| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeti(voi personal) ca este dupa moarte? E moartea o poarta catre o alta lume,dimensiune,eternitate sau totul credeti ca se sfarseste odata cu moartea? De exemplu, ce crezi tu despre moarte si ceea ce se va intampla cu tine dupa? Si va fi vreodata descifrat misterul mortii?

Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Probabil nu vom afla ce se intampla dupa ce mori. Daca e sa luam aceasta intrebare intr o maniera stiintifica probabil ca atunci cand mori pur so simplu dai de "un zid" sa zic asa nu mai poti inainta de el si nici nu te poti intoarce inapoi in alte cuvinte nu mai ramane nimic din tine dupa ce corpul se degradeaza in mormant.
Daca o iei religios poti ajunge in rai sau iad te poti reincarna sau mai stiu eu ce depinde de ce religie esti fiecare religie crede in ceva. Poate ca religia x are unele parti adevarate iar y celelalte parti care lipsesc cine stie.
Omul mereu incearca sa gaseasca explicatii pentru chiestii pe care nu le intelege poate ca asa s au inventat religiile sau poate chiar sunt bazate pe fapte reale. Ori ca tu crezi in religie sau stiinta te linisteste faptul ca ai niste idei despre ce va fi dupa.
Nu exista dovezi clare care sa ateste religia sau stiinta sau sa nege. In concluzie pot fi ambele adevarate sau false. Daca e un creator acolo undeva poate ca e o fiinta perfecta capabila de orice si probabil a folosit stiinta sa creeze oamenii si universul. O asemenea fiinta poate fi categorisita fara nici o problema ca un zeu sau cum vrei tu sa il numesti nu zice nimeni ca trebuie sa aiba puteri magice sau mai stiu eu ce presupun ca orice e posibil.
De cele mai multe ori cand ma rugam pentru ceva chiar se vedeau rezultate.
Deci pentru mine e Dumnezeu logic ar fi sa vezi tu singur care metoda da rezultate asa vei sti in ce sa crezi.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Moartea este trecerea la viata vesnica.

| Inferno a răspuns:

Cand mori nu mai existi. Realitatea devine pentru tine asa cum era inainte sa te nasti, adica nimic.

| Libelle a răspuns:

Nu cred ca totul se sfarseste odata cu moartea, ar fi absurd, pentru ca nimic nu se sfarsest de fapt.
Nici nu vom merge intr-un loc uman, intr-o gradina plina de iarba si izvoare, unde se aud cantand pasarele.
Nu vom merge nici intr-un loc plin de lava si foc.

Cel mai sincer raspuns pe care il pot da e ca inca nu stiu, dar studiez problema, asa cum o fac si multi altii. Cel mai probabil nu voi afla un raspuns, dar macar voi avea de unde sa imi formez idei.

Momentan citesc Fizica sufletului, ti-o recomand.

| doctorandus a răspuns:

Cine-ti spune ca stie ce fel de viata urmeaza dupa moarte te minte. Inclusiv aia care zic ca stiu ca nu exista viata dupa moarte.

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

De unde stii, esti cumva atotstiutor?

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Eu stiu ca nu stiu ce urmeaza dupa moarte si ca nici alti oameni nu pot sti asta. Sigur, poti crede ce vrei despre asta, d-aia se numeste "credinta" si nu "stiinta".

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Cine-ti spune ca stie sigur ca nu exista Mos Craciun sau Zana Maseluta te minte.

| AvalohAlyn explică (pentru Inferno):

Doctorandus a spus ceva foarte inteligent si adevarat deci nimeni nu poate sti sigur ca Dumnezeu nu exista sau viata dupa moarte nu exista asa cum nimeni nu poate sa stie sigur 100% ca ceva dupa moarte exista sau ca nu exista...deci e ilogic, nu e tocmai potrivit si corect sa zici :Stiu sigur nu exista Dumnezeu si sigur nu exista viata de dupa moarte...

Deci mai gandeste-te la siguranta asta, nu ai de unde sa fii sigur.Probabilitatea si posibilitatea este sa si existe sau sa si nu existe.

| Inferno a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da,numai ca si eu am spus ceva tot atat de valabil ca afirmatia lui doctorandus.

Nimeni nu poate sti sigur ca Mos Craciun nu exista, deci e ilogic sa spui: "Stiu sigur ca nu exista Mos Craciun."

| EmaS a răspuns (pentru doctorandus):

Oamenii de stiinta au descoperit ceea ce Biblia scria cu multi ani in urma.

| doctorandus a răspuns (pentru EmaS):

Afirmatie complet gratuita si nedovedita. Oamenii de stiinta au descoperit ca mare parte din Biblie este falsa, vezi de ex. http://ro.wikipedia.org/wiki/Cartea_Exodului#Istoricitate

| SergiuBoss11 a răspuns:

Daca ar fi sa mor as vrea sa fiu ars.decat sa imi manance viermii trupul in mormant, mai bine imi risipesc cenusa in vazduhthinking

| EmaS a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Tragedia este ca nu se termina totul la mormant. Dupa moarte urmeaza Judecata si fiecare va merge in locul pe care si l-a pregatit prin modul in care a trait pe pamant.

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru EmaS):

Ar trebui sa-mi pregateasca un palat urias!

| EmaS a răspuns (pentru SergiuBoss11):

De ce?

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru EmaS):

Pentru ca am fost si sunt om bun!

| EmaS a răspuns (pentru SergiuBoss11):

Intr-o imprejurare, Domnul Isus a spus:,, pentru ce Ma numesti bun, unul singur este bun si acela este Dumnezeu.,,

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Dupa moarte nu mai urmeaza nimic. Nu mai simti, nu mai gandesti, nu mai vezi nimic, dispari pentru totdeauna din peisaj.

| AvalohAlyn explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Stii tu sigur? Nu ai de unde sa stii 100%.Asa ca baga si ''poate'' sau posibil, probabil.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Eu consider varianta cu raiul si iadul corecta pana se dovedeste contrariul, adica niciodata. Asa sunt eu, crestin convins.

| drutzix a răspuns:

Dupa moarte o sa te simti la fel cum te-ai simtit inainte sa te nasti. Simplu nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem crede, noi impersonal, ceva?

Nu exista niciun mister al mortii, mori si atat. Te asteapta fix nimic dupa. Doar ca oamenii au nevoie de speranta si se amagesc cu tot felul de teorii nefondate.

| senstein a răspuns:

Renastere

| Alexandra4500 a răspuns:

Simplu. Murim si atat, nimic special. Viata merge mai departe fara noi.

| h3llboy666 a răspuns:

Cel mai bun raspuns la intrebarea ta o sa-l gasesti tu singur dupa ce vei muri. Din auzite si unele carti pe care le-am citit, pe scurt, dupa moarte o sa vezi si simti la fel ca si acum cat esti in viata. Acuma depinde si unde ajungi, la al de sus sau la michiduta... Acuma sincer vorbind nu a venit nimeni inapoi sa imi zica ce se intampla dupa moarte. Probabil e ca si cand te-ai mai naste o data.

| bobonel6 a răspuns:

Eu cred ca vine judecata de apoi,pentru fiecare fapta buna primesti ceva bun,si invers,de exemplu cand itiomori bebelusul necuratul te va pune sa mananci un copil mic,dar nimeni nu va sti cu adevarat, dar, dupa moarte nu este chiar ceva extrem de rau, acolo iti primesti pedeapsa, dar nu ai griji, poti ontreba un parinte.