| RAY a întrebat:

Cunoașterea trebuie sa aibă atribuții de cunoaștere generala sau de a te ajuta pe tine personal?

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Depinde, uneori cunoasterea te ajuta pe tine in anumite chestii, uneori te ajuta doar sa te simti bine ca stii acele chestii chiar daca nu pot influenta viata ta.
Si multi omit a doua, adica cand te simti bine doar ca stii alea, deci oricum o dai, te ajuta.

Aia care is limitati doar la strict ce ii ajuta pe ei (servici, sanatate, relatii, calatorii), nu prea cunosc asa multe.
Ca daca ne limitam noi oamenii doar la ce ne ajuta pe noi, nu mai stiai despre planete, spatiu, calatorii pe marte, luna, etc.
Nu mai stiai de anumite domenii medicale desi nu aveai acea boala (si daca te prinde habar nu ai de unde sa o apuci si e jale cu medicii din ziua de azi).

Nu mai stiai de monitoarele alea profi de 40000 euro, etc.
Nu mai stiai cum se fac megaconstructiile alea de le arata aia la National Geographic, nu mai stiai de Star Trek (Care a fascinat pe f multi din lume si s-au destins cu asta).
Nu te mai duceai nici la terasa ca nu te ajuta de fapt la nimic.

La istorie si politica daca stii, te ajuta (stii istorie stii prezentul si viitorul), ca poti schimba ceva impreuna cu multi altii care ar cunoaste ce trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunea o vorbă că :
"Cea mai puternică armă în lumea asta este cunoașterea. Că cel mai puternic om este omul cunoscător."

| Ilinca2005mau a răspuns:

Pot fi amândouă și ar trebui să fie de fiecare fel!