| Brockblack a întrebat:

Cum pot scapa de Tendinta Sinuciderii?

Am momente în care ma abtin sa nu ma duc si sa pun capat.

Apoi,cand imi revin la normal - Dintr-odară, devin Optimist.

De ce?

Răspuns Câştigător
| fuzzer a răspuns:

Sper ca vei vedea raspunsul integral...

Cei mai multi tineri care se confrunta cu o asemenea problema traiesc niste sentimente de nedescris. Intervine simtul inutilitatii, nonsensul vietii, indiferenta celor din jur inclusiv a propriei familii in raport cu propria persoana. Cu alte cuvinte, tu, nu mai percepi iubirea familiei tale, absolut nimic nu iti mai confera certitudinea si siguranta ca esti pretuit. Consider ca problema principala nu este aceea ca ai asemenea ganduri, problema principala este noncomunicarea. Relationarea cu cei din jur este foarte importanta, sunt convins ca intrebarea ta constituie in esenta un strigat de ajutor, intelege ca niste oameni care nu te-au vazut iti vor raspunde fara emotie sau chiar fara sa se aplece in profunzime asupra problemei tale si sa inteleaga prin ce treci.
Gandeste-te ca nu esti un ciudat, si pe planeta aceasta cu peste 7 miliarde de oameni multi se gandesc la ce te gandesti tu. Insa te poti intreba: este aceasta o solutie? sau mai degraba este o fuga de probleme, responsabilitati sau simplul fapt ca nu te potrivesti cerintelor evoluate sau decazute ale acestei lumi. Indiferent care ar fi cauza, noi cautam solutia. Incearca sa te gandesti de ce viata aceasta merita traiata. Personal am avut ocazia sa cunosc oameni care traiau sub cerul liber, care cerseau si absolut nimeni nu le dadea nici o sansa si s-au ridicat din mizeria si saracia lucrie in care traiau si sunt oameni impliniti. Au reusit doar prin ambitie si perseverenta. Uita-te la oamenii din jur, exista persoane cu o situatie mult mai proasta decat a ta. Observa care sunt tentatiile si momentele in care esti predispus sa gandesti in acest mod si minimalizeaza pe cat posibil acest lucru. Fa un sport, scrie, COMUNICA constant cu praintii, cu persoanele dragi din viata ta. Nu trebuie sa-ti consideri praintii niste dusmani, ci ar trebui sa ii vezi ca pe niste prieteni care sunt gata sa te ajute in orice moment insa e nevoie sa ii tratezi cu respect. Roaga-te daca simti nevoia, cauta raspunsuri si fa-ti prieteni in lumea reala, prieteni care sa fie mult mai echilibrati decat esti tu. Tot timpul cauta sa inveti de la ceilalti, sa ai oameni la care sa te poti raporta in privinta calitatilor si a aspectelor pozitive ce construiesc un caracter uman onorabil, demn de considerat valoros. Sunt multe lucruri pe care le poti face, tu trebuie sa incepi cu un inceput, care este acesta? Hotaraste-te ca viata pe care o ai este un dar pe care l-ai primit pentru o perioada limitata, daca nu faci tot ce iti sta in putinta sa pretuiesti acest dar si sa lupti pentru a face bine, atat in societate cat si pentru propria persoana, desconsideri sursa vietii ( din punctul meu de vedere Dumnezeu este sursa vietii ).
Este foarte important sa ai o hotarare ferma cu privire la a-ti continua viata indiferent de obstacole, probleme, greutati si ingrijorari. Gandeste-te ce s-a intamplat in timpul razboaielor mondiale, au fost parinti care au murit pentru a-si proteja copii au luptat pentru ce aveau mai de pret si-au sacrificat viata din cauza unor animale care s-au bucurat de titlul „conducator/lider". In prezent nu suntem pusi in aceasta situatie, avem privilegiul de a ne trai viata dupa propriile dorinte si standarde, daca nu gasesti in aceasta lume niste standarde potrivite pentru tine, creaza-ti propriile standarde, insa elimina din minte ganduri precum sinuciderea, stari negative, inutilitate etc. Traieste-ti viata in limitele iubirii si in limitele bunului simt. A iubi nu inseamna sa ai o „gagica", a iubi inseamna sa te daruiesti neconditionat si sa oferi iubire in primul rand oamenilor care te iubesc cu adevarat, parintilor, rudelor, prietenilor.
Repet, invata sa comunici, daca ceilalti nu pot fi cum esti tu si sa rezonati in limitele compatibilitatii incearca sa fii ca ceilalti fara a-ti pierde propria identitate si a o leza, fii rabdator, intelege oamenii, interactioneaza cu ei, iarta-i cand e nevoie, nu o data sau de doua ori ci de ori cate ori este nevoie.
Nu uita, un om poate esua in multe domenii de-a lungul vietii: in casnicie, la scoala, la locul de munca dar de multe ori aceste domenii nu tin in totalitate de vointa ta, daca esuezi in ce priveste viata, un dar pe care l-ai primit independent de vointa ta esti mai mult decat un las! Imi cer scuze ca par dur, dar asta este si intentia mea, sa te imbrabatez si sa te sperie acest lucru si aceste ganduri negative. Fii puternic si departe de mine gandul de a astepta ca raspunsul meu sa fie evaluat intr-un fel sau altul, incearca sa aplici sfaturile pe care le consideri folositoare si care crezi ca sunt relevante in situatia ta.

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa vorbesti si cu un psiholog,lasa-l sa te ''descoase''si gasiti impreuna solutii.
Mai e o solutie, consult la medicul psihiatru si administrarea de pastile psihotrope care te-ar putea ajuta intr-un fel mai mult sau mai putin.
Oricum, ce ai tu, e de natura psihologica, psihiatrica(oricum nu e o rusine) si trebuie sa te tratezi tot psihologic sau psihotrop.Deci consulta medicul psihiatru,urmeaza tratamentul si fa si sedinte cu psihologul.

Ce ai tu e posibil sa fie un fel de depresie bipolara sau ceva de genul,insa u sunt specialist si nu dau verdicte/diagnostice.
Consulta medicul si gandeste-te asa la viata, merita sa ti-o iei fiind singura? Gandeste-te la ce obiective mai ai in viata, ce prioritati si ce placeri ai si traieste pentru acele placeri, obiective, vise.

Succes!

| T0T a răspuns:

Odată aplicată scapi de ea garantat.

| Omori a răspuns:

Din cate am inteles in vasta mea experienta,tendintele suicidale nu caracterizeaza majoritatea populatiei.Ori mergi la psihiatru, iti iei eticheta, incerci un tratament, vezi ce iese, ori continui asa.
De ce sa continui asa? Pentru momentele "normale" sau cum vrei sa le numesti.

| Riker a răspuns:

Well, ai doar o viață, ține-o, nu o irosi.

| TeoriaLuiPytagora a răspuns:

Cand ai 1000 de motive de a face asta, gandeste-te la 1001 de a NU face lucrul acesta.

| SugarHeart a răspuns:

Duci lucrurile la extrem.Adica...sa zicem ca unul din motive e ca ai luat o notă proasta.In mintea ta apare pentru un moment urmatorul lucru: Am luat o nota proasta, imi stric media, sunt certat acasa, nu ajung la un liceu/facultate bun/ă. Dar dupa un timp de gandire...incepi sa te consolezi singur, intr.un fel. happy

Stiu ca a fostzis un exemplu tampit dar unul mai, bun n-am gasit.

Orice ai face nu te sinucide pentru ca asta nu este o solutie.Sinuciderea e dovada ca nu esti atat de puternic pentru a trece prin viată.

Succeswinking