| anonim_4396 a întrebat:

Daca mergi cu o masina cu viteza luminii si aprinzi, farurile ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| sigmanet a răspuns:

Se intimpla exact ce se intimpla acum in masina ta cind mergi cu 100km la ora si ai in mina o cana cu cafea. Daca mergi constant nu se intimpla nimic, cafeaua sta la locul ei. Daca pui frina cafeaua ajunge pe parbriz.
In cazul tau daca pui frina mergind cu viteza lumii o sa incepi sa vezi raza farurilor crescind in fata ta.
Daca nu frinezi o sa te tot intrebi de ce nu merg farurile, si o sa fi tentat sa te dai jos sa le repari.

16 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Particulele ar sta pe loc si nu ai mai percepe lumina. Ar fi intuneric. Asta presupunand ca nu te-ai dezintegra...

eileen
| eileen a răspuns:

Daca stai intr-un unghi de 90 de grade, ti-e cald?laughing si eu cred ca iti vezi ceafatongue

assiris
| assiris a răspuns:

In fata ta farurile nu ar mai lumina.

| andreutz a răspuns:

Nu vei apuca sa vezi farurile, din moment ce tu circuli cu aceeasi viteza cu care se propaga si lumina acestora big grin
e ca si cum ai alerga in continuu dupa lumina farurilor laughing

| selef a răspuns:

Ma duc sa incerc si-ti spun.

| N538961518 a răspuns:

Te-ar trage politia pe dreapta

| hugin a răspuns:

Le aprinzi degeaba daca nu le-ai aprins inainte de a prinde viteza lumini.

| mariazet45 a răspuns:

Mergi tu si aprinde farurile si vezi ce se intampla daca pui intrebari stupide

| mami a răspuns:

Daca circuli cu viteza luminii nu mai ai nevoie de faruri
si faci si economie la becuri pentru faruri ca nu se mai ard

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti luminezi ceafa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa vezi si pe unde mergi, nu o sa mai mergi ca chioru'

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se aprind farurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ramane in urma ta dara de lumina dela faruri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Intrebarea nu e stupida deloc... Dar cei care o considera asa, isi exprima parerea despre ei insisi/insele. Aceeasi intrebare si-a pus-o si Einstein in adolescenta, e drept, gandindu-se la bicicleta, si a ajuns unde stim toti. Sa nu ma intrebati ce a raspuns el, ca nu stiu... happy
2. Lumina farurilor s-ar vedea normal. Viteza fiind distanta parcursa in unitate de timp, cei 300. 000 km/s ai luminii sunt apreciati cand sursa de lumina sta pe loc. Daca masina are aceasta viteza, lumina farurilor va avea dublul celei cand masina ar sta pe loc. Insa cei din spate nu ar vedea luminile din spatele masinii. Nu poti sa sari daca n-ai punct de sprijin...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vezi deloc lumina farurilor deoarece viteza masini este egala cu viteza luminii, iar fasciculul de lumina nu se propaga in fata masinii

| marcus a răspuns:

Degeaba le aprinzi, pentru ca n-ai vedea lumina in fata deoarece ea n-ar depasi filamentul becului, probabil. Dar oricum chestia este relativa iar intrebarea nu e stupida deloc