| Alex a întrebat:

Pentru cei care sunt necredinciosi (e valabil pentru toate religiile; adica cei care sunt atei, agnostici etc.) de ce nu mai credeti in fosta voastra religie? Ce religie ati avut?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ortodoxă.
Nu mai cred într-un Dumnezeu creator. Sunt fizician și am altă credință referitoare la începutul lumii.
Nu pot crede într-un Dumnezeu care este o ființă înafara universului fizic, care vine și se amestecă în universul fizic și în viața omului că așa vrea el, și așa mai departe.
Nu pot crede într-un diavol complet rău care asta treabă și menire are, să facă el rău la lume.
Și așa mai departe. Naștere virginală, înviere, viață de apoi, judecata de la sfârșitul veacurilor.