| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face ca nici la ora actuala oamenii de stiinta n-au gasit o metoda exacta de prezicere a vremii?
Urmaresc ceva site-uri cu previziuni meteorologice unele dau imagini si din satelit spectru vizibil sau infrarosu iar norii de ploaie par sa apara din senin unde vor ei, astfel nu poate fi considerat acest lucru un proces al creatiei divine si nicidecum un fenomen fizic natural asa cum suntem invatati la scoala sa credem? thinking
Astfel se poate explica mai usor de ce nu poate fi prezisa vremea cu exactitate daca se presupune cum ca aceasta este controlata de fapt de catre divinitate.

17 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature a răspuns:

Eu zic ca e prezisa destul de bine. In fiecare zi Busu ne prezinta canicula de maine. Si nah ca chiar e canicula.big grin

| trolololo a răspuns:

Vremea se poate prezice corect, însă e nevoie de un super-computer pentru calcule. Pana le termina deja e prea târziu.

| RAY a răspuns:

Cum se face ca nici la ora actuala oamenii de stiinta n-au gasit o metoda exacta de prezicere a vremii?

exact nu-i nimic in lumea asta doar matematica e

Urmaresc ceva site-uri cu previziuni meteorologice unele dau imagini si din satelit spectru vizibil sau infrarosu iar norii de ploaie par sa apara din senin unde vor ei, astfel nu poate fi considerat acest lucru un proces al creatiei divine si nicidecum un fenomen fizic natural asa cum suntem invatati la scoala sa credem?

da ca de obicei nu intelegeti un lucru gata e dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si nici nu vor reusi in viitorul apropiat sa spuna exact! Numai bine.

| i86e2 a răspuns:

Desigur, tot ce nu cunoaștem punem pe seama lui D-zeu, zeul ignoranței.

Atmosfera e o chestie incredibil de dinamică, după cum spunea profu de meteo, dacă vrei să știi cum va fi vremea la Sinaia, trebuie să aduni date din toată Europa. Evident că nu-ți pot spune cum va fi vremea într-o zonă foarte restrânsă, depinde prea mult de condițiile locale, dar vremea generală, pe termen scurt (până în 3 zile), e prezisă destul de corect. S-au făcut progrese enorme în acest sens. Avem nevoie de o rețea meteorologică avansată pe toată planeta, ca să avem prognoze cât mai bune. Vor evolua predicțiile și odată cu experiența și mai ales odată cu puterea de calcul a calculatoarelor. Poate vom ajunge să putem simula atmosfera planetei pe calculator și atunci prognoza va fi mult îmbunătățită. Îți va spune exact cum va fi vremea și într-un sat uitat de lume.

| Analytical a răspuns:

Dar cum se face oare ca, toti ateii, evolutionistii sau cretinii de altfel nu au descoperit nimic, in ceea ce sa creada? Atata necredinta in D-zeu si sufocare in informatii stufoase si prost adunate nu-mi vine sa cred! Urmareste Biblia si lasa meteoritii sau mai bine extraterestrii sa-ti prezica vremea. Sau mai bine lasa-l pe Bing-Bang! Care nu va parasi niciodata Londra pentru prostiile voastre demonstrate ilogic, intelegeti odata! Singurul impact care s-a putut produce a fost ca s-au nascut niste juninci, asa ca voi. V-as trasa o usa in aer care sa v-o deschida extraterestrii vostrii si sa va urez: Viata buna dincolo! Datorita prostimii ce musteste in voi!

| Seby90 a răspuns (pentru Analytical):

Big Ben este in londra. Tu chiar esti incuiat si ignorant.
Da este usor sa te ascunzi dupa deget si sa spui, ah nu stiu ce se intampla cu x, clar e mana domnului. Apai *** o adunatura de lenesi.

| Analytical a răspuns (pentru Seby90):

Chiar nu stiam ca asa zisul impact nu a cuprins toata lumea! laughing Sau prima data a facut Ro? Eu zic ca Londra e mai afacerista ca tine.

| Seby90 a răspuns (pentru Analytical):

Not sure if stupid or retarded.
Good day sir.
You make no sense at all.

| Analytical a răspuns (pentru Seby90):

Mvaaai. Such as a spite!
Get a life, a real one!
Stupid age. I can understand.
Waiting, for ur growth!

Răspuns utilizator avertizat
| Analytical a răspuns (pentru lolosaurus):

Pe ce argument te poti baza cand afirmi asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Yusuke16 a răspuns:

Nu se poate spune exact cum va fi vremea in urmatoarele 24 de ore. Vremea este previzibila se poate schimba din ora in ora. La ora 15 sa zica ca maine la aceeasi ora va fi soare si pe la 18 sa zica, ca nu mai e soare, ca va fi ploaie si tot asa.Numai Dumnezeu poate spune cum va fi vremea pentru ca el o controleaza.

| Johanndjmt2 a răspuns:

Pentru a face o prognoza perfect exacta, ar trebui sa detii o cantitate de informatii colosala si exista o gramada de lucruri care iti pot strica ecuatia.

Ar trebui sa stii unde se afla fiecare particola de aer din atmosfera (Practic Imposibil) si cum se conporta sub influenta unor numerosi factori :

Trebuie sa tii cont de lumina solara ce incalzeste particolele, ca pe o parte a pamantului e noapte si pe alta e zi si ca nu peste tot exista aceeasi temperatura ceea ce creaza diferente de presiune.

Trebuie sa iei in calcul pana si efectul rotatiei pamantului si atractiei gravitationale a lunii asupra atmosferei. Chiar si vulcanismul poate influenta vremea. Ca sa nu mai vorbim de factorii creati de om precum poluarea si multe Multe altele.

Este Imposibil sa stii ce face fiecare particola de aer din atmosfera in parte.

Nu neg existenta unei entitati divine, dar tind sa cred ca acea entitate a creat un univers echilibrat pe care noi nu il putem intelege pe deplin din cauza faptului ca suntem prea limitati la a ne bucura de lume la nivel macroscopic.