| Dan a întrebat:

Cum vedeti lumea de azi?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Lumea de azi este intr-o continua prefacere, este marcata de globalizare si se actioneaza destul de mult doar pe latura acumularilor materiale, uitandu-se esenta, latura morala, sufleteasca, de multi dintre noi.
Eu insa nu as generaliza ca, toti sunt nonvalori ori ca toti sunt rai, ar fi gresit sa facem o apreciere de acest gen, pentru ca nu este de loc adevarat.
Sunt in lume si chiar si la noi in tara multi oameni care ne fac cinste, care sunt mai buni decat altii de pe TERRA, oare de ce aceste valori nu sunt mai des amintite si aproape toate mijloacele mass media, se cramponeaza in a ne polua cu oamenii care nu au nici macar dreptul sa fie numiti oameni, pentru ca sunt niste brute, dar pentru audienta, ori pentru cresterea tirajului la presa, se axeaza doar pe aspectele negative? Din aceasta cauza lumea in general, trage concluzia ca toti oamenii s-au degradat si au involuat, ceea ce nu este adevarat.
Lumea de azi este mai tehnica, mai informata, dar mai putin comunicativa, marea majoritate se axeaza doar pe asigurarea celor necesare pentru viata proprie si atunci nu mai au empatia necesara pentru a vedea necazurile din jurul lor, cu care se confrunta alti semeni si nici nu mai actioneaza pentru a-i sprijini.
Dar acest lucru nu se intampla numai la noi in tara ci, noi l-am "importat" din occident. Cu ani in urma, un coleg a plecat in strainatate cu familia si a vrut sa viziteze un alt coleg care plecase de cca 2-3 ani in alta tara. A ajuns in localitatea respectiva, la adresa colegului, a sunat la usa si i s-a deschis doar usa, spunandu-i-se din cadrul usii, ca ei se grabesc, au alt program insa or sa se poata intalni, in ziua cand au primirea pentru ca, in restul timpului sunt deja ocupati. Colegul meu, era doar pentru cateva ore in localitatea respectiva si doar atunci putea schimba cateva vorbe insa acest lucru nu l-a pututu realiza. De ce? pentru ca fostul coleg s-a axat pe comportamentul din occident si considera ca doar asa a ajuns un om important. Eu cred ca acest gen de comportament ne dezumanizeaza si ar trebui sa ne dea de gandit ca, suntem aproape sa ne transformam in niste micuti "robotei".
Lumea este asa cum o facem noi, poate fi buna daca ne inconjuram de bunatate, ori poate fi rea pentru ca, am lasat sa ne scape invatamintele pe care le-am primit de la scoala, de la familie, de la biserica si "am ales" calea pierzaniei, a raului si acest lucru nu-l spun din punct de vedere religios ci, din punct de vedere uman, sufletesc.
Vi se pare normal ca nu se "investeste" in ziua de maine, zi pe care trebuie s-o lasam "neintinata"urmasilor nostri?
Dane tu cum vezi lumea de azi?

7 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

In goana dupa iluzii.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

In gri...nimic nu mai straluceste, nimic nu mai are valoare, nimeni nu mai respecta valorile umane. Toti alearga dupa averi, dar nu stiu oare ca nu le iau cu ei dupa moarte, sau ca ceilalti de la care s-a luat au si ei dreptul la demnitate? Este revoltator ceea ce se-ntampla cu omenirea azi. Diferentele sociale devin din ce in ce mai abrupte, oamenilor nu li se respecta drepturile umane. Cred ca in rest este rezultatul acestora. Oamenii au devenit animale pentru a supravietui, altii pentru a agonisi si tot asa. Nimeni nu face nimic si totul ia amploare la scara mondiala pana cand haosul se va asterne peste acest pamant, dupa care, sfarsitul este aproape.

| Farcas a răspuns:

Un haos total.
Fetele la 12-13 ani nu stiu cum sa scape mai repede de virginitate, altele raman gravide si ajung sa omoare sute de suflete nevinovate, dragostea care e cel mai frumos lucru posibil aproape nimeni nu o mai pretuieste si toti isi bat joc de ea, o prietenie adevarata aproape imposibil sa mai existe, batjocura e la greu si dispretul dintre oameni...
Mare pacatstraight face

| matura a răspuns:

Pentru mine, lumea de azi este o vesnica provocare, plina de capcane morale si tentatii care duc spre ceva bun, foarte bun si rau.Depinde de tine ce alegi.

| martutza a răspuns:

Lumea s-a metamorfozat mult in ultimul deceniu. evident toti s-au inrait iar goana dupa bani capata proportii uriase. nimeni nu mai stie de respect bun-simt si altele. fiecare este pentru si numai pentru el asta e ceva care se releva in mod eminent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Superficiala, plina de nonvalori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad un nor de cenusa vulcanica perindandu-se pe cerul Europei, deasupra capetelor noastre. happy