| MihaiPaleologu a întrebat:

Daca intr-un transformator din 220 in 12 V, intra 12 V nu 220, ce se intampla, aparatul transformatorului va merge?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu se intampla nimc. Inductia din trasformator va produce un curent cu care n-ai ce face existand pierdere.

| clau44 a răspuns:

Nu. Ai la priza 12 V? La casetofoane, combine muzicale transformatorul inclus, transforma 220 V in 6/12 V in functie de puterea casetofonului/combinei.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cand ai sa reusesti sa fierbi oul la 10 grade C.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai putea sa introduci cei 12 V de la masina direct in amplificatorul pe care doresti sa-l folosesti daca acesta functioneaza la 12V.
O siguranta fuzibila de 10 amperi ar fi foarte utila sa o inseriezi pe firul de plus.
Exista stechere pentru priza de bricheta care au siguranta la interior.