| anonim_4396 a întrebat:

Curiozitati matematice? Cred ca toate numerele pare mai mari decat 2 pot fi scrise ca suma a doua numere prime. Stiti vreunul care sa nu poata fi scris in acest fel?

11 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu am luat câteva din curiozitate și nu am găsit. Numerele pare cum zicea cineva pot fi fără nicio problemă, și nu numai că pot că nu există altă posibilitate, scrise ca sumă de 2 numere impare(ele pot fi scrise doar ca sumă a 2 nr impare sau a 2 nr pare). Știind faptul că numerele prime sunt impare ne este favorizată scrierea unui număr par ca sumă a 2 numere prime.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

Ne este favorizata intr-adevar. Nu stiu insa sa existe vreo demonstratie cum ca pot fi sau nu pot fi suma a doua numere prime. Chestia cu imparele este evidenta; nu e insa tot atat de evidenta asta cu primele. De ex., daca il iau pe 30 si plec de la un numar impar mai mic ca el, sa zicem 21, e clar ca la asta trebuie sa adaug tot un numar impar, aici fiind 9. Deci 30 = 21 + 9 - nici 21 si nici 9 nu e prim. Dar exista posibilitatea 30 = 23 + 7 (ambele prime).

| johnnny123 a răspuns:

Problema este numită Conjectura lui Goldbach si este una dintre cele mai vechi probleme nerezolvate din teoria numerelor.

Pentru rezolvarea ei se oferă un premiu de un milion de dolari: https://www.theguardian.com/......athematics

Tu vrei să ți-o rezolve cineva aici?

| sabin89 a răspuns (pentru johnnny123):

M-ai salvat. Eu tot incercam, eram pe la numere peste 200 happy

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Eu credeam ca e o intrebare capcana, ca sa vezi ce spune lumea pe aici si am zis sa nu ma bag in seama ca sa iti stric socotelile, dar nici prin cap nu mi-a trecut ca nu stii de povestea asta.
Numarul pana la care s-a ajuns cu verificarile e mult mai mare decat cel din link-ul pus de johnny, pentru ca articolul acela e vechi.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"dar nici prin cap nu mi-a trecut ca nu stii de povestea asta."
De unde s-o fi stiut si pe asta? Avem si noi o minte limitata, cate crezi ca incap in ea? happy Atatea informatii cate sunt pe internet...nici intr-o mie de ani nu le poti accesa pe toate.

| anapatrascu a răspuns:

Nu,pentru ca orce nr. par adunat cu suma a doua nr. prime(care este impara)ne va da ca rezultat un nr.par.
Ex:4+(3+5)=12
Ex:6+(7+3)=16
Funda?

| sabin89 a răspuns (pentru anapatrascu):

Uite un exemplu referitor la ce am scris eu mai sus: 18 = 11 + 7. Deci numarul par 18 l-am scris ca suma a doua numere prime (11 si 7). Ceea ce ai scris tu acolo e altceva. Mai gandeste-te.

| dannyel86 a răspuns (pentru sabin89):

Din suma a doua numere impare (fie ele prime sau nu) rezulta tot timpul un numar par.
Numerele impare pot fi scrise ca (a+1) + (b+1), unde a si b sunt numere pare, iar suma celor doi 1 (care le fac sa fie impare) e tot o cifra para (2).
Prin urmare, logic ar fi ca nu exista ceea ce vrei tu, dar matematica ne surprinde in fiecare zi, Deci...

| sabin89 a răspuns (pentru dannyel86):

Nu, eu ma refer strict la numere prime. Mai dau un exemplu pentru a fi clar la ce ma refer. Numarul 100 poate fi scris ca 41 + 59 (ambele prime). Deci eu intreb daca este vreun numar par care sa nu poata fi scris ca suma a doua numere prime. Poate ca nu este, mai stii...

| anapatrascu a răspuns:

Ador matematica.