| adekphobay a întrebat:

Daca Alchimia are ca scopuri (unul dintre ele) vindecarea tuturor bolilor printr-o substanta / potiune. De ce este considerata de multi OCULTA?

Pareri.

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Pentru ca alchimia era stiinta din secolele 12-15 care era destul de slab dezvoltata.
Lumea abia atunci incepea sa inteleaga proprietatile elementelor chimice, legile fizicii...etc si asta in niste termeni destul de abstracti.
Este considerata oculta..pentru ca de multe ori chiar era.
Oamenii nu intelgeau pe deplin stiinta si o combinau cu,, magia neagra,,.

| adekphobay explică (pentru Apache):

Simbolistica juca un rol foarte important aici. Se folosea foarte mult Pentagrama lui Pitagora. La creearea sa au contribuit Pitagora, un preot cult si unul ocult. Ocultismul si-a insusit-o si a inceput a abuza de ea inca de la inceputurile Magiei Negre. Aceasta avea rolul de a stabili o legatura intre cele trei lumi : Rai - Terra - Iad. Ea este folosita in forma sa initiala / normala in aceasta disciplina, din cate stiu eu. Imi poti da exemle une a fost folosita in scopuri oculte, te rog?

| Apache a răspuns (pentru adekphobay):

Acum imi vine in minte Nostradamus.
Desi practica alchimia,, standard,, a perioadei lui a inceput sa o combine cu practici oculte
Si a luat-o putin razna...
Aici intervine si credinta, pentru ca alchimia din acea perioada se baza mai ales pe dorinta oamenilor de a crede in mistic si/sau necunoscut.
Poti sa consideri alchimia printre primele efecte placebo...lumea chiar credea ca avea efect.

| Inferno a răspuns (pentru Apache):

Eraconsiderata oculta, deoarece ocul inseamna secret, ascuns, nu pentru ca ar fi avut legatura cu magia neagra.

8 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Alchimia face parte din stiintele oculte, este o parte a magiei care incearca sa atinga iluminarea prin manipularea elementelor de baza ale vietii.

| Woodenpints91 a răspuns:

Pentru că religia creştină deţine cei mai încuiaţi enoriaşi.
Dacă vindeci un om de-o boală gravă sau incurabilă până la acel moment, şi nu spui că l-ai vindecat cu ajutorul puterii lui dumnezeu, rişti să fi iacuzat de vrăjitorie sau satanism.

| reihiuke a răspuns:

Este considerata oculta tocmai pentru ca ea se ocupa cu totul altceva, dar a facut lumea sa creada ca vroiau sa vindece bolile printr-o substanta/potiune. Din acest motiv este oculta. Daca nu era oculta, nu mai credea toata lumea bazaconia asta happy

| vlady434 a răspuns:

Salut.Alchimia este o "stiinta" veche. Prin secolul 14-16, alchimia era ceva nou, asa ca oamenii au inceput sa aiba diferite pareri: ca este vrajitorie, ca este magie neagra... Tot felul de lucruri.Ideea de ocultism s-a raspandit si in timp, contrar ordinii, nu s-a pierdut.Motivul ocultismului este: cand omul nu poate intelege ceva pe deplin, incearca sa-si faca o parere proprie, si vede doar partea rea. Sper ca te-am ajutat.

| spiridus a răspuns:

Intotdeauna oamenii au aruncat cu pietre in ceea ce n-au putut pricepe! Domeniul ocult este considerat a fi asa doar de cei care concep existenta numai la nivelul palpabil. Pentru ei, orice nu poate fi atins cu mana nu exista happy