| anonim_4396 a întrebat:

Daca eu va consider ca fiind nebuni, iar voi ma considerati nebun fiindca asa va consider eu pe voi, cine e de fapt nebun eu sau voi?

Răspuns Câştigător
| nedeasorin a răspuns:

Nu stiu cu siguranta, dar stiu ca primul semn ca ceva nu este in regula este sa pretinzi ca esti perfect normal. Cert este ca fiecare din noi avem un dram de nebunie mai mult sau mai putin periculoasa.

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu te consider nebun sefe, te consider prost.

| Vizitiul a răspuns:

Niciunul dintre noi nu este nebun. Spun asta pentru ca nebunii n-au discernamant, deci n-au cum aprecia lucrurile in mod autentic.

| harciog a răspuns:

Dintre noi il vom cunoaste intii pe cel sanatos care isi da seama ca s-ar putea sa fie un pic nebun.

| Klepto a răspuns:

Ala imbracat in camasa de forta care tipa ca si-a murat parul pubian si n-are gust de pui.

| BebeStrumf a răspuns:

Tu esti nebunul, pentru ca ne consideri nebuni.E parerea ta, asa ca...nu noi suntem cei paranoici.

| Necrophagist a răspuns:

Care isi inghite limba primul?

| Dmesss a răspuns:

Voi.

| Dreamer a răspuns:

Toti suntem nebuni in afara de tine...tu esti doar un wannabe tongue

| Romanian a răspuns:

Cineva spunea:Sa fii normal intr-o societate nebuna, e intr-adevar ceva anormal", sau ceva de genu.Pana la urma suntem toti nebuni,fiindca a fi normal,inseamna, bineinteles, un standard general acceptat de catre toate persoanele unei societati.Si nu exista acel sandard(un ateu va avea alte asteptari si alte conceptii decat un crestin,care la randul lui va fi total diferit din punct de vedere psihic fata de un satanist,drept exemplu),deci nu poate fi aplicat termenul "normal".De exemplu, o fata care asculta Justin Bieber considera o fata care asculta Heavy Metal nebuna, si vice-versa.Pana la urma toti ceilalti sunt nebuni, la fel cum si fiecare din toti ceilalti ne pot considera pe noi nebuni.Suntem nebuni ce traim intr-o societate bolnava,nebuna si partial distrusa, deci, in perceptia noastra toti suntem nebuni.La fel sunt si americanii in societatea lor plina de homosexuali si zoofili,nebuni intr-o societate nebuna,dar pe care,la randul nostru,ii consideram nebuni datorita faptului ca si-au creeat o societate in care moralitatea,demnitatea umana si educatia,cultura,sunt respinse,si privite,si ele,ca si niste nebunii inutile,restrangatoare a libertatilor imorale de care depind.Iar la randul nostru,si noi ii consideram pe ei nebuni,si,pentru alt exemplu, cele doua societati nebune despre care am vorbit(cea romaneasca si cea americana) considera societatea islamica nebuna, datorita conceptelor nebune ale lor.Si asa mai departe,pana la urma ajungem la o singura concluzie:suntem nebuni,intr-o societate nebuna,cu conceptii ale vietii nebune,cu diferente intre noi nebunesti de mari,si cu viitor la fel de nebun, dar noi pe noi ne consideram normali, fara sa existe posibilitatea de a consulta un arbitru neutru.
Sper ca filozofia mea nu e prea intortocheata pentru a putea fi inteleasa.

Răspuns utilizator avertizat
| NuAmGăsitNume a răspuns:

thinking

Mai bine zi asa: Voi radeti de mine ca sunt diferita, iar eu rad de voi ca sunteti toti la fel.

| hummer24 a răspuns:

Si tu si noi numai ca tu esti in faza terminala laughing

| CandyTetris a răspuns:

Nimeni nu e nebun si nimeni nu e destul de intelept sa-si admita subiectivitatea.In concluzie suntem o gasca de cretini.

| heyromania a răspuns:

Nimeni! apropo nu suntem la ora de logica... Pentru ca numai consideri, nu stii exact ca suntem sau esti nebun.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nebun e ăla care face o afirmaţie fără să aibă un fundament ceea ce spune. Tu ne consideri pe noi nebuni şi noi,drept urmare, te considerăm la fel pentru că aşa faci şi tu.Cam copilăresc,nu? Oricum, ştii cum se spune, într-o lume nebună numai nebunii sunt sănătoşi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Stii cum se spune: "Cand zece iti spun ca esti beat, du-te si te culca". As completa aceasta secventa cu "... daca nu sunt toti ceilalti mai beti ca tine".
Ceea ce vreau sa spun e ca se intampla in viata sa te contrazici cu toata lumea si iti vine sa renunti, dar ai acel feeling ca tu ai dreptate si tu nu. Iar la final, cand demonstrezi ca tu ai fost cel OK, toti te aproba si te ridica in slavi, dar nimeni nu isi accepta greseala. Vorba aia, o tin de coarne si zic ca-i ciuta. Dar asta e comunitatea in care traim. Trebuie sa ne obisnuim cu ideea.
O zi buna!

| xXxVal3riuxXx a răspuns:

Ceilalti in afara de mine si tinebig grin