| anonim_4396 a întrebat:

Experientele din pragul mortii clinice(NDE)dovedesc existenta vietii de dupa moarte, a vietii vesnice.Foarte numeroasele cazuri de experiente la limita mortii in care persoanele in cauza au intalnit tunelul intunecos si luminita de la capat,decorporalizarea,fiinta de lumina,retrospectiva vietii,starea de pace si bucurie,apoi au dezvaluit dupa intoarcerea lor la viata exact cuvintele si faptele,manevrele doctorilor care ii operau, lucruri pe care in mod normal nu ar fi avut cum sa le stie dar le-au vazut decorporalizandu-se si vazandu-se de undeva de sus, vietile schimbate in bine dupa aceste experiente care sunt tot mai numeroase dovedesc clar ca ceva mai exista dupa moarte.Va recomand sa cititi cartea Life after Life(Viata dupa viata) a doctorului Raymond Moody jr in care studiaza peste 100 de cazuri de moarte clinica si dezvaluie lucruri interesante care ne apropie de realitatea vietii de apoi.Ce parere aveti? Pot fi aceste experiente care sunt clar ciudate si uimitoare si tot mai numeroase si foarte autentice,aparent reale, dovezi a vietii de dupa moarte?
Credeti ca oamenii care au trait la limita dintre viata si moarte au fost intr-adevar " pe jumatate in lume cealalta"sau nu?
Repet, aceste cazuri sunt foarte numeroase si au ajuns studiul oamenilor de stiinta din intreaga lume.

http://www.youtube.com/watch?v=z56u4wMxNlg
Pentru cine stie engleza.

http://www.youtube.com/watch?v=pSfNSTB-Xd8

Sunt acestea dovezi are vietii de dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E doar creierul, totul se intampla acolo, nu e nici o viata dupa moarte, daca creierul a murit, ai disparut si tu odata cu el, forever ever, toate valorile tale ca om, amintiri, ceea ce te definiste si te diferentiaza pe tine, de alti oameni, toate informatiile, sunt stocate in creier, ai murit, s-au pierdut toate informatiile, si odata cu ele, si tu

37 răspunsuri:
| AragorN88 a răspuns:

Da, unii oameni cred ca NDE sunt dovezi ca ei au un suflet. Faptul ca ei cred ceva nu inseamna ca acesta este adevarul.
Nu se stie exact cauza acestor experiente, ce se stie este ca ele se intampla in cazuri exceptionale (lipsa de oxigen in creier, etc.).
S-au incercat unele studii a experientelor "out-of-body". S-au pus unele mesaje (o serie de 5 cifre) undeva unde nu sunt in vazul pacientului, deasupra dulapurilor spre exemplu. Daca este adevarat ca ei ies din corpul lor atunci ar trebui sa vada acel mesaj si sa-l spuna celorlalti, ceea ce nu s-a intamplat.

Dupa cum a spus si Swan39, creierul e foarte complex. Sunt multe lucruri ciudate pe care creierul le creeaza in unele cazuri (mersul in somn, halucinatii, paralizia in timpul somnului, etc) oare toate sunt dovezi a existentei vietii dupa moarte, sau acestea sunt reactii a unui creier care nu functioneaza la o capacitate normala si incearca sa creeze o logica din informatiile limitate pe care le are in timpul acestor experiente.

| mihaibrasov a răspuns:

Cine crede ca e rodul imaginatiei/creierul este rugat sa explice cum multi pacienti total adormiti in timpul interventiei chirurgicale respective le-au putut spune doctorilor ce au vorbit in timpul operatiei.
Nu trebuie sa ai experienta de tip NDE pentru a te convinge de asta. E suficient un OOBE in care sa simti cum iesi din trup si apoi vei sti daca e o dovada serioasa sau nu. Mai multi mi-au spus ca dupa ce au simtit iesirea din trup (proiectii astrale voite sau nu) nu s-au mai indoit de asta. Dar pana cand nu traiesti tu ceva similar poti veni cu explicatii stiintifice riguroase care, intr-un final, te vor conduce catre nicaieri.

| Dandanache a răspuns:

Incepi cu afirmatia ferma: "Experientele din pragul mortii clinice(NDE)dovedesc existenta vietii de dupa moarte, a vietii vesnice.", dupa care ne intrebi: "Sunt acestea dovezi are vietii de dupa moarte?" Ce sa intelegem, ca tu esti convins ca da si vrei sa afli daca si noi iti impartasim parerea?

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei omul cand moare merge in pamant si nu mai stie nimic.Omul e sufletul.Eclesiastul9:5,6,10; Geneza2:7; 3:19, Ezechiel18:4,Fapte3:23

| mODIN a răspuns:

Cat esti in moarte clinica, creierul fiind in lipsa de oxigen creaza halucinatii. Daca esti cu adevarat atent, iti dai seama ca toate povestiile lor sunt diferite in afara fazei cu tunelul care dupa parerea mea este autosugestie.

| suffarstar a răspuns (pentru mODIN):

Daca este vorba despre autosugestie, de ce au avut si ateii astfel de experiente?
Daca ii atribui autosugestiei o putere atat de mare (vindecarile miraculoase au loc prin autosugestie, NDE sunt efectele autosugestiei), atunci de ce nu suntem toti putrezi de bogati si de fericiti, ca pana la urma, toti tanjim la asta?

| mODIN a răspuns (pentru suffarstar):

Ce ai zis tu chiar are sens.(Sarcazm)

| suffarstar a răspuns (pentru mODIN):

Ce nu are sens?

| milan9 a răspuns:

Ecclesiastul 9,5 prezintă doar UN CONTRAST ÎNTRE DOUĂ PUNCTE DE VEDERE DIFERITE: cel uman, (greşit) ŞI CEL SACRU, spiritual! Acest contrast este prezentat sub forma unei DEZBATERI ce are loc în mintea autorului.

Este clar că acest pasaj, Ecc. 9, 5 exprimă o concepţie greşită, străină de Dumnezeu!

O dovadă în acest sens - un alt verset contradictoriu (punct de vedere uman gresit):
(Eclesiastul 9, 2) "Aceeaşi soartă are cel neprihănit şi cel nelegiuit, cel bun şi cel rău"
Cine poate crede că vor avea aceeaşi soartă indiferent de comportare? Dar este doar un punct de vedere gresit, subiectiv, aflat IN DIALOG cu Divinul.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI!

1). Uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

Unele culte, în mod conştient greşit, neagă această ultimă semnificaţie a cuvântului suflet. Dar sunt contrazişi de toate celelalte versete referitoare la suflet ale Bibliei:,, Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28);

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

| milan9 a răspuns:

Câtă bucurie şi speranţă insuflă următoarele versete ale Scripturi care se referă la VIAŢA VEȘNICĂ A SUFLETULUI după despărţirea de trup:

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecclesiast 3, 11:

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24). Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu...

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" - Apocalipsa 6, 9-11

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si nu numai

| sublime89 a răspuns:

Ceva ce eu nu pot sa inteleg la aceste relatari e faptul ca la inceputul experientei se descrie acea "iesire" din corp, si acea capacitate de a vedea lumea fizica din jurul lor. Isi vad corpul pe masa, ii vad pe doctori sau pot sa vada intreaga incapere ca si cum ar sta lipiti pe tavan undeva. Deci am putea trage concluzia ca acel ceva are tendinta constanta de a se ridica. Daca e asa, atunci de ce nu auzim niciodata un caz in care un om sa povesteasca ca s-a inaltat atat de mult incat a iesit din acea incapere trecand prin ziduri, si a vazut spitalul de sus, orasul de sus, apoi ca a trecut de nori, ca intr-un final sa iasa in spatiu? Pentru ca acolo ajungi daca mergi tot in sus. In schimb, auzim ca isi vad corpul de sus, iar apoi dintr-o data povestesc despre tuneluri, luminite, dealuri inverzite si flori colorate. De unde trecerea asta asa de brusca de la ceva real, ceva ce se petrecea in lumea noastra fizica, la aceasta halucinatie clara? Pentru ca e clar ca e o halucinatie. Asta arata fara dubii faptul ca toate aceste experiente se petrec in interiorul creierului. El genereaza acele imagini, ca si atunci cand visezi ceva. Vedeam la tv cazul unui om aflat in coma care a spus ca zbura pe deasupra unei vai minunate stand pe aripile unui fluture urias si foarte frumos colorat. Ar trebui sa credem ca si asta a fost real, sau ca individul pur si simplu a visat? Ce e mai plauzibil dupa parerea ta?

| M25M a răspuns:

Aceste experiente sunt rodul creierului si atat, totul e in creier.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru M25M):

Asa e. Si daca intrebi orice detectiv o sa-ti spuna ca marturiile martorilor oculari sunt cele mai proaste informatii pe care le poti avea. Oamenii habar n-au despre ce vorbesc, isi imagineaza lucruri care nu s-au intamplat. Si daca n-ai incredere intr-un creier sanatos de ce ai avea incredere intr-unul muribund si privat de oxigen?

| Radu284 a răspuns:

Imi place cum materialsitii vin cu tot felul de explicatii cretine, gen "haluciantii, lipsa de oxifen, blah blah", fara macar sa se documenteze cateva minute despre ce e vorba.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Radu284):

Of...Ok. Sa zicem ca raiul exista, ca oamenii chiar au fost acolo.
Dar de ce nu spune nimeni ca a murit si a ajuns in iad?
Si de ce oamenii care trec prin astfel de experiente incearca sa nu moara apoi?
Daca as sti ca raiul ma asteapta as trai cat mai periculos ca sa mor mai repede si sa ajung acolo.

| Radu284 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Daca te-ai uita la ce spun oamenii care au trecut prin asta ai vedea raspunsul. care este cam acelasi pentru toti. Hai sa iti dau un spoiler: Aproape toti pierd frica de moarte. Aproape toti vor sa se intoarca acolo. Multi din ei devin deprimati din cauza asta. Dar motivul pentru care nu se sinucid este ca stiu ca mai au treburi de terminat pe pamant.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Radu284):

Eu n-am avut NDE, nu cred in rai sau in dumnezeu si totusi nu mi-e frica de moarte.

| Radu284 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pai nu am zis ca tuturor le e frica de moarte. Dar, majoritea, au o oarecare frica de moarte.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Radu284):

Da. Iar unora le e frica de moarte pentru ca vor ajunge in iad.

| Radu284 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Right... ca ateilor nu le e frica de moarte.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Radu284):

Stiu multi atei carora nu le e frica de moarte.

| Radu284 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si cam cati ani au ateii aia? Right, de obicei sub 30. Mai vorbeste si cu unii mai batrani, pentru care moartea e mult mai aproape. Pana la o anumita varsta nici nu te gandesti la moarte.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Radu284):

Da, au sub 30. Si ba da, ma gandesc la moarte in fiecare zi.

| Radu284 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

De ce? Eu ma gandesc destul de rar la moarte.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Radu284):

Nu stiu. Ma gandesc la multe lucruri.

| JojolynaOnTheSistem a răspuns (pentru Radu284):

Adevărat.Mie una mi se pare amuzant să citesc comentariile lor. laughing
Nu contează.La un moment dat vor ști.

| JojolynaOnTheSistem a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Ești aici ca să înveți o lecție.
Și nu exista Rai sau Iad, apropo, doar alte dimensiuni.Biblia a fost bazată pe lucruri complet reale dar, acum conține informații eronate, contradictorii și sunt puse acolo cu rea intenție, pentru a manipula masele(ceea ce s-a și întâmplat de o buuună bucată de vreme). Multe informații din Biblia, să zicem"AUTENTICĂ", sunt ascunse de noi tocmai ca să ne facă să credem bazaconiile ce sunt scrise acum în ea.De ce nu spune nimeni ca a murit și a ajuns în Iad? Fiindcă Iadul nu există.De ce oamenii care trec prin astfel de experiențe încearcă să nu moară apoi? Fiindcă au crezut în explicațiile "științifice" care ne vorbesc despre cum creierul, în acele momente, crează halucinații.(aceste informații sunt lansate tot de cei care au și modificat Biblia).Un alt motiv pentru care acei oameni nu încearcă să moară este pentru că au înțeles că viața pe Pământ este foarte importantă și pentru că(în cazul în care s-au documentat) se pot întoarce de câte ori vor acolo, fără să fi "murit", tot ce le trebuie este pacea interioară. Sunt mulți oameni care nu vorbesc despre asta prin simplul fapt că nimeni nu i-ar crede, i-ar considera nebuni, așa că preferă să își țină drumul lor drept, ignorând orice i-ar putea opri din drum și fără să-și irosească timp prețios cu discuții contradictorii.Totul e un complot împotriva noastră, pentru că fără noi, puterea celor ce ne conduc, nu ar exista. Dacă nu ți-ai făcut o părere proastă despre mine, gen "Pfaa, ia, uite-o și pe nebuna asta! Oare ce droguri folosește?", atunci te invit să vorbim pe facebook dacă ești interesată de subiect.Pace! www.facebook.com/jojolynaa

| suffarstar a răspuns:

Da. Este un argument foarte bun pentru a sustine existenta sufletului. De exemplu sunt oameni care au avut moarte clinica si au avut experiente extracorporale, spuneau ei, ca vedeau ceea ce se intampla in sala unde erau depusi, auzeau ce vorbeau medicii etc.
Astfel de experiente sunt de ordinul zecilor de mii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Aici poti poti gasi expliatia biblica a acestui subiect: http://www.jw.org/......ul-mortii/

O zi frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am citit cartea unui medic neurochirurg ateu care s-a lasat de ateism dupa cateva zile de coma.
Eben Alexander.

| Swan39 a răspuns:

Nu, sunt doar dovezi că (,) creierul nostru este un organ foarte complex.

| ADN30 a răspuns:

Un specialist în medicină a afirmat: „Când activitatea fizică se află la cel mai scăzut nivel, ca atunci când o persoană este sub anestezie sau după o boală sau după un traumatism, are loc şi o scădere a controlului automat al funcţiilor biologice. Astfel, neurohormonii şi catecolaminele sistemului nervos sunt secretaţi şi eliberaţi în cantităţi necontrolate. Drept urmare, printre stările care apar se numără halucinaţiile. După ce îşi recapătă cunoştinţa, bolnavul crede că a fost mort şi apoi readus la viaţă". — The Arizona Republic, 28 mai 1977, p. C-1; la fel, periodicul medical german Fortschritte der Medizin, nr. 41, 1979; Psychology Today, ianuarie 1981.

Dar cine vrea ca oamenii să creadă altceva? După ce Iehova i-a avertizat pe primii noştri părinţi că neascultarea îi va duce la moarte, cine a contrazis acest lucru? „Şarpele (Adica Satan) i-a zis femeii: «În mod sigur nu veţi muri»" (Gen. 3:4). Evident, Adam şi Eva au murit mai târziu. În consecinţă, cine a lansat ideea că o parte spirituală din om supravieţuieşte morţii corpului? Daca pe primii oameni Satan i-a mintit ca de fapt nu vor muri dupa moarte, cine altcineva ar vrea si azi ca noi sa credem aceasta minciuna?

In plus, in Biblie sunt mentionate noua invieri, unii au fost chiar mai multe zile morti, altii chiar si inmormantati. Daca ar exista viata dupa moarte atuci de ce nici macar unul nu a povestit ceva despre ce s-a intamplat dupa ce a murit? Oare nu pentru ca este doar o minciuna pe care Satan o foloseste cu succes de mii de ani ca sa ne insele?

| ImmaDucK a răspuns:

NDE=NEAR death experience
Oamenii aia nu au murit, asa ca nu au de unde sa stie ce sa intampla dupa moarte

| AngelaD a răspuns:

Cu ajutorul Domnului și Mântuitorului Nostru vom putea ajunge la viața de după moarte "… cel ce crede în Mine, mort fiind, va învia…" "aştept învierea morţilor. şi viaţa veacului ce va să fie". Pocăiți-vă căci Împărăția Cerurilor este aproape!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AngelaD):

'Pocăiți-vă căci Împărăția Cerurilor este aproape!'
-How about no?