| Exal a întrebat:

De ce inca crede asa multa lume ca experientele NDE sunt provocate de halucinatii,in fond primul care a sustinut asta e Sam Parnia care si-a retras afirmatiile, sustinand acum ca constiinta continua dupa moarte.
De asemenea Jeffrey Long a publicat motive stiintifice/medicale in cartea sa pentru care halucinatiile/visele sunt imposibile d.p.d.v. medical.
Citez :
"Din punct de vedere medical, este imposibil să se trăiască o experienţă lucidă în starea de inconştienţă sau moarte clinică. Persoanele care se află în apropierea morţii sunt de regulă inconştiente şi de multe ori pot fi declarate moarte clinic, în sensul că numai respiră, iar inima lor nu mai bate. În momentul când inima încetează să mai bată, creierul nu mai primeşte nici un pic de sânge. La aproximativ 10-15 secunde după oprirea fluxului sanguin către creier, activitatea cerebrală încetează. Atunci când activitatea cerebrala se opreşte, sinusoida de pe ecranul electroencefalografului devine orizontală. Oamenii care se află în această stare sunt, în general, inconştienţi, iar inconştienţa este definită, prin excelenţă, ca incapacitatea de a mai avea vreo experienţă conştientă organizată. Cu toate acestea, persoane aflate în această stare descriu, atunci când revin la realitate, experienţe perfect organizate trăite într-o stare de luciditate extremă. Medical, acest lucru este inexplicabil."

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Pentru că sunt experimente. Știința și tehnologia a descoperit practic ce alți oameni au descoperit cu mii de ani în urmă, dar cum tehnologia și știința sunt controlate, multe chestii sunt deformate, astfel încât oamenii să nu afle decât adevărurile ce se vor a fi aflate, nu cele reale, pentru ca dacă oamenii ar afla adevărul, aceștia nu vor mai putea fi controlați, iar acest lucru nu este de dorit, deoarece o mână de oameni au nevoie de sclavi pentru ca ei s-o ducă bine la infinit, iar alții sa muncească pentru ei.

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Experientele NDE nu sunt provocate de halucinatii. Experientele NDE consta in halucinatii ce sunt provocate de anumite cauze.

Acel "consta in halucinatii" este un fapt.
"Cauza" este doar o ipoteza. Exista multe posibilitati si cel mai probabil vorbim de o combinatie de cauze. Ti-am mai explicat asta in alt raspuns.

Nu stiu de pe ce site de handicapati iti iei tu informatiile.

"Medical, acest lucru este inexplicabil."
Tare, pentru ca logic este perfect explicabil. Nu stiam ca medicina si logica elementara se bat cap in cap.

"Oamenii care se află în această stare sunt, în general, inconştienţi"

"In general". Deci nu este o regula.
Deci nu e musai ca oamenii aflati in moarte clinica sa fie inconstienti. Deci pot avea stari lucide.

Iti dai seama ce idiot e ala care a scris articolul.

Eu am citit articolul si aplicand un rationament logic pe care si un copil de 5 ani il poate aplica am reusit sa gasesc o explicatie.
El, tipul care a scris articolul, a aplicat "medicina" si a ajuns la concluzia ca nu exista o explicatie.

P.S.:
Pentru cei care chiar vor sa stie cat de "inexplicabile" sunt experientele NDE in ochii medicilor:
https://en.wikipedia.org/......experience

Problema reala este numarul prea mare de explicatii posibile, nu lipsa lor.

| Exal explică (pentru Inferno):

Poti gasi un articol de calitate publicat de o publicatie cat de cat cunoscuta?
Pe wikipedia ai putea spune ca se incearca propaganda din mai multe parti, el fiind un site unde oricine scrie ce vrea despre oricine.
De exemplu pagina de wiki a lui Neil deGreese Tyson a fost creata de altcineva, si l-a descris ca fiind ateu proclamat, desi el in realitate e agnostic. Cred ca ai vazut si tu video-ul in care Tyson cu gurita lui spune asta, deci nu are rost sa-l mai dau.

| Inferno a răspuns (pentru Exal):

Nu știi să folosești wikipedia? Toate sursele sunt deja acolo, sunt trecute ca numere in interiorul unor paranteze. Ex: [23]
Deci nu te pune nimeni sa crezi pe cuvânt ce scrie acolo. Ar fi cea mai mare prostie. Dar Wikipedia este cel mai bun portal spre surse de încredere. Iar secțiunea pe care ți-am dat-o este plina de surse pertinente.

| RAY a răspuns:

Sam Parnia care si-a retras afirmatiile, sustinand acum ca constiinta continua dupa moarte.
pai ce credea initial? cam nehotarat omul, daca era asa convins de ce si-a retras afirmatiile initiale? eeeeee si acum crede altceva, maine va crede altceva, pai ce facem asta e stiinta? asa functioneaza stiinta oare? efectul gravitatiei dispare cumva? ala nu e savant si clovn

Jeffrey Long

Long's data has helped to characterized the experiences of people who felt that they experienced NDEs. For example, after examining the experiences of more than 1, 100 patients, he said that 74% of them experienced a heightened sense of consciousness or awareness during what they described as an NDE.[7] He said that peace and love are the two words most commonly used by people who describe what they believe to be NDEs.[8] In 2014, the NDERF said that an average of 774 NDEs happened each day in the United States.[9]

o dam in spirite

The foundation maintains a website, also launched in 1998, and a database of more than 1, 600 cases, which is the world's largest collection of near-death reports.[4] He is on the board of directors of the American Center for the Integration of Spiritually Transformative Experiences (ACISTE).[1]

deci omul e sectanct fanatic care isi promovarea secta prin minciuni, asa se imbogatesc uni usor

| Exal explică (pentru RAY):

Sam Parnia a condus un studiu timp de 10 ani care l-a facut sa-si schimbe opinia. Nu a visat asta peste noapte.
Sa nu uit ca este unul dintre revolutionarii tehnicilor de resuscitare si contribuitor la alte ramuri medicale.

| RAY a răspuns (pentru Exal):

De ce simti ca ai nevoie de validarea altora?

| RAY a răspuns:

Mircea08 sectanctule biblic cei morti numai stiu de ei

| Mircea08 a răspuns:

Stiinta nu isi poate explica multe lucruri pe care le sustine. Adica, unii oameni de stiinta spun ceva iar alti oameni de stiinta spun ca este imposibil sa fie asa cum spun primii oameni de stiinta. Nici unul dintre acesti oameni de stiinta nu e prost dar pentru faptul ca sustin lucruri care nu pot fi demonstrate, si iau ca adevar pe cele discursiv argumentate ajung la concluzia ca ceea ce este adevarat nu este adevarat. In stiinta trebuie sa crezi, altfel te saturi de contradictii si renunti la ea desi este un lucru bun, si este un lucru bun atata timp cat intelegi ca ca si oamenii de stiinta sunt oameni si pot si ei sa greseasca. Cine ia doar pe unii in brate si merg cu ideile lor pana in panzele albe sunt exact ca cei credinciosi care indoctrinati fiind de o dogma sunt in stare sa omoare pe cel care nu spune ca el
Parerea mea e ca nu se poate sti nimic nici despre vise si nici despre moarte, fie ea clinica sau definitiva.

| Inferno a răspuns (pentru Mircea08):

Stiinta nu este echivalent cu ce sustin "unii oameni de stiinta".