| Kornuletz540 a întrebat:

Dacă Dumnezeu ne-a creat cu liberul arbitru, atunci de ce nu ne-a dat și dreptul de a ne naște în ce loc și în ce moment dorim noi? Nu ar fi fost omenirea mult mai bună și mai okay dacă am fi avut controlul asupra vieților noastre încă dinainte de a apărea în lume?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Pentru că nu putea. Cum să te naști unde vrei, atunci când tu nu exiști încă. Ca să vrei ceva, trebuie să fii deja o entitate care poate să vrea ceva.
2. Nu, pentru că, calitatea de a fi omenirea mai bună nu putea să rezulte dintr-o situație imposibilă. Nu ai cum să ai controlul asupra vieții dintr-o ipostază în care încă nu exiști. Iar dacă te-ai naște în alt loc, lumea nu ar fi cu nimic mai bună.

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Liberul arbitru este o idee nebiblica.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Ideea biblica este predestinarea.

| Kornuletz540 explică (pentru doctorandus):

Nu înțeleg exact.

| doctorandus a răspuns (pentru Kornuletz540):

Adica: Biblia nu zice ca exista liber arbitru (bine, nici nu neaga ca exista).

Dar exista niste versete care dau dreptate calvinistilor si jansenistilor (cei cu predestinarea). Adica: fie nu exista liber arbitru, fie daca ar exista liber arbitru, el nu e important pentru om (nu decide soarta lui eterna: cei alesi au fost alesi inainte de crearea lumii, iar cei damnati la fel).

| relian a răspuns:

Esti tare de tot laughing cum sa te nasti unde vrei tu, cand tu nu existi laughing hai ca e buna asta.
Deci tu nu esti pe nicaeri, dar vrei sa ai deja control dinainte dea aparea, mda e bun si asa rau, fiecare cu cel doare, sau fiecare cu cit poate duce laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Nu, Dumnezeu ne-a dat puterea de a trece peste toate obstacolele! Nu puține sunt cazurile de orfani sau care au avut părinții divorțați și au ajuns sus in treapta socială.
Daca tu dorești să pleci in alta parte, ai aceasta posibilitate.
Însă Dumnezeu a știut unde trebuie sa așeze pe fiecare, in funcție de potențialul său.Altii rămân într-un loc,in timp ce alții, călătoresc peste tot.
Ar fi fost bine daca totuși Dumnezeu ne-ar fi dat acest drept, însă daca e sa o luam așa, nu ar mai fi săraci, toți am fi înstăriți, iar echilibrul societății ar fi fost afectat.
Asta cred eu

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Întrebarea adevarată este de ce crezi tu că ar fi fost mai bine așa? Pentru că vezi lucrurile într-un mod pur materialist. Daca Dumnezeu există și sunt convins că există înseamnă că ființa umană are o chemare mult superioară și transcendentală condiților materiale în care se naște. Cu alte cuvinte, prin faptul că nu putem alege unde să ne naștem Dumnezeu ne transmite un simplu mesaj: nu contează unde ne naștem, toți ne putem mântui dacă dorim asta.

Răspuns utilizator avertizat
| careestefazafrate a răspuns:

Bro d-zeu este la fel de real ca și Zeus, Apollo sau Atena