| DarkOrbitMoon a întrebat:

Daca ati avea posibilitatea sa calatoriti in timp, unde ati merge? In trecut sau in viitor.De ce?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Dar de ce nu ma lasi sa vad si sa aleg ce vreau eu?
Care este problema ca prefer jumatatea plina a paharului acolo unde tu nu gasesti apa deloc?
Tu vezi criza economica acolo unde eu vad " les années folles" si bucuria de a trai. Nu stiu unde calatoresti tu ( in Utopia poate), dar eu am ales Parisul cosmopolit si boem de atunci.
Vreau sa ma bucur de cladirile Art Nouveau cu stucaturile si saloanele lor, sa ma plimb prin Les jardins de Luxembourg, sa aud forfota strazilor si claxoanele automobilelor, sa simt ca exista un timp al plimbarilor si al contemplarilor si savoarea sederii pe terasa unui restaurant.
Parisul era un oras colorat, viu, cu Moulin Rouge, Folie- Bergeres si Olympia, departe de cenusiul vazut de tine. Atunci Montmartre a atins gloria, atunci si acolo s-au reunit cubismul, dadaismul, suprarealismul, art deco. Prefer sa-i intilnesc pe Dali, Kandinski, Stravinski, Jean Cocteau, Eluard, Jean Gabin, Maurice Chevalier, Gertrude Stein, Samuel Becket, Hemingway, Anais Nin, sa o ascult pe Josephine Baker sau sa-l vad dansind pe Nijinski.
Sa vad cum Coco Chanel da tonul si femeile fumeaza in public si poarta pantaloni.Ce excentric, nu?
Parisul anilor ’30 a fost simbolul puterii si libertatii intelectuale si culturale, nu doar un mit.
Si nu e nevoie sa calatoresc ( iar) atunci ca sa stiu asta.

27 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

Viitorul presupune informatii ce nu sunt cunoscute azi, viitorul este o comoara.
Trecutul presupune valoare sentimentala sau curiozitate.
Daca as putea face ceva modificari in trecut pentru a schimba viitorul as alege trecutul, daca nu, fara indoiala, as alege viitorul.

| SaveTheNature a răspuns:

Pe timpul lui Isus! Sa-l vad.

| Musique a răspuns:

În trecut.
Îmi place Hitler, și... nu mă mulțumesc doar cu documentarele.

| TheAce a răspuns:

Evident ca in viitor. Trecutul e deja istorie. As vrea sa vad daca si cum am evoluat iar in caz ca am involuat sau am patit ceva ca rasa sa ma pot intoarce si sa schimb asta.

| SuperMagicSmile a răspuns:

Probabil m-as intoarce in timp, pentru a-l vedea pe Freddy Mercury live, dupa care as ramane prin anii 50-60 in America. Poate as merge si la Woodstocklaughing

| RAY a răspuns:

Asa ceva e imposibil

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca trebuie sa aleg....in trecut pe vremea lui Vlad Tepes..am multi de,, turnat''

| Oana92 a răspuns:

M-as intoarce in trecut pentru a schimba anumite intamplari, pentru a-i revedea pe cei dragi plecati de langa mine si pentru a retrai momentele frumoase. Daca as sti ce ma asteapta in viitor m-as plictisi si nu as gasi un sens vietii mele.

| WhatheWow a răspuns:

În trecut categoric!

| Delicacy a răspuns:

În trecut, ca să pot mări durata vieţii mele. Dacă aleg să merg în viitor, automat se reduce şi timpul meu de viaţă.

| michelia a răspuns:

Intr-un trecut nu foarte indepartat, la Paris in perioada interbelica.
Ma fascineaza eleganta, rafinamentul si boemia acelor vremuri si sint sigura ca le-as savura in Paris.

| Wøodenpints a răspuns (pentru michelia):

Dei te fascunează si marea criză exonomică din perioada intebelică.
Tu chiar ai impresia că în perioada aia era atât de frumos cum descriu unii? Faptul că în multe cărti scise în perioada aia se scot în evidenţa doar aspectele pozitive ale societăţii, nu înseamnă că nu există şi chestii urâte, însă despre care mulţi s-au ferit să scrie.

| michelia a răspuns (pentru Wøodenpints):

Dar de ce nu ma lasi sa vad si sa aleg ce vreau eu?
Care este problema ca prefer jumatatea plina a paharului acolo unde tu nu gasesti apa deloc?
Tu vezi criza economica acolo unde eu vad " les années folles" si bucuria de a trai. Nu stiu unde calatoresti tu ( in Utopia poate), dar eu am ales Parisul cosmopolit si boem de atunci.
Vreau sa ma bucur de cladirile Art Nouveau cu stucaturile si saloanele lor, sa ma plimb prin Les jardins de Luxembourg, sa aud forfota strazilor si claxoanele automobilelor, sa simt ca exista un timp al plimbarilor si al contemplarilor si savoarea sederii pe terasa unui restaurant.
Parisul era un oras colorat, viu, cu Moulin Rouge, Folie- Bergeres si Olympia, departe de cenusiul vazut de tine. Atunci Montmartre a atins gloria, atunci si acolo s-au reunit cubismul, dadaismul, suprarealismul, art deco. Prefer sa-i intilnesc pe Dali, Kandinski, Stravinski, Jean Cocteau, Eluard, Jean Gabin, Maurice Chevalier, Gertrude Stein, Samuel Becket, Hemingway, Anais Nin, sa o ascult pe Josephine Baker sau sa-l vad dansind pe Nijinski.
Sa vad cum Coco Chanel da tonul si femeile fumeaza in public si poarta pantaloni.Ce excentric, nu?
Parisul anilor ’30 a fost simbolul puterii si libertatii intelectuale si culturale, nu doar un mit.
Si nu e nevoie sa calatoresc ( iar) atunci ca sa stiu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As merge sa vad minunatele civilizatii azteci si mayasi.Asta vine in trecut, America de sud.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In trecut.
De curiozitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe vremea dinozaurilor.Sa fac si eu o omleta ca lumea! ce naiba...
As vrea sa ma si intorc cu cele achizitionate de mine, strang de ceva timp bani de o masina si tot vad ca in cercurile de prieteni, pe la marginea drumurilor, incep cocalarismele:
- are inchidere centalizata
-A mea sistem audio 5000 de wati
-jante din aliaj, clima, turbosuflanta
Hop si eu:
-levitatie la trafic aglomerat, teleportare spre locatie definita, GPS cu o roboata hot, hands free si legs free, eyes free...si virginity volume control tongue

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari. Cel mai frumos raspuns.
Daca intrebarea era a mea ti-as fi premiat-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-as schimba trecutul si cunoscandu-mi viitorul as lua alte decizii in prezent.

| Decrepit a răspuns:

Rusia.1870.Moskva sau Sankt Petersburg, desi as inclina spre cel de-al doilea.Nihilism.Depravare.Saracie de o parte, opulenta pe de alta. Oameni ipocriti, pana-n ultima vena.Snobi.Tineri la fel de scelerati ca mine.Idealuri pe bune, tati.Oh, yeah!

Da, m-am inspirat din cartile alea tipic perfecte scrise de rusi si plasate in perioada aceea.

| ema_2625 a răspuns:

In viitor sa vad ce se va intampla.

| Isabella95 a răspuns:

As calatori in trecut pentru a retrai unele clipe care acum sunt cele mai frumoase amintiri. Mi-e dor de trecut, de anii de copilarie cand ma jucam pe afara de seara pana dimineata fara sa ma stresez, mi-e dor de toti tovarasii din copilarie cu care imparteam painea pana la ultima felie, mi-e dor de zilele in care nu aveam stres, sunt clipe de neuitat.

| Nicku2011 a răspuns:

In trecut...pentru ca as putea schimba viitorul in bine sau in rau, depinde de actiuni happy

| Deiu999 a răspuns:

In viitor, pentru ca sa pot sa vad cum o sa ajung peste ceva timpwinking

| ralucanikoletafrumusica2000 a răspuns:

Pai.....nu prea stiu ca am facut cateva lucruri in trecut care nu trebuia sa le fac si as vrea in viitor sa vad cum voi ajunge unde voi lucra deci nu stiu big grin

| Isabella05 a răspuns:

Buna daca as

| sebybv a răspuns:

In trecut, ca sa retraiesc momentele placute din viata si sa le prelungesc. daca as calatori in viitor as fi prea batran, deci trecut

| 2002Cori2002 a răspuns:

As merge in trecut ca sa vad cine m-a inselat cine m-a mintit si altele fundaaaaa plzzz

| HeilHitlerr a răspuns:

1.Germania nazista
2.Scandinavia in era Nazista
3.Europa de acum 33.000 -> 3.000 de ani.