| Flavianadx a întrebat:

Cum se poate apara Romania impotriva unui atac cu rachete? Conflictul Israel-Gaza m-a facut sa ma gandesc la asta... Avem scut anti-rachete, ca Israel?

Răspuns Câştigător
| Theo94 a răspuns:

"Pe data de 5 februarie 2010, Președintele Traian Băsescu a anunțat că România acceptă programul de apărare anti-rachetă american, care prevede staționarea de rachete interceptoare RIM-161 Standard Missile 3 pe teritoriul României începând din anul 2015, pentru a proteja Europa de potențiale atacuri cu rachete balistice (de ex. din partea Iranului)."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Ap%C4%83rare_antirachet%C4%83

Ce se afla in Romania este doar o parte din intregul scut antiracheta care apara europa de posibile amenintari din est.

https://image.stirileprotv.ro/media/images/1408x882/Dec2015/61753213.jpg

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inamicul se pierde pe harta autostrazilor promise.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Strazi suspendate in aer

| sabin89 a răspuns:

România nu se poate proteja nici împotriva atacului de cord, darămite împotriva altor atacuri mai serioase...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Avem rachete anti-grindina, cu ceva noroc (adica FOARTE MULT) pot trage cu alea in rachetele care vin, lol. Pe linga asta, mai avem niste baterii de Hawk (https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-23_Hawk) si cele Patriot de la Deveselu care pot fi folosite cu succes pentru a da jos posibilele rachete balistice care ar veni inspre noi. In functie de rachete, posibil sa mai poata fi date jos unele de catre restul de sisteme antiaeriene de la noi, dar acoperirea e destul de slaba. Israelul e de nspe ori mai mic decat Romania.

| johnnny123 a răspuns:

Nu ai auzit si tu niciodata vorbindu-se despre scutul anti-racheta de la Deveselu?
In plus, stii ca Romania este membra NATO, si drept urmare orice atac asupra Romaniei reprezinta un atac impotriva NATO, ceea ce ar mobiliza capabilitatile aliantei (mult superioare capabilitatilor Romaniei)?

| alina2k18 a răspuns:

Deveselu - OLTwinking

| Crackman a răspuns:

Nu ai scutul american la Kogălniceanu... îmi bâzâie toată ziua prostia aia.

| Vântulalb a răspuns:

In nici un fel, cu toata lauda si armele achizitionate.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

România are scut antirachetă pus la dispoziție de americani la Deveselu județul Olt. Însă orice scut antirachetă este inutil dacă încărcătura vreunei rachete este chimică cu substanțe și prafuri toxice care odată împrăștiate în aer vor ajunge să fie inhalate de populație iar ceea vedem prin filme vom trăii pe propria piele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Hai breh lasa povestile. Ce racheta toxica? Cine mai cheltuie bani aiurea si mai ales sa otraveasca mediul pe care vrea sa il invadeze cand poate baga panica in populatie mult mai eficient prin mass-media?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o imagine cu razele pentru apararea nato din Romania daca ai nevoie. E asa, thaad er 900km, aegis 900km, patriot 70-45km, Bucurestiul este acoperit precum si Sofia dar nu foarte mult din Romania, in special cu bateriile patriot care acopera doar 45 km

| Flavianadx explică (pentru anonim_4396):

Iata un om informat. Suntem acoperiti... pot sa dorm linistita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| rapandula a răspuns:

Iubito, nu mai fi speriata ca nu se va ajunge la asta. Nu mai citii conspiratiile analfabetilor de pe Facebook. Prea mult acces direct si antena 3 ti-au afectat creierul daca tu la orice conflict izolat ai impresia ca urmeaza mare razboi nuclear. Sunt curios ce ai simtit cand rusii au venit cu soldatii la granita ucrainienilor. Cred ca te-ai inchis in casa 1 saptamana intreaga cu mainile in par si genunchii la gura.

| Flavianadx explică (pentru rapandula):

Chiar auzisem niste pocnituri mai ieri... dar acum ma gandesc ca poate erau artificii. Mersi ca m-ai linistit.

| Daniel323 a răspuns:

Nu este nevoie de rachete.

| h379m3973423 a răspuns:

Doamne ferește de vreun război că la ce poziție avem pe hartă va fi mare bătaie pe noi(propriu și figuratlaughing).

Scut antirachetă avem și noi(chiar cu o rază mai mare de acțiune), dar cu SUA într-o parte și cu Rusia în cealaltă... nu știu cât contează asta, ne bat ăștia și cu sateliții laughing

| AlinTanase a răspuns:

Stai linistita, avem arme prea puternice, ar fi prea periculos pentru omenire sa avem un razboi

| Anonimm30 a răspuns (pentru AlinTanase):

Sper ca ai fost sarcastic laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Anonimm30):

Rugaciunea. Cica de asta a divortat Bill Gates, s-au rugat romanii sa-l bata 'mniezo.