| 1234568807 a întrebat:

Daca ati fi putut alege sa traiti vesnic ati fi vrut?

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu. Este un chin. Pentru ca vei fi batran.

| anonimg a răspuns:

Există în noi dorința de a trăi veșnic, pentru că așa am fost creați: să trăim veșnic.
Și da, vreau să trăiesc veșnic. Și mai presus de toate, veșnicia va fi fără boli, fără dureri, fără nicio urmă de suferință.
Pentru că nu are niciun rost să trăiești câțiva ani în suferință. Poate că unii -nu știu în ce procent- s-au învățat sau poate că le place să trăiască în suferință. Dar eu nu voi putea fi mulțumit vreodată cu viața aceasta.

| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

"așa am fost creați: să trăim veșnic." - Dacă așa am fost creați, de ce totuși murim?

| anonimg a răspuns (pentru sabin89):

"...Dar din pomul cunoştinţei binelui şi răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca din el vei muri negreşit." (Geneza.2:17) În traducere literală: "murind tu vei muri".

"Domnul Dumnezeu a zis: „Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele şi răul. Să-l împiedicăm, dar, acum ca nu cumva să-şi întindă mâna, să ia şi din pomul vieţii, să mănânce din el şi să trăiască în veci." (Geneza.3:22)
Doar Dumnezeu este nemuritor (Sfânta Treime). Toate celelalte ființe, văzute și nevăzute, căzute în păcat sau nu, toate sunt create, și toate își au nemurirea legată de Dumnezeu. Nimeni nu trăiește prin puterea proprie; nici noi cei care am experimentat păcatul și trăim despărțiți de Dumnezeu.
Accesul la pomul vieții a fost o binecuvântare pentru întreaga omenire căzută în păcat.

"Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru." (Romani.6:23)
Prin neascultare de Dumnezeu omul a căzut în păcat, în moarte; iar prin ascultare de Dumnezeu omul se poate bucura din nou de viața veșnică, prin Isus Hristos.
"Isus i-a zis: „Eu sunt Învierea şi Viaţa. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi."" (Ioan.11:25) Adică va învia și va trăi veșnic.

"Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi,
într-o clipă, într-o clipită din ochi, la cea din urmă trâmbiţă. Trâmbiţa va suna, morţii vor învia nesupuşi putrezirii, şi noi vom fi schimbaţi. (1Corinteni.15:52,53)
Se înțelege că cei care vor învia în trupuri schimbate, nemuritoare vor fi aceia care au trecut din neascultare în ascultare de Dumnezeu.

În lupta dintre bine și rău tot universul este implicat, deoarece în prea multa lui înțelepciune, Lucifer a pus la îndoială caracterul lui Dumnezeu. Era nevoie de timp pentru ca să se arate caracterul lui Lucifer în contrast cu al lui Dumnezeu.
Nimeni nu poate fugi de răspunderea alegerii.
Ne-am născut în această stare de neascultare, și de aceea murim.
Dar noi putem să ne schimbăm starea și să trecem în ascultare; astfel vom putea trăi veșnic. Și ne putem bucura de starea vieții veșnice chiar și în trupul acesta supus morții. La vremea stabilită de Dumnezeu și trupurile vor fi schimbate cu trupuri nemuritoare, care nu poartă amprenta bolii și a morții.
Dar omul poate să se bucure încă de pe acum de viața veșnică. Prin alegere, prin ascultare, prin voință. În această privință doar timpul ne constrânge, deoarece viața aceasta este scurtă și nu putem să stăm veșnic într-o stare de indecizie. Viața aceasta este doar un test de ascultare, tot la fel cum a fost atunci pentru Adam.
Adam a fost curajos să treacă în neascultare; noi nu trebuie să fim fricoși să trecem în ascultare. Cu cât mai mult că avem nevoie de Dumnezeu mai mult decât Adam, pentru că ne aflăm într-o stare rea.

| sabin89 a răspuns (pentru anonimg):

Adică am fost creați să trăim veșnic după ce murim. Cam așa înțeleg din ce ai scris mai sus.

| anonimg a răspuns (pentru sabin89):

Viața veșnică nu există neapărat după moarte. Viața veșnică înseamnă viață fără sfârșit; nu înseamnă moarte.
În mormânt nu există viață; de aceea trebuie ca omul să fie viu să se bucure de viața veșnică. Cei care au murit în credință vor fi înviați la revenirea Domnului Hristos pe norii cerului. Ei vor fi înviați cu trupuri nemuritoare; și credincioșii care nu au au avut parte de moarte se vor bucura ca tot în acele clipe trupurile lor să fie transformate în trupuri de slavă, nemuritoare.

Repet. Moartea este doar un somn de care mai toți oamenii vor avea parte. (Am zis "mai toți oamenii" pentru că vor fi și oameni care nu au avut parte de moarte atunci când Domnul Hristos va reveni).
Moartea nu are legătură cu ducerea în vreun rai sau iad. De moarte au parte și cei credincioși și cei necredincioși, fără nicio excepție. Trebuie să existe o înviere a celor credincioși -ca ei să se bucure de viața veșnică; și trebuie să existe o înviere și pentru cei necredincioși pentru ca ei să fie judecați înaintea universului pentru refuzul lor la viața veșnică, la mântuire.

| Frank51 a răspuns:

În primul rând creierul uman nu poate înțelege termenul de veșnicie. 2 Ar fi destul de plictisitor să trăiești un ipotetic infinit, în condițiile în care în 30 de ani deja m-am plictisit.

| 1234568807 explică (pentru Frank51):

De ce ''te-ai plictisit''? daca de la 30 de ani deja te simti satul de viata nu e prea ok

| Frank51 a răspuns (pentru 1234568807):

Nu toate au un răspuns.

| gabicoo a răspuns:

Prostia este veșnică! Deci: nu mă bag!

| 1234568807 explică (pentru gabicoo):

Daca viata nu este vesnica, atunci nici prostia nu poate fi vesnica, iar daca ai dat acest raspuns doar ca sa pari mai destept mai bine du-te printre intelectuali

| CostinAlamariu a răspuns:

"Dar deja pot trăi veșnic"

| Seba2013 a răspuns:

Vezi ca apare filmul Barbie. Dupa cum am vazut in avans Barbie traieste intr-o lume ideala si dintr-ondata i se reveleaza realitatea. Cred ca acolo gasesti argumentul.

Sau intreaba un om bogat, tanar, puternic, destept, familiar, cu castele, campuri, fantani si piscina, sanatos cu o nevasta frumoasa si copii, cu frati si prieteni si foarte popular. Inconjurat de tot felul de pomi si legume si geometrii si estétici care trezesc grandoare.

Deci toti vrem sa vedem lumina zilei, deocamdata noi asta suntem, viata. Inca nu am cunoscut moartea, doar la altii.

Iar le dau telenovele la fetele astea. Sa vezi cum apar cu judecati si opinii si vor sa reprezinte ele adevarul. Am dat prea multe comentarii pentru a fomenta crítica.

| Continchiscontsters a răspuns:

Nu nu vreau sa trăiesc veșnic. Dacă prind 30 sunt nemuritor.

| EliLeli a răspuns:

Mi-ar fi placut sa pot alege.

| newaccountbye a răspuns:

Voi trai veșnic in momentul in care ajung la El!
Abia aștept întâlnesc pe Domnul, nu am nevoie de o viata veșnica pe pământ!

| VelicanEmilia a răspuns:

Nu mi-as dori, cred ca m-as plictisi teribil. Plus ca daca eu as fi nemuritoare, ceilalti nu vor mai fi si n-as mai vedea rostul pe pamant. Prefer sa traiesc putin si bine, alaturi de persoanele pe care le iubesc. Oricum viata e stresanta, m-as chinui pe mine.

| relian a răspuns (pentru VelicanEmilia):

Gresesti cand spui ca nu ai vedea rostu tau pe pamint. Ai avea un rost, ai avea multe de facut, nu o sa te plictisesti asa cum crezi.
Nu te-ai chinui pe tine, pentru ca in timp o sa faci sa o duci f bine laughing plus mereu alte persoane, alte timpuri, deci mereu vor fi schimbari care nu te vor plictisi, ba iti vor da de lucru.

Plus o sa poti avea grija ca specia sa nu dispara, deci vei fi un fel de paznic al speciei umane, sau poate a mai multor specii.

| VelicanEmilia a răspuns (pentru relian):

Deja sunt mama, sotie, gatesc, fac curatenie, spal, calc, muncesc, stau la țara, am gradina, am cateva animale. Deja e monotonie sa fac incontinuu acelasi treburi si gandeste-te ce ar insemna sa traiesc vesnic. Generatiile viitoare vor avea alta gandire, alt stil de viata. Sunt multumita acum, cu ceea ce am si-mi e de ajuns. Specia umana are cine s-o duca mai departe, asa ca la acest capitol stau linistita, nu se are nevoie neaparat de mine, nu sunt ceva fara de care sa nu poti trai. Nu vreau sa iau rolul la broasca testoasa si pana mea, am mai pierdut eu si dinozaurii. Ca ar sa apara alti hibrizi, asta e!

| relian a răspuns (pentru VelicanEmilia):

Nu a spus nimeni sa traiesti tu, a fost asa o intrebare doar, desi nu vad om care sa fi spus n-ar vrea laughing
Exact ce spui, acu stai la tara, peste 50 sau 100 de ani cine stie unde vei sta, poate la oras, alta viata, alte ocupatii, alte joburi, alt barbatl laughing altii copii
Deci nu te plictisesti. Daca vrei sa o lalai, cauti lalaiala.Tu o sa gindesti sau o sa faci ce fac si aia in generatiile viitoare, te dai dupa ce o fi atunci.
E bun daca esti multumita, la tara si cu animale laughing hai sa zic la tara e frumos, dar fara animale laughing
Deci no sa faci incontinua aceleasi treburi, le faci acu, peste ani vei face altceva, poate ca nu vei face nimic, daca o sa stringi bani sau ceva valori, doar te vei plimba, vor face altii pentru tine, la un mo dat o sa cauti tu sa mai faci cate ceva.
Gradina e buna, animalele nu-s bune, trebuie sa stai dupa ele tot timpul, sa stea cei care le plac animalele.

| Miirena a răspuns:

Dacă ar trăi și cei dragi mie veșnic, da, mi-ar place! Și totuși viața se rezumă la persoanele pe care le iubești, fără ele nimic nu are sens!