| Mihail26 a întrebat:

Cu ce as putea izola bobina primara a unui transformator de bobina secundara a transformatorului? As putea sa-l izolez cu banda izolatoare din panza? Sau cu ce anume as putea sa-l izolez incat sa fie o izolatie puternica in care sa reziste la temperatura?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei se foloseste hartie "prespan".
Daca este prea groasa, poti folosi si alte tipuri de hartie, mai subtiri, in suficiente straturi. In astfel de situatii se poate folosi hartie cerata, hartie de copt (unsa cu foarte butin ulei de transformator sau siliconic etc.).
Ideea este ca, izolatia sa aiba o grosime de cel putin 0.5mm grosime, care sa nu se strapunga intre primar si secundar, la cel putin 4-5 ori tensiunea folosita.

| sierra1 a răspuns:

Caută "prespan" sau folosește hârtie (de condensator)

| Mihail26 explică (pentru sierra1):

Hârtie de condesator nu am,, dar nici preșpan nu-i pot pune că ocupă mult loc, dacă pun și dau cu bandă izolatoare din pânză sau plastic decupat și pus peste bobină?

| sierra1 a răspuns (pentru Mihail26):

Ce tensiuni ai in infășurări?

| Mihail26 explică (pentru sierra1):

230v

| sierra1 a răspuns (pentru Mihail26):

De când ai intrebat până azi, găseai hârtia in cauză

sau ia asta

https://www.adelaida.ro/......18-09.html

| mihai69 a răspuns:

Poți pune bandă de teflon (din aia pentru instalații).
Sau bandă de fibră de sticlă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce sarma folosesti de nu rezista la temperatura?
Majoritatea sarmelor de bobinaj au izolatie clasa F care rezista pana la 150 grade si pana la minim 3 kV.
Ce temperaturi ai?
Cauta sarma de bobinaj pe tme sau aet shop pl

| GouDidodino a răspuns:

Banda de plastic se va topi, dacă transformatorul a avut izolație, refoloseste-o