| Mădă0611 a întrebat:

Cum vedeti voi lumea/viata? Eu cu cat inteleg mai mult, cu atat imi place mai putin.

103 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Mai mult, mai mult, dar mai profund?

| Shammal a răspuns:

Eu o vad ca un loc de joaca, insa e unul destul de dificil, plus ca am aparut aici cu o multime de prejudecati si credinte pe care acum le schimb in ritmul in care pot;

idea mea e sa fac ce-mi place in fiecare clipa, stiu ca daca fac ce-mi place voi fi sustinut; o parte pe care vreau s-o inteleg este relatiile dintre noi, mi-e dificil sa intru intr-o dicutie cu cineva necunoscut pe strada sau in alta parte, iar aici ma refer mai mult la o relatie dintre un baiat si-o fata;

lumea este minunata, sunt atatea locuri frumoase pe intreg globul, naturale ori construite de om, oameni cu diferite pasiuni, veseli cu care poti sa razi si sa te distrezi pana la epuizare

2 lucruri sunt esentiale, relatiile si abundenta (bani, felul in care te sustii)

da-mi detalii ce intelegi si ce aspecte nu-ti plac

| Mădă0611 explică (pentru Shammal):

De fapt e un ring. tongue
De ce ti-e dificil? Te temi de respingere sau ca o sa fii folosit, nu? Oamenii sunt fascinanti, supravietuire si reproducere, onoare ciuciu. Da, natura e frumoasa, privita de sus, ca jos sunt "ganganii", unele te-ar devora din interior, si o fac daca le dai sansa. devil Mai mananci orice cu aceeasi placere cu care mancai cand erai mic?

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, ma tem de respingere, de o reactie aiurea sau sa nu spun tampeniibig grin acum da tongue mananc cu placere, acum cativa ani parca nici craciunu nu mai era craciun

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Altceva de care ma tem e sa nu o ranesc, sa se ataseze de mine si sa sufere, intr-o mica masura e valabil si pentru mine; cat de stapan pe tine poti fi cand cineva la care ti spune sa nu si tu simti sa faci, poti s-o faci?
viata reflecta cea ce exprimi, cea ce gandesti - intotdeauna vei avea omeni in jurul tau pe frecventa cu tine, pentru asta nu ai de ce sa-ti faci griji ca exista un om cu rautate, el in prezenta ta o sa se schimbe total ori n-o sa existe in prezenta ta;
un exemplu: apartamentul de langa mine a fost spart de hoti ziele trecute, cand m-am trezit imi zice tata, n-ai auzit nimic, o fost politia aici i-au spart usa..., eu imi savurez ceaiul;

spune-ai mai sus ca e un ring big grin si nu un loc de joaca - asta depinde numai si numai de tine, este creatia ta! tongue

| Mădă0611 explică (pentru Shammal):

Oamenii au toti rautate, asta e natura lor, de fapt a animalelor. Ne invartim in cerc. laughing Viata e un ring, asa a facut-o natura, ca cel mai adaptabil sa supravietuiasca, astfel cand e vorba de putere, cel puternic sa ramana, cand e vorba de inteligenta, cel inteligent sa ramana, la urma urmei, e fiecare pentru el, unii ajung la un anumit nivel unde viata nu conteaza asa mult, ei sunt exceptia de la regula.

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Nici vorba, cel mai puternic n-are nici o putere daca nu e sustinut, ce-l mai inteligent n-are ce sa faca de unul singur; puterea de care vorbesti tu vine din aprecierea celor din jurul sau; nu suntem facuti sa stam singuri, si nu avem cum, chiar daca fizic nu suntem apropiati, la un nivel suntem conectati.

spui ca toti au rautate, arata-mi ce rautate ai tu, arata-mi mie! te provoc!

| Lizzu a răspuns (pentru Shammal):

"spui ca toti au rautate, arata-mi ce rautate ai tu, arata-mi mie! te provoc! "

laughing ai grija ce-ti doresti big grin

| Mădă0611 explică (pentru Shammal):

laughing E dubios ca gandesti asa, desi pari sa ai peste 25 de ani. Pai sa-l luam pe cel inteligent, o sa-i smechereasca din vorbe pe altii ca o sa fie de partea lui pana castiga ce vrea, poate chiar sa-i elimine pe toti pe rand, nu neaparat el, dar cei influentati de el, cel puternic o sa reziste (o sa-i elimine pe altii) pana intalneste unul mai puternic.

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Cel puternic o sa de-a peste un copil innebunit de cs cu un 9mm si o sa-l faca stropitoare iar cel inteligent o sa prosteasca prosti care o sa-l lase in curu gol
suna bine?tongue i-ai si bagai in desaga big grin

| Kaℓi a răspuns:

Nimeni, niciodata nu o sa poata sa stie totul.
Da, cu cat intelegi mai multe, iti place mai putin... dar macar avem speranta ca exista un prag al intelegerii, dupa care nu-ti mai pasa. Iluminarea.

| DamnedShadow a răspuns:

Nu, nu viata in sine nu iti convine, ci oamenii.

| Miauti a răspuns:

O vad frumoasa cu foamete si razboaie amuzante, incat imi vine sa ma rog la extraterestri sa o distruga cat mai repede.

| Mădă0611 explică (pentru Miauti):

laughing) pai daca aia o distrug, sunt mai "rai" decat noi, bine, nu ar mai cota pentru noi, dar ziceam de lume, ca banuiesc ca tot ce e viu in univers e asa, supravietuire/reproducere.

| ioana1988 a răspuns:

Totul pleaca de la tine.
Nu te placi si nu-i placi nici pe altii.
Nici altii nu te plac deoarece asta le transmiti la nivel inconstient.

| Mădă0611 explică (pentru ioana1988):

Pai de fapt totul a pornit de la animale, mi-e prea mila de ele si mai nou am inteles ca sunt exact ca noi, dar nu pot sa le ajut pe toate, de aici mi-au venit alte idei. N-ai ghicit, fanul meu nambăr 2 love struck Si oamenii i-as ajuta, dar apoi isi iau lumea in cap, nu imi place asta, nu imi place nici sa nu-i ajut.

| ioana1988 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca esti vegerariana imi cer scuze pentru toate rautatile pe care le-am scris in postarile mele.
Daca nu, esti doar o ipocrita care doar are impresia ca iubeste animalele.

| Mădă0611 explică (pentru ioana1988):

Vai ce ipocrita sunt, extraordinar! Tocmai ziceam ca nu imi place lumea, ne mancam noi intre noi. Nu sunt vegetariana, app, e o vorba "vegetarienilor, daca iubiti animalele, de ce le mancati hrana?"

| Prezidentul a răspuns:

Uneori nu o poti intelege...

| relian a răspuns:

Cu cit intelegi mai mult cu atita descoperi ca stii mai putin si asta te face sa nu iti mai placa asa de mult. Iara cine a spus ferice de cei saraci in sau cu duhul adevarat a grait.

| Mădă0611 explică (pentru relian):

Cu cit intelegi mai mult cu atita descoperi ca stii mai putin si asta te face sa vrei sa stii si mai mult.
Tu cum vezi viata?

| relian a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum vasd eu viata? Cred ca ai pus intyrebarea sata sa dobori cumva un record de raspunsuri.Cel putin eu asa cred ca asta a fost scopul tau sa vezi cite raspunsuri poti avea la o intrebare.Si ca sa raspund totusi eu vad viata naspa.Fiecare om vede viata diferit in fctie de cum s-a nascut si ce face in viata asta. Daca cumva esti constient ca traiesti atunci poti spune ca viata asta este aiurea. Daca nu esti constient atunci cu siguranta esti cel mai fericit om. Uite cam contribuit iar cun raspuns.

| Mădă0611 explică (pentru relian):

Neah, urasc notificarile, de asta si pun putine intrebari si celelalte le-am sters, plus ca daca sunt multe raspunsuri apare la populare, unde o vad si altii a caror parere nu ma intereseaza (copii alergatori dupa tricouri, sau dupa puncte/fundita), ceea ce dupa un timp e stresant. Tot vreau sa intreb "Cum vedeti iubirea? Mai stiti sa iubiti oameni?" pentru ca vad opusul in jur, dar, cum ziceam, urasc notificarile la intrebarile mele, de exemplu pentru raspunsul tau am primit 2 notificari, si nu iti raspund mai mult ca sa nu mai raspunzi, pe viitor nu mai raspunde deloc daca nu ai ceva de zic, cum mi se pare ca e acum. ^.^

| relian a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu am nimic de zis adica? Am raspuns la intrebare cum vad eu viata. TIam zis o vad naspa pentru ca stiu cum este, ce este si ca viata ar putea fi frumoasa dar ca de fapt nu este.Cum vad iubirea? Pai aia da asa mai vii de acasa.O vad bine.Acum depinde si ce iubire de frati de parinti sau de iubita iubit.Mie sincer imi place aia ultima.Normal ca stim sa iubim oamenii, doar ca multi nu arata asta desi in interior simt. Oamenii nu prea isi mai exteriorizeaza sentimentele sau poate uni oameni.Acum din ce pct de vedere vrei sa stii filozofic sau? Si scuze ca am spus chestia aia cu notificarile, dar vorba ta sint pe aici multi care alearga dupa tot felul de chestii.

| milan9 a răspuns:

Toate sufletele sunt "investiţii" veşnice!
Niciunul nu va fi nimicit!

| sublime89 a răspuns:

Cam asa si eu. Si cand te gandesti ca mai vrem sa stim totul laughing Oare cum ne-am simti atunci? Daca s-ar putea sa stim totul vreodata.

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

Jalnic,asa ne-am simti.
Pentru ca stiind totul, nu ar mai ramane nimic de descoperit...

Imagineaza-ti doar.

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Da -_- Oricum n-o sa se poata niciodata sa stim totul probabil. Dar e ciudat, pentru ca noi asta am vrea, si nu realizam ce nasol ne-am simti dupa ce am ajunge la ultimul raspuns.

| Lizzu a răspuns (pentru sublime89):

Da, dar stii cum e curiozitatea si "foamea" de a stii mai mult decat stii deja.

Si pana la urma, cat la suta din tot ce stim oare e real?

| sublime89 a răspuns (pentru Lizzu):

Da, cu aceasta curiozitatea am ajuns unde suntem ca specie. Asta a fost cheia suprevietuirii noastre. Tot timpul curiosi ce e dincolo de urmatorul deal, la propriu si la figurat.

Iar asta cu cat e real din ce stim e alta poveste laughing pe care se poate discuta mult si cam fara rezultat inca :p

| Mădă0611 explică (pentru sublime89):

Ar fi plictisitor. laughing Nu cred ca o sa ajungem vreodata sa stim tot, sper sa nu, de fapt, mereu o sa ne imaginam ca exista ceva si ca exista un dincolo de acel ceva pe care n-o sa-l stim.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Deci inseamna ca noi oamenii vrem sa stim cat de mult, dar niciodata tot. Asta e ca si cum ai lasa o treaba neterminata intentionat big grin Si daca nu ai un scop final e cam greu sa fii motivat sa continui. Dar, cel putin in domeniul stiintei si explorarii, nu ne putem abtine laughing

| Mădă0611 explică (pentru sublime89):

Deci vrem sa stim tot, dar nu ar fi bine, bine ca nu avem atata timp la dispozitie, sunt n domenii, nu le poti cuprinde pe toate. Ma gandeam ca natura o sa ne surpinda mereu, uite, bacteriile se adapteaza continuu, asa ca mereu ar fi ceva de aflat, apoi, mi-e greu sa cred ca am putea stii ce e dincolo de "universul" nostru, o fi altul, creat de aceleasi legi, dar exista n posibilitati de medii si adaptare la mediu, niciodata nu am putea sa aflam tot, pe cand am ajunge la coada, cei de la inceput s-au schimbat iar.

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, de aceeasi parere sunt si eu. Dar vezi ca sunt unii ca si Stephen Hawking care spun ca am putea fi aproape de teoria tuturor lucrurilor (the theory of everything) care ar explica cam tot universul, poate chiar si de ce exista si cum a aparut mai exact. Eu unul ma cam indoiesc ca suntem foarte aproape de asa ceva. Mi se pare cam prematur. Dar e bine sa fii optimist laughing

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

"Pentru ca stiind totul, nu ar mai ramane nimic de descoperit..."
Cu cît știu mai multe cu atît mai tare realizez cît de puțin știu.tongue

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Asa e, domnu Iuri happy sunt mai multe interpretari.
Dar eu cred ca odata ce ajungi sa stii absolut tot, nu mai ramane nimic nou de descoperit...

Imagineaza-ti ca esti deodata atotstiutor. Ce se intampla? creezi situatii? creezi noi adevaruri?

| Shammal a răspuns (pentru Lizzu):

Cam asa se intampla tongue tu aici esti o particica din tine ( omniscient ), planeta are anumite repere, civilizatia la fel, astfel tu ai deja o baza a "jocului", plus ai liber arbitru si tu cel omniscient cunosti toate posibilitatile pe care tu aici poti sa le alegi insa nu cunosti pe care o s-o alegi!
pe langa asta atunci cand cunosti tot despre realitatea in care te regasesti vei trece intr-una unde vei avea noi provocari

| Lizzu a răspuns (pentru Shammal):

Interesant reply ..cu realitatile paralele.
Cine poate stii pana la urma? poate si trecem dintr-o realitate intr-alta zi de zi fara sa ne dam seama.

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Esti deodata atotstiutor
Cunoști vreun om care astăzi deșine toată cunoștința posibilă la ziua aceasta.
, adică tot ce s-a descoperit pînă în prezent și încă în profunzime? happy
Apropo, la domnie încă n-am ajuns laughing

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Ma uimesti ca nu-ti dai seama ca e vorba de o situatie ipotetica happy
Se presupunea ca esti atotstiutor. Odata ce stii tot, ce ramane de facut?

Of oof...

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Păi de ce n-aispus de la început dragă? rolling on the floor
Dar am vrut să zic altceva; odată ce atotștiutor nu poți deveni, și pe lîngă învățare mai sînt o mulțime de ocupații plăcute - viața veșnică nu va fi nicidecum plictisitoare! happy

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

laughing ce te mai amuzi
Si ce ocupatii placute in viata vesnica vor fi?
Sa fii inger pazitor? asta nu poate fi plictisitor, mai mult ca sigur. Cred ca razi non -stop de gandurile si actiunile omului vazute dinafara laughing suntem de rasul universului.

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Stai, stai stai, că iar o iai în altă parte. Care "înger păzitor"? Doar ți-am spus că cred promisiunea Bibliei că cei drepți vor moşteni pământul
şi vor locui pentru totdeauna pe el.; 9 Fiindcă răufăcătorii vor fi nimiciţi,
dar cei ce speră în Iehova vor stăpâni pământul. psalmul37
Unde vrei să mă trimiți? laughing

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

"răufăcătorii vor fi nimiciţi" -- asta cu raufacatorii astia suna SF, dusmanii celor puri sunt cei necredinciosi care vor sa-i abata de la calea cea adevarata tongue

Unde doresti happy

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Păi și dacă un necredincios doar face rău, fără să abată pe cineva de la calea cea dreaptă, cu el cum rămâne?

| Mădă0611 explică (pentru iurii75):

De ce sa nu poti deveni? Vai, cata necredinta, pai vine duhul sfant (sau dumnezeu daca nu crezi in treime, porumbelul era mai smecher pentru treaba asta) si te face atotstiutor, si apoi, daca zici de viata vesnica, la judecata o sa afli adevarul, ca doar Iisus e calea, adevarul si viata, deci o sa stii tot, o sa te plictisesti. devil

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Nu ramane.
Pentru ca nu exista nimeni care sa aplice pedepse si sa dea la fundulet ca la copiii mici...

Nu stiu de ce oamenii vad pe cineva ca ar sta cu lupa si ar analiza si apoi ar spune : tu aici,tu dincolo.
Nu e asa totul, cred eu.

Omul e aici sa experimenteze situatii diferite si sa aleaga ce vrea sa fie. Daca vrea sa fie criminal, sa fie, daca vrea sa fie calugar, sa fie etc.

Si daca exista situatii cand binele si raul se intorc la noi in functie de cum am facut altora, atunci situatiile acelea cred ca sunt pur si simplu niste legi ale universului, legi ale atractiei, ca o oglinda : primesti ce arati happy

Tu ce crezi despre asta?

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Stai puțin că o iai prin păpușoaie laughing După tine reese că adevărul se referă la toată cunoștința posibilă. Isus i-a spus lui Pilat că a venit să depună mărturie despre adevăr. Spune-mi te rog, a ținut Isus cursuri de chimie, fizică, biologie..., sau i-a învățat pe oamani despre normele și cerințele lui Dumnezeu? Și nu mai pătuli păpușoii! tongue

| Mădă0611 explică (pentru iurii75):

Pai stai asa laughing, adevarul, pentru credinciosii crestini, e ca dumnezeu a creat totul, nu mai e nevoie de chimie, fizica, biologie si alte nascociri diavolesti laughing, intelegi motivul, sentimentele, problemele fiecaruia, gandurile fiecaruia... ce ai putea sa stii mai mult?
Nu mai fura papusoi.

| iurii75 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nați-o bună, te-ai mutat în răsărită!
Chiar dacă nu eu am creat florile, tot una îmi place să le cultiv și să le admir.
Nu înțeleg tu ce te zbați și frămînți atât, oricum totul este o întâmplare, accident, nici un sens. Ție îți trebuie viața aceasta fără nici un scop? Las-o baltă!
Barem îmi vor rămâne semănăturile întregi! rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Cer scuze.E foarte mică viteza la mine, nici nu a fost publicat comentariul. S-au îmbătat rușii și nu-și fac lucrul.
1 - nu sânt de acord.
2 - ce părere ai referitor la apariția vieții?

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Nu-i nimic.Se intampla.
--Referitor la aparitia vietii am auzit multe teorii.
Inca nu am o parere fixa despre aparitia asta a vietii...
Ma gandesc ca ar putea fi opera unor civilizatii din univers mult avansate noua si mult evoluate din toate punctele de vedere. Ca poate ele au creat viata aici, pe Pamant pentru un scop anume.

--Nu cred in creatie de catre dzeu. Nu stiu daca exista fiinte superioare spirituale. Poate exista fiinte superioare fizice, asa ca noi.
Dar parca mi-e greu sa cred ca alte fiinte au creat omul. Suna a experiment. Si vreau sa cred ca eu sunt mai mult decat asa ceva.
--Cred ca avem suflet. Si dupa moarte iesi din dimensiunea asta 3D si intri poate in alta, cea reala. Stii jocurile virtuale? ai vazut "Avatar"? cam asa cred ca e. Iesi din realitatea asta si intri in alta.

Stiu ca nu esti de acord cu ce am scris mai sus dar asta e.
Tu ce parere ai de aparitia vietii? crezi ca provenim din "adam" si "eva"?

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Nu știu în ce măsură iubești lectura, totuși. Mi-ar fi foarte interesantă părerea cuiva ce nu are "creierul spălat" ( :)) ). Nu pot să-ți dau un linc, doar ceva indicații. www.jw.org secțiunea publicații, caută broșura Originea vieţii — Cinci întrebări care merită să fie analizate. Nu este vorba de dovezi "așa spune biblia". Fă-mi o favoare :)

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Ai scris-o tu? O voi cauta si-mi voi da cu parerea... sper sa nu fie mult de citit tongue
Imi place sa citesc dar sa vedem cum e ce mi-ai dat.

Revin peste...hee hee

| milan9 a răspuns (pentru Lizzu):

DAcă vei citi cu atenţie, acest argument ar putea să-ţi schimbe viziunea asupra lucrurilor:

Unul argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| Lizzu a răspuns (pentru milan9):

Stiu un pic de biologie, genetica, fizica...dar nu in detaliu.
Nu inteleg cum un cub cu marimea laturii de maxim 100 distante atomice happy nu imi pot imagina cat inseamna asta.

Tu cum crezi ca a aparut fiinta umana? crezi ca la inceput au fost doi oameni "adam" si "eva"? sau ca a evoluat din bacterii?
-cred ca aparitia omului nu o vom descoperi vreodata.

| Hombre a răspuns (pentru milan9):

- "Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...'
Asa, si vrei sa sugestionezi ca e o amprenta discreta a desing inteligent-ului care mai departe e chiar!? Bingo! Dumnezeu biblic.
Suptila incercarea ta si a lui iurii75 de a o determina pe Liz29 la convertire.
" Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…"
Asa spuneau oameni si cand au descoperit diamantele ca asa ceva nu se poate produce, ulterior nu numai ca a inteles structura lor dar le si produc.
Si aceasta enigma pana la urma o sa aiba o explicatie. Acum 100 de ani se stia foarte putine despre cum functioneaza organismul uman, peste ceva timp il vom repara ca pe un motor, schimbam tot ce e defect in el.

| Mădă0611 explică (pentru Hombre):

E amuzant e ca teistii vad totul perfect, totul ordonat, cand, poate, privind de undeva din afara, e o dezordine de nedescris, de perfectiune nu mai vorbesc, nu exista.

| Hombre a răspuns (pentru Mădă0611):

Nimic nu e stabil si perfect in univers.
Pentru teisti o potrivire= perfect, insa variantele de potrivire in univers sunt infinite.

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

E puțin (relativ) și folosește un limbaj simplu

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Daaaaa! Păi citești încet nu glumă laughing

| Lizzu a răspuns (pentru iurii75):

Am aruncat o privire...
Nu am nimic cu martorii lui iehova, dar parerea mea este ca ei incearca cu orice pret sa te converteasca si asta nu-mi e pe plac.
Acum vor sa puna biblia intr-o lumina buna...

Am spus ca voi citi si ca revin, dar nu am spus peste cat timp.
Sincera sa fiu nu sunt interesata sa mi se infatiseze biblia intr-o lumina noua. E treaba lor.

Eu am o parere despre tot, parerea mea si mi-e de ajuns.
Tu o ai pe a ta si ti-e de ajuns.

Si asta e.

| iurii75 a răspuns (pentru Lizzu):

Dar nu este vorba de Biblie. Broșura se referă la apariția vieții din punct de vedere științific și voiam să-ți aflu părerea, nu să te convertești, că nu-mi intră în pungă faptul acesta happy

| Lizzu a răspuns:

In fond lumea si viata ar trebui sa fie ceva pur si fascinant.
Dar s-a denaturat complet, oamenii, gandirea lor, rautatea.

Viata ar trebui sa fie cea mai importanta si sa fim constienti de ea si de faptul ca trebuie sa o traim si nu doar sa trecem prin ea sau sa fim paraleli cu ea.

Dar de multe ori sunt lucruri care ne orbesc si ne indeparteaza de la obiectivul de baza.

Prea ne complicam...
Si cu cat te complici mai mult cu atat e mai urat.

| Mădă0611 explică (pentru Lizzu):

Cred ca oamenii au fost mereu rai; cu ultima parte sunt foarte de acord. happy

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Rautatea e din instinct, e din fiinta, face parte din ea. Dar poate exista acolo undeva in profunzime fara sa fie lasata sa zburde la suprafata.

Eu asa cred.

| Shammal a răspuns (pentru Lizzu):

Nici cum, rautatea vine din neintelegeri, din gandul ca nu e de-ajuns pentru toti si alte idei

| Lizzu a răspuns (pentru Shammal):

Si cum ramane cu dualitatea fiintei? ca avem si binele si raul intr-un singur om?

| Shammal a răspuns (pentru Lizzu):

Binele si raul -dualitatea este un concept ce depaseste idea rautatii de care spui tu, cel putin asta am inteles eu din fraza ta; observa la tine, rautatile pe le faci tu sau care sunt facute la adresa ta ori in jur sunt ele facute din adancul fiintei, sunt autentice? sau datorita unor procese mentale?

| Mădă0611 explică (pentru Lizzu):

Da, instinctele ne imping sa fim asa, de aceea in intrebare am zis lumea/viata. Ar fi fost prea frumos sa nu fi avut instincte, sa nu fi avut nevoie de ele.

| Mădă0611 explică (pentru Shammal):

Rautatea vine din instinctele de supravietuire sau/si reproducere (i. principale). Cand vezi ca cineva e "rau", incearca sa afli de ce s-a simtit in pericol, si o sa vezi ca era un pericol.

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Da-mi un exemplu, in care rautatea provine din aceste doua instincte; eu spun tot ca din credintele si ideile pe care le are omul respectiv in cap; daca e sa luam aceste instincte nu poti sa spui despre un animal salbatic ca e rau, are rautate, rautatea este ceva gandit, facut constient

| Mădă0611 explică (pentru Shammal):

O fata sta cu tine din interes, e rautate nu? Te foloseste, oare de ce? Instincul de supravietuire o impinge sa isi asigure ziua de maine, sau cate zile de maine poate. Te si inseala, e rautate, nu? Ar putea sa iti spuna frumos, si gata, dar instinctul de reproducere i-a aprins in minte niste beculete cand a vazut un partener bun pentru a da genele mai departe. Exemple simple, cele mai simple. Toti isi vor lor binele din cauza acelor instincte. Animalul trebuie sa supravietuiasca si sa se reproduca, daca oamenii mai pun mintea la treaba si le mai potolesc, animalele n-o fac, nu din rautate, ci ca sunt conduse de ele.

| Shammal a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca sta cu mine, am fost de-acord cu natura relatiei, nu e rautate, rautate ar fi daca ar face ceva impotriva vointei mele; faptul ca ea gandeste ca nu poate sa se intretina altfel asta e o prejudecata; daca iubeste si alt barbat nu mi se pare rautate, e libera sa faca ce doreste. toti isi vor lor binele pentru ca se gandesc ca nu e indeajuns pentru toti si apare o lupta; insa daca ai sti ca e de-ajuns pentru toti, ca toti pot avea tot ce isi doresc d.p.d.v material, n-ar mai exista incrancenarea asta;

asta spun ca exprimarea instinctuala a animalelor e insasi natura lor, modul lor de existenta; natura noastra este armonia, observati corpul cat de armonios este, fiecare proces in parte si cum lucreaza fiecare organ, celula in armonie; cum ar fi sa spuna inima: mi se rupe azi nu pompez nimic, stau si ma relaxez tongue descurcati-va; toti oamenii fac parte dintr-un "corp comun"

| Apokales a răspuns:

Viata este complexa, un lucru care l-am mai auzit si in trecut, o poti privi din mii de unghiuri.Viata este diferita privind-o din ochii fiecaruia, nu incerca s-o intelegi, traiest-o!
Si daca te referi la lume ca la mai multe persoane, ei bine afla ca fiecare om este special in felul lui si atat trebuie sa stii. Pe cat cunosti mai mult pe atat iti dai seama ca nu sti nimic.

| Mădă0611 explică (pentru Apokales):

"Viata este diferita privind-o din ochii fiecaruia" de asta am intrebat.
Nu, prin "lume" ma refer la tot ce exista in Univers, chiar daca nu am intalnit nici un extraterestru, stim cum se formeaza stelele, planetele, cum e posibil sa apara viata, deci intr-un fel, tot ce e viu e la fel, toti calca "suflete" in picioare pentru a supravietui.

| Apokales a răspuns (pentru Mădă0611):

Ei bine... daca tu incerci sa afli tot ce misca in universul asta ...afla de la mine ca nu poti, omul este limitat si cand zic limitat ma refer si la timp de-asta ti-am zis traieste viata.

| Duucu a răspuns:

Eu cu căt aflu mai mult cu atăt devin mai interesat să aflu mai mult.

| Mădă0611 explică (pentru Duucu):

Si cu cat afli mai multe, cu atat basmele din copilarie sunt inlocuite de realitate, care nu e asa frumoasa.

| Duucu a răspuns (pentru Mădă0611):

Mie-mi place realitatea.E distractivă.

| Exilee a răspuns:

Acelasi sentiment.

| Exilee a răspuns:

Bineinteles. Dar, daca ai un status social ridicat si-i manevresti pe idioti "cu cap" e chiar fascinanta.

| ErrorFound a răspuns:

Same for me.

| fuzzer a răspuns:

De fapt, ideea este ca noi nu stim ceea ce trebuie stiut, degeaba iti umpli capul cu detalii stiintifice, care nu vor avea nicio valoare pe viitor.

| Mădă0611 explică (pentru fuzzer):

De fapt e invers, dar treaca-mearga.

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Corecteaza-ma daca gresesc. Atat stiinta, cat si oricare alt domeniu, n-au pus, si nici nu vor pune capat, unui singur lucru ce a tulburat omenirea de-a lungul timpului, si anume suferinta.SUferinta caracterizata prin durere, si pierderi mari, pe mine unu ma face sa realizez, ca stiinta degeaba a evoluat atata, cand nu se sfarsesc crimele, violenta etc.

Cred ca asta te intereseaza si pe tine, si pe mine, si pe oricare altu.Adica siguranta zilei de maine, caci degeaba stiinta descopera cum sunt aranjate planetele, si ce forma au, cand nu-ti poate asigura anumite lucruri care chiar sunt vitale.

Sper c-ai inteles ce-am vrut sa spun.

Si-acum sa-ti raspund la intrebarea in sine. Pentru mine, viata e un test.Ma confrunt cu multe greutati, si n-am parte de placeri, consider ca e o mare provocare, si sunt derutat.Este doar o chestiune de timp pana ce lucrurile se vor limpezi.

O zi buna!

| Mădă0611 explică (pentru fuzzer):

Asta nu tine de stiinta, ea studiaza natura, iti poate spune de ce exista suferinta, ce e suferinta, dar n-o poate opri decat daca ne-ar face roboti, ceea ce sigur nu iti doresti, si apoi asa e lumea, totul e trecator, totul moare la un moment dat.

http://i.imgur.com/RTF2Gzf.jpg :))

Multumesc! O zi buna si tie!

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Faceam doar o paralela intre stiinta si oricare alt domeniu.Cum sm spus stiinta, si oricare alte cunostinte nu ne vor fi de niciun folos pe viitor, se pare ca omul are nevoie de altceva.Nu-mi permit sa spun ca omul are nevoie de o divinitate anume, dar e evident ca el singur nu se descurca, e doar o chestiune de timp, pana ce se vor lamuri lucrurile.

| Maxim96 a răspuns:

Viata e un dar de la Dumnezeu care merita pretuit!

| dracu14 a răspuns:

''cu cat cunosc mai bine oamenii cu atat iubesc mai mult cainii''
viata pentru mine nu are sens sau scop(si nici nu vreau sa i le gasesc),privesc viata ca pe o goana dupa bani si putere, incercand sa ma adaptez la ce urasc cel mai mult, democratie, capitalism
noroc ca sunt multumit cu ce am si ma autosugestionez sa nu-mi pese de restul, altfel nu ajungeam prea bine...

| Mădă0611 explică (pentru dracu14):

"privesc viata ca pe o goana dupa bani si putere", aha, deci nu sunt singura. laughing Cu cat mai multi, cu atat e mai linistitor gandul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunicul ai spune lui Bula :
- Ba nepoate, in viata ta sa nu ai incredere in lume ca lumea este curva
-Bine bunicule
La 2 zile se intalneste bunicul cu diriginta li Bula si converseaza cu ea 2-3 minute, ajungand acasa ai spune la nepot
-Bai Bulica, sa stii ca m-am intalnit cu diriginta ta
- Asa, si... cum ti s-a parut?
- Ca lumea nepoate, ca lumea
Din bancul respectiv reiese ca lumea este...

| Mikhtarian a răspuns:

Depinde de tine cum gandesti.
CU cat inteleg mai mult, cu atat vreau sa traiesc si mai mult.
Sa ma bucur de viata, sa nu dau rost tuturor problemelor si oamenilor rai.
O viata ai, si aia trebuie traita.

| Gogu06 a răspuns:

O cursa contra cronometru

| MetalHead04 a răspuns:

Viata e ca un joc. Unde apar si obstacolele (oamenii) cam asa o vad eu.

| LittleLady a răspuns:

Poate ca asa e; unele lucruri pe care le aflii, te oripileaza, te fac sa vrei sa nu le fi aflat pentru ca pur si simplu iti distrug un vis sau creeaza o alta parere despre ceea ce tu credeai a fi "sfant"...Nu stiu de ce dar viata, cuvantul "viata" in sine pare uneori inexplicabil; asta datorita diverselor evenimente, persoane, trairi.Eu una consider ca viata trebuie concentrata p un singur plan:cel sentimental. Spre exemplu,daca esti impacat cu tine insuti poti realiza orice,poti face bani,poti fi sanatos,fericit.Dar daca esti posomorat,sumbru,capricios,materialist, artagos si intr-o cursa continua dupa avere, nici nu ai parte de ea(sau poate ai dar cu cat ai, cu atat vrei mai mult; deci pana la urma niciodata n-o sa ai cat itidoresti)-sa revenim-esti fortat de caracterul tau sa faci lucruri nedrepte, esti obligat oarecum(de tine insuti)asta nu inseamna ca esti de acord sa faci asta; insemna ca trebuie nu ca vrei.
Intelegi ce vreau sa spun? E greu sa explici trairile unui om; ai nevoie de multe cuvinte happy sau uneori nici nu poti explica in cuvinte.Sunt unele stari in care pur si simplu vrei sa spui ceva dar acele cuvinte nu exista, de asta nu poti explica ce ti se intampla.Mai bine concentreaza-ti ntreaga ratiune pe lucrurile care merita cu adevarat,nu fi egoist in a sti mai multe,pentru ca uneori aflii lucruri care te ingozesc sia tunci constati ca trebuia sa te limitezi.Fa totul echilibrat,fara abuzuri, exagerari...e mai bine asa, crede-ma. Daca mai ai nevoie de sfaturi, sunt oricand la dispozitia ta, doar contacteaza-ma!
Pupici si succes in a dezlega tainele vietii! happy

| Mădă0611 explică (pentru LittleLady):

Aaaa, nu, nu am o problema, voiam sa vad cum gandesc altii. De exemplu, din raspunsul tau "poti realiza orice, poti face bani" nu imi place, asta e parte din ce nu imi place in si despre lume. laughing Fuga asta dupa realizari si dupa bani ne face sa profitam de altii, dar fara bani nu prea poti trai. Si apoi, cum iti echilibrezi sentimentele cand fiecare vietuitoare pe care o vezi simte, are sentimente, si totusi, ne mancam intre noi? Nu poti sa-i ajuti pe toti, da, stiu si eu ca cel puternic supravietuieste (nu ma refer doar la oameni), dar cel slab are o singura viata, cu ce e de vina ca e slab? Stiu si ca daca am fi prea multi pe Pamant, iar n-ar fi bine, cum o dai nu-i bine.

| LittleLady a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai nu ma refeream ca daca ai bani esti neaparat egoist si materialist atata timp cat esti impacat cu tine insuti, astfel subconstientul realizeaza, intelege ca trebuie sa se limiteze doar la cat este nevoie pentru tine, si de ce nu si pentru a ajuyta pe altii.Trebuie sa te mentii pe "linia de plutire" daca nu vrei sa intrii la apa.

| Smileygirl23 a răspuns:

Sincer, viata pare ca iti joaca atat de multe feste uneori, incat te trezesti aruncat intr-un vartej de evenimente carora cu greu le poti face fata. Si totusi, abia atunci simti ca traiesti cu adevarat. Viata e frumoasa si simpla, noi, oamenii, o complicam.

| sticla09 a răspuns:

Imi place foarte mult, de aia si stau mai mult beat.

| MariaKTA a răspuns:

Eu vad lumea uneori ca un lucru perfect dar uneori nu e ceea ce pare a fi.

| roxana2003 a răspuns:

Parul ochii daca e destept si parul