| LaviniuA a întrebat:

-Cum va impacati cu ideea ca CORPUL DRAG al vostru va fi pus sub pamant?
Nu-i mai bine sa fie ars si aruncata cenusa in mare?
Ca ce chestie sa stea acolo zeci si sute de ani?
Adica eu poate o sa vreau sa-l mai vizitez si-l gasesc plin de viermi... nu-mi convine.

Bonus:
De ce se baga corpurile sub pamant? E vreo interpretare literala a textelor, ceva legat de invierea mortilor? big grin

Bonus:
Merge facuta slujba la biserica si apoi dus corpul la crematoriu?
In ce constau ritualul de inmormantare si ritualele ulterioare?

Bonus pentru 10:
Care sunt beneficiile daca sta in cimitir? Dau party sufletele din cand in cand sau macar socializeaza? big grin
Eu il vad ca un loc frecventat de hoti, vrajitoare si cine stie ce suflete rauvoitoare. Nici nu se asigura paza calumea.

24 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mie mi se pare ingenioasă ideea oltenilor. Ei îngroapă morții în picioare. De ce? Ca să fie primii la înviere happy

| LaviniuA explică (pentru sabin89):

laughing Iti dai seama ca e mare concurenta la inviere. Ar trebui sa-i puna pe unii pe role sau pe trotineta electrica, adica sa se modernizeze si ei. Asa macar mai vin rudele sa-i viziteze, ca na trotineta trebuie incarcata din cand in cand laughing

| Simpatic a răspuns:

Referitor la discutia filosofic-morbida pe care ne-ai adus-o in discutie, doar iti zic pe scurt dictonul melteanului pentru care viata inseamna doar sa bei, fumezi si sa faci bani, celebrele vorbe in latina de balta :

"traindo mancando, murindo cacando"

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

Sper sa le fie de folos pomenile happy

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Sa fie primit! happy

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

Mi se pare ca a aparut unu din asta aici laughing Da-i si tu report, ca eu dau degeaba.

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Zici cumva de pustiu ala care vroia sa il cunoasca pe Lucifer?
l-au executat membrii din staffwinking

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

Nu, altul. A venit dupa mirosul de mancare.

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

E plin de trolli si de "rebuturi", asta este, poate se va implementa un sistem AI aici, care sa supuna userii noi la ceva teste, si astfel nu vor mai avea acces la platforma toti ageamii

| J0B0MAT a răspuns:

Da, but, dacă peste zeci de mii de ani reușesc ăștia să descopere secretul nemuririi și ar putea să readucă sufletele în corpurile lor, nu ai vrea să mai fie ceva din corpul tău? Sau măcar îți vor descoperi oasele și le vor expune prin muzee ori prin biserici și lumea se va închina la ele.

| LaviniuA explică (pentru J0B0MAT):

Cel mai optimist raspuns pana acum.
Da iti dai seama ce s-ar supara cei care nu cred in suflet sau reincarnare? Cred ca s-ar damblagi big grin

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu zic ca n-ar fi posibila teoria astahee hee dar te-ai gandit putin ca peste zecii mii de ani am fi dracu in total vreo 100 de miliarde de oameni care au existat pe putin, de ce ar fi aia asa tampiti incat sa readuca toti oameni la un loc? La cati oameni ar fi trait pe planeta pana la momentu ala ar mai trebui sa mai fie inca 100 de planete.Suntem 8 miliarde si de abia avem loc pe planetahee hee de ce ar face asta? Doar asa ca chestie de ce crezi ca din 100 in 100 de ani apare brusc o epidemie de ceva? Simplu din faptul ca trebuie sa se mai curete din planeta de aia mai moare cate unu ori de vreun covid, ori de vreo nu stiu ce alta gripa si asa mai departe.

| Simpatic a răspuns (pentru gabicoo):

De cand nu am mai ascultat piesa asta! acum m-au dus cu gandul in alta parte https://www.youtube.com/watch?v=saLQ3hpX_jY

ce vremuri, un fel de "Costinesti" cum ar spune dorel din las fierbinti;)

| Hyperion7 a răspuns:

In cel mai bun caz găsești oasele sub pământ.
Cat despre incinerare, e o alegere personala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă împac bine. Decât să ajungă scrum, mai bine la doi metrii sub pământ, dar intact.

| EestiSodalane a răspuns:

Biserica nu binecuvanteaza practica pagana a cremarii corpului deoarece se consideră că corpul unui creștin in special si in general corpul unui om are o sacralitate intrinsecă ce trebuie respectata si dupa moarte.

| LaviniuA explică (pentru EestiSodalane):

Huh corpul sacralitate? Si cu autoflagelarea cum ramane, ca in crestinism se practica de secole?

| EestiSodalane a răspuns (pentru LaviniuA):

Autoflagelarea nu e o practica pe care Biserica Ortodoxa o acceptă.

| EliLeli a răspuns:

Mi se cam rupe. Normal ca incinerarea mi se pare cea mai ok.
Chiar si daca, prin absurd, as reinvia, de ce m-as inghesui?!

| norisorulpufos a răspuns:

Pământ ești și in pământ te vei intoarce

| adonix a răspuns:

Înmormântarea în pământ sa făcut din antichitate la noi în zonă pentru că era o metodă practică de a ecolgiza cadavrul.
Înmormântarea e o chestie socială care s-a adaptat în funcție de cultura locală.
Mortul oricum nu știe nimic.
În alte părți se arde cadavrul se aruncă în Gange. Și nu mai costă nimic cavoul.

| LaviniuA explică (pentru adonix):

Poate vrei sa zici ca cenusa se arunca in Gange laughing

| sarmalecupula a răspuns:

George isi ia rotvailar