| asinedthereal a întrebat:

Cum ar trebui sa ne comportam cu persoanele narcisiste?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

• Un narcisist este cineva căruia îi lipsește empatia, este arogant și este în constantă căutare de validare din partea celorlalți. Are o problemă cu stima de sine și nu și-o poate regla. Atunci când un narcisist face ceva rău, simte rușine și puțină vină. Rușinea este o emoție publică, iar pentru narcisist e important cum îl percep ceilalți. Nu-i place să fie văzut rău de alții.

Deja ii cunoști slăbiciunea, daca îl faci de ras in public va reacționa agresiv, nevrotic, dar stim ca asta cauta validare mereu, daca ii dam validare negativa poate il trezim la reaitate, ca si lor le place sa iti bata joc de tine, iți studiază slăbiciunile si te umilesc in public

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ori le evităm, ori le luam la mișto.
Adică depinde și de om, unii narcisiști sunt frumoși și amuzanți, deci nu sunt deloc enervanți.
Pe ăia urâți și plini de ei, nu îi suport. Mi-ar scădea standardele dacă aș respecta așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui ignorate. Ignorate complet. Nu sunt fană ignore, deloc, oamenii merită iubiți, din punctul meu de vedere și criminalii ar merita iubiți, oarecum, oamenii pot fi și răi dar sunt cei mai frumoși, este cea mai faină invenție a Universului, omul și cea mai complexă, dar oamenii aroganți sunt cei mai nesuferiți. Oamenii aroganți și plini de ei sunt nașpa.

Cu un om arogant nu o s-o scoți vreodată la capăt, ei sunt veșnic cei care știu totul, ei cunosc totul. Ei sunt peste tot.

Deci ignore, pentru că oricum te-ai comporta cu ei, vor găsi ei ceva să te facă să te simți ciuudat sau nelalocul tău.

Dacă totuși nu-i poți evita, limitează dialogurile cu ei, limitează-te la dialoguri generale și pe subiecte cât mai bune pentru tine, SĂ TE FEREASCĂ SFÂNTUL SĂ ABORDEZI ȘI TU UN SUBIECT PE CARE NU-L STĂPÂNEȘTI PERFECT CĂ TE VEI SIMȚI CA ÎN VIZUINA LUPULUI SAU A LEULUI. MÂNCAT DE VIU VEI FI.

Limitează de asemenea și ceea ce spui despre tine, lasă-i pe ei să se laude singuri și tu doar ține-le isonul sau și mai bine nu spune nimic, doar când ești întrebat, deoarece când le vei da dreptate în tot, tot ei vor veni cu replica "Pff, fățarnicii ăștia!".

Dacă am învățat ceva din anturajul meu plin de aroganți este că orice vei spune, orice le vei spune lor, aroganților va folosi cândva împotriva ta.

Faptul că știi ceva sau că nu știi trebuie să te bucure sau să te întristeze pe tine, deoarece pe ei nu-i interesează decât persoana lor, dar claaaar cât a lor să fie cel mai sus, așa că atât cunoștiințele tale cât și hibele tale vor fi folosite la momentul oportun pentru ei și strălucirea lor, împotriva ta.

Deci evitați, lăsați să se laude singuri și neintrodus prea mult în sufletul tău, acești oameni și în intimitatea ta, iar în final vorbit cu ei doar rar și chestii cât mai generale.

P.S. am mai uitat să adaug ceva happy Tot din observațiile mele, chiar dacă par că toată lumea e a lor și adoră să se laude non-stop, pe ei nu-i interesează prea mult laudele și aprecierea ta sau stima pe care le-o porți, e iar un paradox idiot, deși par că se iubesc enorm, nu-i măgulesc vorbele tale dulci și chiar par insensibili uneori, ba din contră, cu un narcisic, arogant, psihopat vei da mai mult greș iubindu-i și apreciindu-i decât ignorându-i.

Amuzant e că nu sunt nici oameni care se lasă călcați în picioare, adică nu te îmbăta cu apă rece, că dacă nu merge cu laude, va merge cu adevărul și cu vorbitul normal.

Din punctul meu de vedere și observațiile mele, aroganții sunt singurii care îți vor combate și cel mai mare adevăr. Cel mai suprem adevăr, ei au resursele necesare și puterea necesară de a-l combate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care, alea cu poze cu sani la avatar?

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Am în cercul de cunoștințe și amici, persoane narcisiste, dar pe mine nu mă deranjează prea mult, deoarece sunt sociabil.

| SasukeCS2 a răspuns:

Ignoranta fata de aceste persoane le doare foarte tare. Doar ignorai. Ei se cred foarte importanti si valorosi, trebuie doar sa nu le dai atentie, sa nu ii validezi. De exemplu daca te jigneste cu ceva poti sa ii spui ca pararea lui nu conteaza, acest lucru il face sa se simta neimportant dar trebuie sa ai grija ca copmortandu-te astfel cu ei ii poti provoca si pot deveni agresivi si violenti.

| Allhambra a răspuns:

Dacă sunt narcisiste, e doar problema lor.
De ce crezi tu că ar trebui să ne comportăm în vreun fel special cu ele? Sau de ce ar trebui să ne pese că sunt narcisiste?