| chuckmanson a întrebat:

Cunoaștere, fericire sau iubire? Ce preferați? Argumentați cat mai detaliat de ce. Eu personal, prefer cunoașterea!

Răspuns Câştigător
| j3ioej a răspuns:

Pai cred ca orice as alege, tot as ajunge in cele din urma la toate trei.
Sa spunem ca si eu prefer tot cunoasterea, daca ajung la cunoastere in adevaratul sens al cuvantului, daca ajung sa cunosc tot felul de lucruri cu adevarat, voi ajunge si la fericire. Caci voi ajunge sa ma bucur nespus de mult de ceea ce am ajuns sa cunosc, o sa ma bucur ca munca mea, incercarile mele, devotamentul, credinta mea nu au fost in zadar. O sa ma bucur ca munca mea a adus si roade, chiar mai mari decat ar fi trebuit. O sa fiu intr-o stare de euforie, acum ca stiu acele lucruri, imi pot da seama de alte lucruri. Pot sa vad mai bine aceasta lume. Plus ca pot folosi ceea ce cunosc pentru a ma dezvolta tot mai mult ca persoana. Pot sa ii ajut chiar pe cei ce nu cunosc. Pot sa ii ajut sa vada.
Pai chiar cu iubirea am inceput. Daca nu as fi avut o iubire pentru cunostere, nu as fi putut continua sa depun efort din placere, sa imi placa sa descopar, sa cunosc. Daca nu as avea o iubire pentru cunoastere, daca nu mi-as dezvolta aceasta iubire tot mai mult nu as mai fi in stare sa ajung prea departe. Tot ce tine de cunoastere, tot ce va trebui sa mai fac ca sa ajung la ea cat mai mult, imi va parea ca un chin.
Daca in lumea asta nu ar exista iubirea noi nu am mai fi atunci in stare sa facem nimic, pentru ca iubirea va cara mereu "povara", daca ajungem sa ne dezvoltam o iubire pentru ceva, cineva. vom fi in stare de multe lucruri. Iubirea aduce cu sine fericirea.

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Eu vreau să acumulez cunostinţe atât de multe, încât să pot spune si eu: Ştiu că nu stiu nimic.

| chuckmanson explică (pentru sabin89):

Cu cât știi mai mult, cu atât îți dai seama că știi prea puțin!"
George Călinescuhappy

| RAY a răspuns:

Eu personal prefer de toate,greseala omului este de a pune pe primul loc ceva anume,e ca si cand ai manca doar mere mereu,viata este ca si diversitatea alimentara,ai nevoie de iubire,socializare,comunicare, cunoastere,deschiderea minti,sex,de dopamina,banii,speranta, de toate,dar cu limita,vezi tu omul modern pune pe primul loc banul astfel el uita de restul lucurilor de asta se afunda in depresie,lacomia materiala este pe primul loc in viata multora,eu nu spun sa nu aduni banii,dar nu sa traiesti doar pentru a aduna ca na moartea ne asteapta pe toti sa stii,de moarte nimeni nu scapa, indiferent de cat de bogat este, el va muri, asa ca folosesti cunoasterea, ratiunea spre a te bucura de viata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cunoașterea și iubirea sunt bazele vieții tale, împreună cu libertatea.
Fericirea e ca morcovul pentru măgar, să îl pui să care când nu are el chef.

| Plato a răspuns:

Cunoasterea poate fi obtinuta doar prin iubire, conform lui Lucian Blaga!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nici macar nu sunt mutual exclusive.

| Steregoi a răspuns:

Toate sunt interdependente. Nu se poate una fara cealalta.

| ziftode a răspuns:

Cunoastere are si un robot (daca ai numai cunoastere)
fericire are si un copil mic, care nu intelege nimic (daca ai numai fericire)
iubire are si un caine, care isi iubeste stapanul pana la moarte (daca ai numai iubire)

tu spui daca le ai pe toate care e preferata ta... hmm, cunoasterea e o chestie cam naspa sa o preferi, inseamna ca iti pasa mai mult de ceea ce stii decat de iubire sau mai ales fericire

iar din pacate trebuie sa iti spun ca numai fericirea e cel mai grozav lucru din lume

si sa iti demonstrez, tu practic preferi cunoasterea, dar de fapt gasesti satisfactie in faptul ca ai cunoastere, iar satisfactia e o forma... redusa de fericire

| chuckmanson explică (pentru ziftode):

„Cunoastere are si un robot (daca ai numai cunoastere)
fericire are si un copil mic, care nu intelege nimic (daca ai numai fericire)
iubire are si un caine, care isi iubeste stapanul pana la moarte (daca ai numai iubire)"
Interesant punct de vedere, acum să ți-l spun pe al meu. Fericire, iubirea, încrederea de sine și în general totate emoțiile bune pot fi obținute foarte ușor prin creșterea nivelelor de serotonină, dopamină, oxitocină și endorfine în creier. Dacă vreau să fiu fericit pot consuma o pastilă de ecstasy și gata, sunt cel mai fericit om de pe planetă. Nimic atât de ușor și superficial nu se poate face pentru a obține cunoașterea. Dacă stai să te gândești, ai nevoie de cunoaștere pentru absolut orice. Ai nevoie de cunoaștere pentru a știi în primul rând ce sunt fericirea și iubirea și pentru a îți da seama cum le obții. Cu cat știi mai mult cu atat ești mai empatic și știi să îți trăiești viața mai bine etc. Au existat mulți oameni absolut geniali care au fost singuratici și care nu au avut niciodată o familie, au fost mulți oameni geniali care au avut depresii severe majoritatea vieții lor dar care au putut să facă lucruri minunate cu viețile lor cu ajutorul cunoașterii. Isaac Newton este un exemplu în acest sens. Ai nevoie de cunoaștere pentru a fi fericit la maxim și pentru a avea iubiri adevărate(iubire de sine, romantică, platonică și familială) și practic pentru orice. Dacă noi nu am fi avut cunoștiințele de a scrie și a citi nu am mai fi avut această dezbatere.

| ziftode a răspuns (pentru chuckmanson):

SHELDON?!?
ai un pseudonim foarte dragut, dar acum te-am prins, Sheldon!

iar pentru cei care nu stiu cine e Sheldon, si vor sa inteleaga raspunsul meu, Sheldon e personajul, savant de geniu, dar social complet scrantit RAU, din serialul: "The Big Bang Theory", din care a fost facut "Young Sheldon", atat de popular e personajul!
si ca sa intelegeti si mai bine
Sheldon: "in caz ca supravietuim sfarsitului lumii, care e lucrul imediat cel mai important:
- cautat apa
- pastrarea cunoasterii
- procreere (facut copii)
- cautat mancare?
raspuns corect versiunea Sheldon: pastrarea cunoasterii, EVIDENT
(adica mori de deshidratare in 3 zile cu, toata cunoastera in brate) big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Daca nu esti fericit... degeaba le ai pe toate.