| AvalohAlyn a întrebat:

Cum va explicati cazurile oamenilor care au avut experienta mortii clinice? Uitati aici link, insa clipul e foarte lung:http://www.youtube.com/watch?v=YVPFHvH7BLA
Acele cazuri dovedesc nu stiu in ce proportie, existenta vietii de dupa moarte.Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Eu am avut experienţa morţii clinice şi am rămas într-un fel confuză.Da, am avut un vis cu conotaţii religioase:eram într-un spaţiu nedefinit, vedeam numai alb în jurul meu şi eu stăteam în genunchi.Deodată mi s-a arătat o fiinţă pe care nu am putut să o recunosc pentru că strălucea, dar s-a apropiat de mine, mi-a pus mâna pe cap şi mi-a spus cu calmitate că mă voi face bine.Dovadă că sunt astăzi aici.Mulţi dintre voi,vor crede că singurul care a acţionat a fost subconştientul meu şi alte explicaţii asemănătoare.Dar,mă gândesc că din punct de vedere medical, fiind inconştientă iar activitatea creierului foarte precară, aproape inexistentă, este imposibil ca acesta să facă posibilă apariţia unui vis. Oamenii de ştiinţă spun că visul este o formă de relaxare a creierului şi a psihicului şi nimic mai mult.În condiţiile în care activitatea creierului este nulă, nu încape vorba de dorinţa acestuia de a se relaxa.Tot din punct de vedere medical, mi se pare imposibil să ai un astfel de vis şi cu toatea acestea să îl reţin cu exactitate şi în moemntul de faţă.Mi se pare destul de ciudat să nu-mi amintesc absolut nimic din ceea ce am făcut eu la spital şi să reţin numai acel vis, în detaliu chiar.Este practic imposibil şi din punct de vedere psihologic, şi din punct de vedere medical.
Singurul lucru pe care-l pot spune, este că sunt confuză în legătură cu această experienţă.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Delicacy):

Un vis dureaza cateva sec inainte sa te trezesti si ai impresia ca ai visat o noapte intreaga, asa ca se poate sa fi visat exact inainte sa te trezesti, cand deja creierul isi revenise cat de cat.

| Delicacy a răspuns (pentru Mădă0611):

Creierul nu se vindecă singur, şi chiar dacă ar fi fost posibilă o astfel de revenire, nu este suficintă pentru a declanşa apariţia unui vis.Visul este o manifestare a creierului şi a psihicului foarte complexă, e nevoie de o activitate neuronală excelentă.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Delicacy):

Din moment ce tot ce visezi/traiesti cat timp esti in moarte clinica sunt doar sugestii (in "visul" tau le-am recunoscut pe toate), raspunsul trebuie cautat in creier, in activitatea lui, nu in credinte/presupuneri referitoare la ceva supranatural/spiritual.

| Delicacy a răspuns (pentru Mădă0611):

Ştiu ce vrei să spui,că poate este vorba de o implicaţie divină.Dar, eu la vârsta aceea nu ştiam ce este religia şi toate elementele sale, plus de asta nu am fost crescută într-o familie care crede cu tărie în ceva, nu mi-au impus nimic niciodată.
Mi se pare extrem de ciudat să-mi amintesc acel "vis", nici nu ştiu cum să-l numesc.Eu nu am o imagine clară asupra experienţelor pe care le-am trăit în acea perioadă şi chiar şi după vindecare.Am totul în ceaţă, excepţia o face doar acea ciudăţenie.

| Delicacy a răspuns (pentru Wøodenpints):

Cred că şi Dr.House ar fi confuz în legătură cu astalaughing.

| AvalohAlyn explică (pentru Delicacy):

Delicacy,dar acum cum stai cu credinta? Consideri ca ai un mare noroc ca traiesti? A fost ceva dur, o moarte dur la tine? Bine, intre ghilimele moarte, ca traiesti Slava Domnului.Doar daca vrei imi raspunzi.Multumesc

| Delicacy a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu a fost o "moarte" dură, sincer nu am simţit nimic.Adică nu-mi amintesc să fi simţit vreo suferinţă...
Cât despre credinţă, sunt de părere că ceva chiar există.Nu ştiu ce este, dar cu siguranţă există.Eu trăiesc după principiul că nimic nu este întâmplător, totul are un sens, un sens dat de cineva sau ceva...

25 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

Pai au fost si cazuri in care ateii sau oamenii foarte pacatosi si rai au avut experienta mortii clinice.
https://www.youtube.com/watch?v=uMJrCQZoXp8
Videoclipul este primul, sunt mai multe parti, nu stiu in ce parte apar mai multi atei sau oameni necredinciosi care au avut aceasta experienta.DECI UN LUCRU E SIGUR:AU FOST SI NECREDINCIOSI CARE AU AVUT ACEASTA EXPERIENTA!

| Alphawolf a răspuns:

Mustrarile de constiinta provoca acele visuri.

| harciog a răspuns:

Adeca esti mort dar nu esti.Inima iti bate la nu stiu cit timp o data, deci, pompind singe, iti mentine functionalitatea organelor, chiar daca redusa la minim.Printre aceste organe se afla si creierul care, ca orice organ in functiune, lucreaza...

| Gregory a răspuns:

Salut. Consider că astfel de experiențe sunt miracole de la Dumnezeu, pentru a ne apropia de El, pentru a crede că El există cu adevărat (la fel și viața veșnică), și de aceea omul ar trebui să le acorde atenție și să conștientizeze că nu au fost pure întâmplări.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Dovedesc pe naiba, persoanele alea sunt aflate in coma dar aparatele nu pot dectecta cand creierul e 100% mort, mai ales ca creierul mai functioneaza si fara intregul corp o durata de timp, acele halucinati sunt provocate de medicamente ca dovada ca aproape toti au acelasi halucinati care au primit acelasi medicamente
acel clip nu ofera nici o dovada, stiintific viata de dupa moarte nu exista

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Tot ce traiesc acei oameni sunt doar sugestii (informatii intrate cumva in minte) devenite autosugestii.
De ce nimeni nu vede ceva nou? Sunt doar clisee. Nu am rabdare sa ma uit la tot filmuletul, insa daca te uiti, incearca sa gasesti acele clisee. Daca ar fi adevarat, ar trebui sa vada lucruri ne mai vazute, si ar trebui sa li se intample si necrestinilor (persoane care nu au crezut vreodata in exista raiului sau iadului). Vad la inceput ca iadul e cu foc, e sugestie, eu am invatat ca iadul nu e un loc fizic, deci nu se pune problema de foc, smoala, draci, ci o stare sufleteasca de neliniste, tristete, ingrijorare, pana si astea sunt sugestii, o persoana cu mustrari de constiinta o sa ajunga in iad in timpul mortii clinice, daca o sa viseze ceva, altii o sa ajunga in rai, s.a.m.d., totul e de la creier, absolut tot.

| SageKid a răspuns (pentru Mădă0611):

Au fost cazuri in care persoana respectiva nu a vazut nimic cu conotatii religioase

| Mădă0611 a răspuns (pentru SageKid):

Pai norisorii pufosi si fluturii nu au nici o conotatie religioasa, pentru unii, si totusi, un doctor neurochirurg, daca nu ma insel, a "visat" asa ceva si a zis ca e dovada ca exista viata de apoi, norisorii si fluturasii fiind parte din rai. Ca sa existe viata de apoi trebuie sa existe suflet, ca sa existe suflet, trebuie sa existe o forta superioara, creatoare, la crestini se intampla sa fie dumnezeu, americanii sunt crestini. Vezi vreo legatura?

| SageKid a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu m-am uitat la clipul respectiv, vorbesc din ce am citit personal

| Mădă0611 a răspuns (pentru SageKid):

Nici eu nu m-am uitat, doar am citit niste articole.
Ma tot repet cu sugestia si autosugestia. Creierul e ca un hdd, nu detine informatii decat daca au intrat cumva (sugestie). Daca nu era asa, trebuia sa dispuna de informatii venite de nicaieri, ceea ce nu se intampla si n-o sa se intample vreodata. Atentie, subconstientul strange informatii pe care constientul nu le proceseaza, nu stii ca ele exista, dar exista.

| SageKid a răspuns (pentru Mădă0611):

Stiu,sunt informat.

| Wøodenpints a răspuns:

Mă întreb de ce ăia care au avut experienţa unei morţi clinice, vorbesc doar din privinţa religiei de care aparţineau până atunci.
Nu cred că este vreun musulman care să-l vadă pe isus, sau invers.
Moartea clinică nu dovedeşte absolut nimic. Fiind în moarte clinică, creierul nici macar nu mai poate stoca informaţii pe care să le redea după ce se trezeşte. Apoi ar mai fi şi chestia că dacă să zicem că prin absurd, creierul ar putea stoca vreo informaţie pe care să o ţină minte mai multă vreme, şi chiar ar exista altceva după moarte, ar fi cam imposibil să coincidă timpul cu timpul de pe pământ. O secundă aici poate fi o eternitate acolo, şi invers. Dar asta deja intră pe domeniul fantasticului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca e lung, dar am mai vazut marturii, cand diferiti indivizi incercau sa scoata un ban in plus, in complicitate cu mari companii de televiziuni ce au ca scop, marturiile, aflarea "adevarului".
Mi se pare ca psihicul in cele mai multe cazuri, incearca sa-si trezeasca propria carcasa, prin diferite imagini culese din subconstient.Neavand o legatura mai buna pe partea fizica, cei care se trezesc incep sa-si formeze diferite scenarii biblice."Era o lumina, a aparut un om cu barba...si-a facut o cafea si s-a barbierit in fata mea"...bla bla bla

| Terente20 a răspuns:

Nu vreau sa bat campii cu lucruri care nu le stiu, doar le presupun asa ca o sa deviez un pic de la subiect. sunt penale cazurile alea de la tara...sau la oameni mai putin cunoscatori, in care intra unul in moarte clinica, taranii cred ca e mort si il ingroapa. la un momentdat ce crezi? se trezeste ala din moarte clinica, intre 4 scanduri acoperit cu 2 metri cubi de pamant si intr-o bezna totala. deci eu doar m-am inchipuit un pic in locul ala si mi-a venit sa vomit

| SageKid a răspuns:

Sunt reale si dovedite stintific din cate stiu eu, sunt foarte multe evidente in acest sens.

| mjsevens a răspuns:

Eu as spune ca e stranium ca el asta a spus in public.Cum el povestea de moartea clinica, ca a vazut mirosul de curentul umed caldura ce din caura iadului ....Insa mie mi-ar fi frica sa vorbesc oamenilor, mai ales la televiziune ce am vazut ce am simtit in moartea clinca. Mise pare ca aceast emisiune nu stiu cum si de la ce a provenit, ci asta nu ma deranjeaza.Dar el care povestea de moartea clinca nu cred ca el a fost acolo el sa fii fost acolo nu mai spunea nimic si eara sa fie un om inchis.Ca mai departe el era sa urmeze calea buna in care ea dat dumnezeu o sansa in veata din prezent, nu inzadar ea dat o sansa deoarece sa isi schimbe din timul trecut in cel prezent. Parearea mea e la 50-50din clipul dat, sunt nuantze la care imi dau exagerari poate niste cuvinte pustii care nu exista.