| www_6598 a întrebat:

Cum se manifesta inhibitia latenta scazuta la o persoana?

Răspuns Câştigător
| RamcolL a răspuns:

De cele mai multe ori, cei cu inhibitie lantenta scazuta nu pot sa filtreze informatia si fluxul de stimuli care vin din exterior, motiv pentru care exista o relatie stransa intre ils si tulburarile de atentie.Persoanele cu ils sunt foarte sensibile, cu simt moral puternic dezvoltat, empatice, foarte creative si au potenial innascut pentru arte.Sunt predispuse la depresie si psihoze.Pearl Buck, care a luat Nobelul pentru literatura in 1938, avea trasatura asta, pe care si-a prezentat-o ca pe o mare caliatate, desi in fond aduce multe defecte in diverse situatii.

2 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu stiu, n-am cunoscut decit inhibitii galopante dar nu prea mi-au lasat timp sa-mi dau seama.

| www_6598 explică (pentru harciog):

Tu, omule esti tare batut in cap.