| anonim_4396 a întrebat:

Cum trebuie sa ne comportam cu persoanele care nu sunt de aceiasi religie cu noi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa fim toleranti si sa incercam sa le ignoram monoloagele (daca acestea ne scot din sarite), atata timp cat nu ne ataca cu convingerile lor si cu amenintari tipice religiei lor (alde iad si ce mai este acolo)

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Eu una nu-i cataloghez pe oameni în funcţie de preferinţele lor religioase (sau de orice alt gen), ci în funcţie de calităţile lor individuale, în funcţie de ceea ce sunt ca oameni, ca indivizi.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Stelişti, pdlişti, ortodocşi, dinamovişti, psdişti, socialişti, libertarieni, catolici, pastafarieni, buddhişti, unguri, mizantropi, minarhişti, atei, scientologi, evanghelişti, agnostici, rapidişti, liber-cugetători, etc. etc. Ce sunt toate astea? Etichete!
Cui sunt ele atribuite? Oamenilor!
Dacă ştii să răspunzi la întrebarea "Cum ar trebui să ne comportăm cu oamenii?", atunci ştii să răspunzi şi la întrebarea "Cum ar trebui să ne comportăm cu oamenii care au una sau mai multe etichete diferite faţă de a noastră" (în cazul de faţă religia).

Alekum salam.

| EmaS a răspuns:

Trebuie sa ne raportam la fiecare cu dragoste, respect si sa discutam despre acele lucruri unde am cazut de comun acord.Cat despre diferente nu are rost sa ne sustinem punctul de vedere, pentru ca ar genera o cearta de vorbe.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Crezi ca religia cuiva ii sta scrisa in frunte? Daca o persoana nu vrea sau nu are ocazia sa-ti spuna carei religii ii apartine, nici macar nu ai de unde sa stii. Sau tu, cand cunosti pe cineva, prima intrebare pe care i-o pui se refera la religie?
Si, pana la urma, de ce te-ai comporta diferit cu oamenii in functie de religia lor? Din bigotism? Din prostie? Din lipsa de educatie? Sa mai continui?

| mihaibrasov a răspuns:

Trebuie respectati si lasati in pace atat timp cat si ei ne lasa pe noi. Ei, daca nu ma lasa vreun martor de ex. (pe astia nu prea ii sufar eu) sa imi vad de treaba mea pe strada ii desfiintez religia repede.

| ramona30 a răspuns:

Ma bucur sa vad ca sunt foarte multi oameni rationali si toleranti pe TPU. Felicitari.

| FucktheSystem a răspuns:

Ca pe orice alt om. Eu nu judec oamenii după religia lor cât timp nu mi-o bagă pe gât. În orice caz toți suntem oameni la urma urmei.

| DianaScorpio a răspuns:

Normal, ca si cu oricare alt om.

| justitiarul a răspuns:

Sa ne toleram reciproc.

| MindBlowing a răspuns:

Exact asa cum te comporti cu oamenii din aceeasi religie ca tine. Sunteti fii aceluiasi Creator. E o chestie de bun-simt si moralitate.

| Whiff a răspuns:

Te comporti la fel cum o faci si cu celelalte persoane de religia ta.

| PinkPanther a răspuns:

Normal, ca si cu orice alt om. Caum daca vrei sa nu faci vreo gafa, mai sunt religii pentru care un lucru sau un gest care pentru tine e normal, pentru ei poate fi o jignire atunci mai bine intrebi persoana respectiva inainte despre religia ei sau te documentezi

| xDoll a răspuns:

Ca si cu toti ceilaltwinking
ce are daca au alta religie?
nu conteaza oh go on
sunt si ei oameni nu?!

| birdie14 a răspuns:

Pai,desi unii oameni provin unor alte religii, parerea mea este ca ar trebui sa avem putin respect.Dar e cam stupida intrebarea...adica sunt si ei tot oameni, deci te porti cu ei normal...asta fara sa injuram etc.
Bafta.

| DreamAutopsy a răspuns:

Păi oricine trebuie respectat indiferent de religie sau naționalitate.
Comportă-te cum ai vrea să se comporte și alți cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel cum te comporţi cu toţi.Ar fi o prostie să te comporţi diferit cu cineva doar pentru că este de altă religie. Încearcă să te comporţi cu ceilalţi şi să-i tratezi pentru ceea ce sunt ei ca oameni.

| Elena_1404 a răspuns:

Cum ar trebuie sa ne comportam cu persoanele care nu sunt de aceeasi religie cu noi? Ciudata intrebare straight face. Fie ca sunt ortodocsi,catolici sau de alte religii, in primul rand sunt oameni, ca noi toti. Gandeste-te la dragostea la prima vedere! Daca iti place tipu'/tipa o placi indiferent de religie. Deci... Cu persoanele care au altfel de religie decat noi trebuie sa ne comportam exact la fel! Nu asta conteaza. Este strict treaba lui in ce crede si in ce nu. Fiecare ne alegem religia. Un om trebuie criticat exact dupa alte criterii.