| DonEduardo a întrebat:

De la ce grad verii nu mai sunt considerati familie?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu știu măi. Dar te poți căsători legal cu o verișoară de-a doua.

| doctorandus a răspuns:

Https://legeaz.net/dictionar-juridic/gradele-de-rudenie

Rudele de gradul IV se pot căsători doar cu aprobare specială. Rudele de gradul V, VI, VII, etc., se pot căsători fără astfel de aprobare.

| doctorandus a răspuns:

Si ca sa-ti dau date concrete: eu si o verisoara a doua avem in comun 2.6% din ADN. Riscul de a produce copii cu malformatii din cauza de incest este neglijabil.

| Holiday a răspuns:

De catre cine?

| gabicoo a răspuns:

Verii primari sunt rude de gradul IV!
Începând cu gradul V se pot căsători!

| mi25 a răspuns:

1. Familia este formata din: sot, sotie si copii. Atat.
2. Celelalte sunt rude.
3. Daca "cercetezi" anumite lucruri, trebuie sa stii:
a) Incestul din punct de vedere legal este doar intre rude de gradul 1 - copii, parinti si rude de gradul 2 - frati, surori, bunici, nepoti pe linie filiala (copilul fiului).
b) Incestul pe linie religioasa este considerat si la rude de gradul III de rudenie: matusi, unchi, nepot de frate, stranepot pe linie filiala, strabunic si la rude de gradul IV - verisori.
c) Casatoria nu este admisa intre rude pana la gradul IV, inclusiv, nici legal, nici religios.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te poți căsători legal cu o verișoară de a doua atunci de la gradul doi.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Verisoara de gradul doi este ruda de gradul IV.
Gradul doi de rudenie este intre bunici si nepoti si intre frati/surori.

| anonim_4396 a răspuns (pentru regis):

La români investul in familie nu e ceva ieșit din comun.

| doctorandus a răspuns (pentru regis):

Nu, verisoara de gradul doi este ruda de gradul VI.

| regis a răspuns (pentru doctorandus):

Asa e, verișorii primari sunt de gradul 4, i-am încurcat. happy

| EcceHomo a răspuns:

Cred că de pe la 50 grade începe să nu îți mai pese de ei, dar depinde și de cantitate până la urmă. happy

| IceRope a răspuns:

Nu-ți mai face griji. Mută-te în
Alabama.

| ElExistaElAudeElVedeElStie a răspuns:

Când ajungi sate uit la aproapele tău cu alți ochi este clar ce fel de... ești. Niciodată nu va uitați la verișorii voștri cu alți ochi și cu alte intenți nu conteza ca de de parte este gradul din vroi ce trebuie sa conteze cu adevărată este ca voi sunteți verișori nimic altceva vreodată uitați-vă ca niște veri uni la alți nu cu alți ochi uitați ca oamenii uni la altul nu ca drogați.