| AvalohAlyn a întrebat:

A incercat cineva principiile din filmul si cartea Secretul? A mers? Credeti in Legea Atractiei?

5 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns:

Bineinteles ca nu merge!

In fapt tot ce trebuie facut e sa vedem originea acestei idei, cel putin de cand a fost raspandita.

Schopenhauer a fost primul ce a gandit asa si poate a influentat ideea de "evolutie" facuta prin pozitia numita "lamarkianism".

Ce vreau sa zic e ca de 2 secole implinite cel putin stim ca o astfel de pozitie nu merge. Sau cel putin nu e confirmata sa mearga!

http://www.philosophybasics.com/philosophers_schopenhauer.html

| AvalohAlyn explică (pentru KhludCiprian):

Cica ''bineinteles ca nu merge''.Pe ce te bazezi cand spui asta? Dar gramada de oameni care spun ca au incercat principiile si a mers, care spun ca si-au indeplinit dorintele? E vorba de legea atractiei. Poate tu vorbesti de altceva.Ciudat.

| KhludCiprian a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Ti-am zis, ideea ca te gandesti la un lucru sa se intample si asta schimba realitatea, nu a fost confirmata de 2 secole.

Nu despre asta e "legea atractiei"? Cand am citit-o in spaniola despre asta zicea...

Este o vorba ce o aud ca ateii o zic: "doua maini ce muncesc sunt mai eficiente decat 1000 ce se roaga", dar asta o poti extinde absolut pentru aceasta "lege".

Ce iti ziceam e ca:
- pozitia filosofica e foarte veche (e mai veche de Schopenhauer, doar ca el a popularizat-o in special in Europa de Vest), desi cartea e noua
- principiile sale sunt clar false, cel putin ele putand fi aplicate "naiv" pe lamarkianism si acesta a fost infirmat stiintific

Ce trebuie sa faci e sa faci un experiment si sa cauti un experimentator independent de tine sa iti confirme daca s-a intamplat ce iti doresti, nu sa iti auto-confirmi ce deja doreai... asa "merge" doar horoscopul!

| Inception a răspuns:

Am văzut doar filmul Secretul, și am încercat sa vad dacă merge și chiar merge, de fiecare data când folosesc legea atracției, se întâmplă exact ce îmi doresc, când ma aștept cel mai puțin. Si am mai văzut si filmul Legea Rezonantei Oculte, tu la-i văzut.

Răspuns utilizator avertizat