iasă pe picioarele lui din spital, şi a făcut-o. Şi-a revenit. Denotă ce mult contează autosugestia. Am explicat cum am putut ce am înţeles acolo, dar legat de autosugestie nu prea am cum, asta se regăseşte în fiecare om şi fiecare o exploatează în funcţie de cât de mult îşi doreşte.

PS : Sper să fie acelaşi film şi scuze dacă nu prea am fost pe subiect (mai am de învăţat). happy