| anonim_4396 a întrebat:

Daca cei din alte religii sunt pacatosi in religia voastra atunci si voi sunteti pacatosi in religiile lor. Cand ati cerut ultima data iertare acelor zei pentru faptele voastre?

46 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Corect ai dreptate.
Niciodata.

| sublime89 a răspuns:

Dar daca totusi exista vreun zeu, dar e unul din asta in care nu mai crede nimeni, sau cred doar foarte putini. Iti dai seama cam ce surpriza ar avea toti ceilalti care apartin de religiile mari dupa ce ar muri laughing

| Zurelin a răspuns (pentru sublime89):

Ce alt zeu... Iisus a venit pepamant, el a apus "EU sunt FIUL DOMNULUI" ce nu se intelege?

| Maxim96 a răspuns:

Unul este Dumnezeu adevarat! Unul Tatal, Fiul si Duhul Sfant, nu este alt dumnezeu.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Te-ai gandit vreodata ca si cei care cred in alt zeu, spun despre zeul tau ca nu exista si ca zeul lor e cel adevarat? Te-ai gandit vreodata ca nu exista niciun zeu si ca astea-s doar povesti nemuritoare?

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

3 in 1 cu gheata sau fara?
Fail ca athlon x3. Cum adica este numai unul dar totusi sunt 3?

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Nescafe 3 in 1.Simplu.

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand, trebuie sa te gandesti ca Dumnezeu este Treime de Persoane, aflate in perihoreza (intrepatrundere reciproca). Intre Persoanele Sfintei Treimi (Tatal, Fiul si Duhul Sfant) exista o iubire desavarsita, deci o maxima unire (dar fara a se confunda una cu cealalta), astfel incat Ele nu sunt diferentiate decat de proprietatile personale ale fiecareia: Tatal e nenascut si nepurces, deci necauzat; Fiul este nascut din Tatal; Duhul Sfant este purces din Tatal. (Noi nu putem cunoaste in ce constau nasterea Fiului si purcederea Duhului, stim doar ca aceste acte se petrec din vesnicie, constituind modurile in care Fiul si Duhul contin fiinta divina.)

| Dan10079 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai stii macar putina religie ai stii ca aceasta este Sfanta Treime, care este de-o fiinta si nedespartita.

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Deci Duhul Sfant este prezenta tatalui sau o caracteristica a lui.
HellsKitchen
De ce ajungi la concluzii asa de usor?

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,Duhul Sfant e o persoana aparte.

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

"Tatal e nenascut si nepurces, deci necauzat"
Nu ti se pare ceva putred la mijloc? Ca mie da.

| Maxim96 a răspuns (pentru Dumniezău):

Ce anume ti se pare? Poti sa-mi spui si mie?

| Dumniezău a răspuns (pentru Maxim96):

Cum adica nenascut? Orice are un inceput si un sfarsit.Chiar daca e un zeu.

| Maxim96 a răspuns (pentru Dumniezău):

Dumnezeu nu este o substanţă impersonală sau doar o "mare forţă", ci, mai degrabă, fiecare dintre Persoanele Divine este în legătură personală, de iubire: intratrinitară, pe de o parte, şi cu creaţia, pe de altă parte.
Prin urmare, noi credem într-un singur Dumnezeu, într-un singur principiu, fără de început, necreat, nenăscut, nepieritor şi nemuritor, veşnic, infinit, necircumscris, nemărginit, infinit de puternic, simplu, necompus, necorporal, nestricăcios, impasibil, imuabil, neprefăcut, nevăzut, izvorul bunătăţii şi al dreptãţii, lumină spirituală, inaccesibil; putere, care nu se poate cunoaşte cu nici o măsură, ci se măsoară numai cu propria ei voinţă.

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Deci cele 3 personaje sunt de fapt acelasi peronaj. Atunci de ce ii mai spui "fiul"? Si ca o curiozitate, cui s-a rugat "fiul" daca "tatal" este de fapt tot el? Si la cine se refera "fiul" cand spune "doar prin mine ajungeti la tata" daca "tata" este de fapt tot "fiul"?

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt acelasi personaj, e gresit asta.Sunt trei, dar sunt nedespartite.Precum este Soarele si are lumina si caldura, asa este si Dumnezeu:Soarele-Tatal, lumina-Fiul si caldura-Duhul Sfant.
Spune Iisus ca El si cu Tatal este Una pentru ca El este chipul ipostazei Tatalui si toate cele 3 persoane sunt nedespartite.Deci e gresita ideea ca ar fi doar o singura persoana.

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

"Deci e gresita ideea ca ar fi doar o singura persoana. "... perfect.

Acum ca am stabilit ca nu sunt acelasi personaj ci sunt 3 personaje diferite, am o intrebare simpla : isus ce este?

A - Zeu
B - Semizeu

Din moment ce ai zis ca sunt personaje diferite, din pacate pentru tine doar variantele astea sunt disponibile.

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Ca o completare la "Nu sunt acelasi personaj"...

Daca sunt personaje diferite, atunci isus ii este inferior lui dumnezeu corect? Din moment ce sunt personaje diferite iar voi spuneti ca zeul vostru este miezul din fanta, ca este unic, bla bla bla, atunci cele 3 personaje NU pot fi egale deoarece zeul vostru nu are egal. Deci isus si sfanta fantoma sunt personaje inferioare lu' Ze Big Dog corect?

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stii ce spui.Sunt 3 persoane egale si aceeasi marire si dumnezeire.Nu poate fi Iisus sau Duhul Sfant inferior Tatalui.

| anonim_4396 explică (pentru Maxim96):

Deci dumnezeu nu este unic si nu este chiar miezul din fanta ci mai sunt alte 2 personaje la fel ca el. Bun.

Acum sa revenim la isus... el este un al 2-lea zeu sau un semizeu?

| Maxim96 a răspuns (pentru anonim_4396):

I-ti mai spun ca este un singur Dumnezeu si este triunic:Tatal, Fiul si Duhul Sfant.Nu sunt trei dumnezei ci Unul, si toate cele 3 persoane sunt egale intre ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Waw.era cat pe ce sa-ti raspund.nai bine laaasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Şi evreii aveau sute de obiecte de cult dar nu toate erau la fel de cinstite.
Icoanele devin prezente harice în funcţie şi de credinţa celor care le-ai pictat, care si-au asociat credinta si rugaciunile cu ele...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce legatura au icoanele cu postarea mea?

| Mikhtarian a răspuns:

Si de ce ar trebui ca fiecaruia sa-i pese de pacatele altuia?
De esti credincios,te rogi pentru binele tuturor, toti suntem pacatosi, nu conteaza religia.
Eu cred in Dumnezeu, si doar Lui trebuie sa-mi cer iertare, o zi buna.

| Dumniezău a răspuns:

In sfarsit cineva care gandeste logic.Interesanta intrebare, dar nu cred ca vei primi raspunsuri concrete din partea cre(s)tinilor.Pun pariu ca o sa spuna ca e doar un singur zeu si ca ala in care cred e cel adevarat si ca ceilalti sunt falsi. Oricum interesanta intrebare.

| Dumniezău a răspuns:

Exact ce spuneam...

| Dan10079 a răspuns:

Nu exista zei exista numai un singur Dumnezeu in care toata lumea trebuie sa credea, dar este alegerea fiecaruia ce vrea: bine pe pamant si suferinte vesnice in cer sau suferinte pe pamant si in cer bucuri vesnice.

| 22SWAG22 a răspuns:

laughing)))) asta-i tare.
Exista doar unul Dumnezeu Adevarat! Ceilalti sunt pagani! Ei vor ajunge in iad deoarece zeii lor sunt falsi!

| droid96 a răspuns:

O intrebare de nota 10. Felicitari!

| VannyFeiereisz a răspuns:

Eu nu consider un sectant pacatos si nici un ortodox sau orice altceva pacatos. (nu-i consider asa dupa religia sau biserica la care aleg sa mearga). Orice om, indiferent de religie este pacatos, se naste in pacat si continua in pacat, dar nu pacatul este problema ci ignoranta lui, faptul ca nu iti ceri iertare pentru cele facute. In schimb, sa fii crestin inseamna sa fii ca Isus, sa-ti iubesti aproapele si sa-L cauti pe Dumnezeu in orice loc, sa-L inviti in orice domeniu din viata ta. Isus e calea, adevarul si viata.

| Dumniezău a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

"faptul ca nu iti ceri iertare pentru cele facute."
Cui sa-i ceri iertare? Unei bucati de lemn pictata?

| Dan10079 a răspuns (pentru Dumniezău):

Aceste "bucati de lemn picatate" cum le numesti tu sunt icoane daca tu nu crezi in Bunul Dumnezeu nu ii corupe si pe alti de partea ta pentru ca oricum lumea e plina de rautati si fara acesti atei.

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu sunt din biserica ortodoxa dar din cate stiu oamenii de acolo nu se roaga acelei bucati de lemn si divinitatii care este pictata acolo, icoana fiind un portal catre Cer. Tu cand suni pe cineva vorbesti cu numarul sau cu telefonul?

| Dumniezău a răspuns (pentru Dan10079):

Da dar mie mi se pare o prostie de nedescris sa te rogi la asa zisele "icoane".La fel cum si voua vi se pare o prostie ca cineva sa se roage la pietre.

| Dan10079 a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu te rogi la icoane te rogi la persoana reprezentata in acea icoana asa cum a zis si VannyFeiereisz.

| anonim_4396 explică (pentru VannyFeiereisz):

Esti constienta de faptul ca eu nu m-am referit doar la crestinism nu? Stii ca pe langa religia crestina mai exista multe alte religii care au alte reguli si alti zei nu?

| iurii75 a răspuns (pentru Dan10079):

Și atunci ar reeși că toate icoanele care îl reprezintă pe sfîntul cutare să aibă aceiași valoare, dar în realitate nu este așa.
unele icoane se bucură de o faimă mai mare decît altele fiind chiar "primblate "din sat în sat. Și atunci, cine este venerat icoana sau persoana?

| Dumniezău a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Ia ghici?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur. Dar nu obisnuim sa ne legam de cei care nu sunt din aceeasi clasa cu noi, rautati sunt intre crestini (penticoastali, baptisti, ortodocsi, catolici etc.), cu greu vorbim de budisti, musulmani s.a.m.d.

| anonim_4396 explică (pentru VannyFeiereisz):

Dupa cum am zis, nu m-am referit doar la crestinism si la ramurile acelei religii. Multi crestini afirma chestii gen "cei care au alta religie pacatuiesc impotriva zeului meu" sau alte idiotenii de genul. Daca altii comit pacate in religia voastra si trebuie sa ceara iertare zeului vostru, atunci si voi comiteti pacate in alte religii si trebuie sa cereti iertare acelor zei. Intelegi?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar sunt multe lucruri care difera, eu nu as avea niciodata asteptari de la un budist sa isi ceara iertare de la Isus sau eu sa-mi cer iertare de la Buddha. Mai intai de toate nu am cunoscut o astfel de persoana, care sa fie de o religie atat de neobisnuita mie si in al doilea rand cred ca fiecare ar trebui sa ramana cu regulile lui, pentru ca fiecare se supune propriului zeu. Se isca toate aceste rele intre oameni, de exemplu ideea de a-ti cere iertare unui zeu in care nu crezi tocmai din cauza faptului ca fiecare isi inalta propria religie crezand ca ea este cea mai buna si cea mai corecta. Si eu pot spune ca nu l-as da pe Isus pentru alt zeu, intocmai pentru ca mi-am dedicat toata viata Lui, insa as vrea sa cred ca oriunde am fi stabiliti in ierarhia religiilor toate ar trebui sa fie fondate pe ideea iubirii, iubeste-ti aproapele.

| milan9 a răspuns (pentru Dan10079):

Deisgur, şi evreii aveau sute de obiecte de cult dar nu toate erau la fel de cinstite.
Icoanele devin prezente harice în funcţie şi de credinţa celor care le-ai pictat, care si-au asociat credinta si rugaciunile cu ele...

| Zurelin a răspuns (pentru VannyFeiereisz):

Multumim de intelegere.esti penticostala?

| VannyFeiereisz a răspuns (pentru Zurelin):

Nu, dar merg la biserica de penticostali carismatici uneori.