| anaraffaella a întrebat:

BunaTPU.Rugaciunile sau acatistele ajuta in vindecarea bolilor grave? funda

Răspuns Câştigător
| kumichan a răspuns:

Se spune ca da dar nu este dovedit.Te duci la biserica si pe o hartie scrii numele personei bolnave si o dai preotului in caz de e poti sa ii spui si ca este bolnava si rogate pe durata slujebei la ea.Se spune ca Dumnezeu te va ajuta si ea se va vindeca dar nu este dovedit desi unele persoane s-au vindecat. Sper sa se vindece si Dumnezeu sa te ajute

15 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinta te poate ajuta foarte mult.Adevărat vă spun că, dacă va zice cineva muntelui acestuia: „Ridică-te şi aruncă-te în mare", şi dacă nu se va îndoi în inima lui, ci va crede că ce zice se va face, va avea lucrul cerut.

De aceea vă spun că orice lucru veţi cere, când vă rugaţi, să credeţi că l-aţi şi primit, şi-l veţi avea.

| Dumnezău a răspuns:

Ma,astia de mai sus,si tu,Andreea,ma,voi sunteti batuti in cap de-a binelea? Ati citit prea mult SF si v-au venit idei nastrusnice?

Rugaciunile nu ajuta cu absolut nimic,nici in medicina,nici la examene,nici in viata,nici la casatorii,sau orice altceva.E un refugiu al celor slabi,al celor ce nu-si pot purta de grija, si prefera ca un zeu imaginar sa faca treaba asta, si ar fi bine sa va intre in cap asta.Singurul care ajuta in cazul bolilor grave e un om numit doctor,si mai sunt anumite produse pe baza de morfina, ce mai calmeaza.Dar in niciun caz o chestie la care te rogi, fara succes.Rugaciunea nu da roade, pentru ca e redundanta, spre deosebire de un tratament/operatie.Desi,personal,in cazul bolilor grave, eu sugerez o eutanasiere rapida si fara regrete.

| Woodenpints91 a răspuns:

Da,mai ales sida şi leucemie.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Woodenpints91):

Doar tu, @raymusic si @DumnezăuHolocaustPornJediMaster sunteti niste oameni normali, care nu cred toate prostiile spuse de asa zisii preoti, care de fapt sunt doar niste oameni de afacere, care sa recunoastem au un profit foarte bun din urma enoriasilor, nu ai sa vezi popa cu matiz / tico sau dacia. Toti au masini scumpe pentru ca promit ca ii vindeca pe enoriasii lui dumnizau bolnavi. Pai oameni buni, voi v-ati tampit de tot? In secolul 21 voi mai credeti ca va pot vindeca niste oameni imbracati in zdrente negre? Mai bine ati incerca sa va reveniti, singurul om care va poate ajuta, adica sa va vindece in cazul asta, e un doctor foarte bun.

| sinx a răspuns:

Bine-inteles ca ajuta la vindecare bolilor grave... n-ai auzit ca mai nou ca sa scapi de SIDA tot ce trebuie sa faci este sa dai un acatist?

Aloooo trezirea... traim in secolul 21.

| RockaruL a răspuns:

Da.Daca imi reciti frumos o rugaciune iti dau bani de operatie pe creier laughing

| ZOZOKid a răspuns:

Ajuta, dar nu stiu sa-ti zic ce fel de rugaciuni sa faci sau cum si cand etc.

| cioca99 a răspuns:

Ajuta,daca simti ceea ce citesti si daca crezi ceea ce citesti.

| Archdaemon a răspuns:

Nu

| mrjohanys a răspuns:

DA ajuta! dar trebuie sa te rogi numai si numai la Dumnezeu dar cu credinta

| Șeerbi a răspuns:

Bineinteles ca ajuta, dar asta nu inseamna ca daca te vei ruga bolile se vor vindeca, ca printr-o minune, roaga-te mereu si totul va fi bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot ajuta dar nu te gindi ca le spui de citeva ori si se rezolva problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stinta ajuta sa se vindece bolile nu rugaciunii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ti-as sugera sa citesti acatistul Sf Nectarie si viata daca vrei happy

| bangalot95 a răspuns:

Depinde ce vrei sa crezi. Sunt mai multe teorii despre asta. Ele te pot ajuta, dar depinde in ce masura. Daca esti credincios, te pot ajuta. Daca nu, iar te pot ajuta. Din punctul meu de vedere, te pot ajuta deoarece aduc aceste energii imaginare bune care pot sa-ti faca viata mai buna. Acum depinde de tine ce crezi, eu unul nu cred. Este ca si cum ti-ai da singur un placebo si sa functioneze. Are efect daca tu doresti sa aiba efect. Poti sa platesti, dar efectul nu e sigur. Insa ca sa rezolvi probleme... orice e recomandat. happy