| anonim_4396 a întrebat:

Cum de nu sunt considerati nebuni cei care fumeaza?

Răspuns Câştigător
| raduro1985 a răspuns:

Si viciul e tot de natura mintala, ca si nebunia, poate de aici analogia nebunilor cu fumatorii. Un fumator isi face rau lui, nu face rau nimanui (exceptand fumatul in camera cu altii sau altele). Totusi, fumatorii sunt constienti ca sunt "bolnavi", nebunii nu. Eu unul sunt fumator, si recunosc faptul ca nu sunt mandru de asta. Cand voi regasi ambitia, ma voi lasa. Oricum, decat alcoolul, prefer tigara. Alcoolul ar face rau si familiei si mie. (Sa nu se inteleaga ca am ales intre tigara si alcool-nu am probleme cu alcoolul si nu am avut niciodata).

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Fumatul e un viciu. Ele există pentru a umple goluri în niște ființe care nu-s perfecte. Personal consider că un viciu e mult mai puțin periculos decât prostia în masă.

| yellowalien a răspuns:

Pentru că fumatul e un viciu, iar societatea îl acceptă. Pentru că a fi fumător nu te face neapărat mai rău. Pentru că de multe ori fumatul e doar o formă de a exprima o frustrare(vezi adolescenţii), apărută din nevoia de comunicare neîmplinită.
Sunt doar fumători, nu nebuni. Sunt conştienţi şi ei că dau sume imense pe ţigări şi că-şi distrug încet-încet sănătatea, unii din ei fac eforturi să se lase, alţii reuşesc. Sunt şi ei ca noi; majoritatea dintre noi avem, la urma urmei, vicii; iar faptul că fumează e în mare parte vina societăţii bolnave în care trăiesc.
Poate o vorbă bună contează mai mult decât o critică...

| KristalPop a răspuns:

De ce să fie consideraţi nebuni?!
Cum adică să fie consideraţi nebuni pentru simplul fapt că fumează?
Fumatul este un viciu, o patimă, chiar o plăcere.
Pentru mulţi, fumatul este o dependenţă cauzată de o stare de anxietate.
Cum vine asta? Adică eu, că fumez, sunt nebun, nu?! laughing
Eşti în mod clar, un om perfect sănătos mintal.
Fumatul afectează alte chestii... cum ar fi inima, plămânii ş.a.

| Delicacy a răspuns:

De ce să fie consideraţi nebuni? Nu am întâlnit nici un fumător care să aibă tulburări psihice severe, şi nici eu nu am.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca nebun inseamna altceva decat sensul de zi cu zi