| anonim_4396 a întrebat:

Cat la suta crezi ca este posibil sa existe viata dupa moarte?
Tu ce crezi ca se va intampla cu noi,imediat dupa moarte?
Cat este posibil sa existe "ceva", "o continuare" intr-o alta dimensiune dupa moarte?
Iar daca nu exista nimic, care e motivul si scopul vietii din Univers? Ne-am nascut degeaba dintr-o coincidenta sa mergem spre nicaieri?

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Probabil ca in jur de 1%.
Nu vad de ce as acorda vietii dupa moarte un procent mai mare decat accord omuletilor invizibili din covor ce se hranesc cu elefanti microscopici si nedetectabili.

| RAY a răspuns:

0%
nimic
0% sanse
scopul vieti este sa traiesti viata ca doar una ai si aia e singura pe care o vei trai vreodata

| J0B0MAT a răspuns:

Raspunsurile la intrebarile astea o sa le aflam cu totii prea tarziusad
Cat despre ce cred eu :
1.99%
2.vom trece intr-o alta dimensiune/univers paralel
3.99%
4.niciunul
5.daca nu este nimic dincolo da.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

99% speri tu sa existe, el intreba cate sanse exista, e o mica-mare diferenta... Despre ceva ce n-a putut fi demonstrat niciodata ca exista, pentru care nu exista nici cea mai mica dovada ca ar exista, nu poti spune ca sunt sanse 99% sa existe. Bine, decat in cazul in care speranta si nevoia ta ca acel lucru sa existe este mult mai mare decat logica de bun simt.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus ca nu putem afla raspunsurile la intrebarile astea. Apoi i-am spus cat la suta cred. Normal ca nimeni nu poate demonstra asta deocamdata, tot ce putem face este sa ne dam cu parerea.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Nici nu am spus ca ai fi sustinut altceva. Spuneam doar ca 99% este o cifra care spune foarte multe despre tine. Adica, daca un lucru nu poate fi demonstrat ca exista, atunci spunem ca nu exista. In cazul tau, despre un lucru a carei existenta nu poate fi demonstrata, tu spui ca exista 99% sanse ca el sa existe. Bazat pe ce? Pe dorinta ta ca acel lucru sa existe...

Nu eu trebuie sa-ti demonstrez tie ca ceva nu exista ci tu, care sustii existenta lucrului respectiv, trebuie sa imi demonstrezi mie ca exista. Asa functioneaza logica... Iar aici nu doar mi-am dat cu parerea.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Spun ce cred eu.Nu poate fi demonstrat nici ca exista, nici ca nu exista.Nu caut sa demonstrez existenta sau inexistenta vietii de dincolo.

| peperonies a răspuns:

Concentreaza-te pe viata si lasa ce e dupa.

| Dugalle a răspuns:

Nimeni nu stie ce se intampla dupa ce mori pentru ca nimeni ce a murit nu s-a intors si o zis cum e.

Probabilitatea se a se afla viata dupa moarte, realist vorbind este intre 0 si 100% la fel si cu continuarea.

Motivul si scopul vietii in Univers? Noi nu ne stim in totalitate planeta si vrei sa stim viata din Univers?

Ne-am nascut ca asta fac fiintele vii, se inmultesc iar cele noi aparute la fel, se vor inmulti.

Nu iti pot spune scopul si motivul vietii din Univers pentru ca nu il cunoastem absolut deloc dar iti pot spune ca motivul sau scopul vietii tale este stabilit de tine.

| AKARA0 a răspuns:

Trupul ramane, sufletul zboara.Se va duce
Probabil, in rai, cand te-ai nascut ai simtit ceva? Asa e si cu moartea.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandra4500 a răspuns:

0% posibil sa existe viata dupa moarte.
Nimic nu se va intampla, murim si asta e.
Acel ceva nu exista.
Dupa mine, scopul vietii este sa o traiesti asa cum iti place, si poate ne-am nascut din greseala, dar o greseala buna, cred eu.

| OmniSpirit a răspuns:

Este trist ca desi suntem intr-un secol in care tehnologia creste in ochii lumii libera, atat cat este lasata publicului. Nu este totusi ceva destul de evident mai exact, Viata in Univers.

Tehnologia creste dar Spiritualitatea a scazut dramatic( si nu ma refer la dogme si temple).

S-a dovedit si stiintific ( pentru oamenii care se bazeaza doar pe ochi si urechi nu si pe intuitie) ca trupul fizic este doar un vehicul folosit de un camp de energie o constiinta.

Dupa ce trupul este parasit din diferite motive aceasta constiinta isi duce veacul in alte frecvente ( dimensiuni).

Aici nu este vorba de new age sau teoria conspiratiei ci simpla stiinta.
Cand parasesti trupul fizic practic in concordanta cu frecventa pe care o emani in o astfel de dimensiune iti incepi sau reincepi calatoria.

Ar fi cazul ca oamenii de rand sa il mai lase pe Dumnezeu razbunatorul cu barba alba si bazmele cu rai si iad si sa aiba un cuvand de spus si stiinta.

Adevarul este chiar sub nasul tau, trebuie doar cautat cu sinceritate.

| suffarstar a răspuns (pentru OmniSpirit):

La ce te referi cand spui intuitie? Si cum iti dai seama ca este intuitie si nu imaginatie? Spiritualitatea de care amintesti (si care ste un subiect care ma pasioneaza si pe mine) nu cumva recomanda stiinta prin experimentare directa? Din ce am citit(diferiti gnostici), parerile sunt impartite si contradictorii. Cum sa te bazezi pe intuitie cand ti s-a spalat creieruld e mic si te-ai trezit in mijlocul la nicaieri, fara o busola sau o harta?

| OmniSpirit a răspuns (pentru suffarstar):

O sa incerc sa iti explic cum pot mai bine. Sper sa ma fac inteles.

Intr-adevar de la nastere suntem mecanic invatati si bombardati din toate partile cum sa gandim cum sa ne comportam si cum sa ne traim vietile.
Alimentatia si modul de a gandi pot ajuta sau bloca intuitia sau al 6-lea simt cum se mai spune.
Nu cred ca mai trebuie eu sa precizez unde si ce glanda ajuta intuitia ( al 3-lea ochi ) s-a tot mediatizat.

Mai exact tu intrebi cum poti sa filtrezi cei " bun " sau "rau" pentru constiinta ta.
Aici depinde foarte mult de experienta individuala. Experienta practic te aseaza intr-o pozitie unde poti judeca situatia mult mai clar. Cu cat este mai clara si increzatoare decizia ta datorita experientei anterioare cu atat mai mult poti asimila informatiile universului.

Intuitia pleaca din simtire si nu din ratiune. Meditatia ajuta foarte mult si mai ales reconectare catre natura. Cand ne conectam cu interiorul nostru si cu natura si tratam cu egal pana si o furnicuta, suntem numai in castig.

Pur si simplu vei sti ce trebuie facut si practicand mereu chiar nu o sa para ceva atat de complex si imposibil de realizat.
Va fi atat de clar incat nu iti mai trebuie explicatii.

Caile sunt simple:
O alimentatie cat mai sanatoasa
O organizare a vietii cat mai la normal
Cat mai des o plimbare in natura
Meditatia prin dans, muzica, pictura ce iti hraneste creativitatea si naturaletea.
Sta in natura fiecaruia sa o utilizeze.

Te-ai nascut cu acea busola si numai mintea o poate face nevazuta.
Sfatul meu este sa ai incredere in tine si nu avea dubii in vocea interioasa.

| suffarstar a răspuns (pentru OmniSpirit):

Mersi! Lasa-mi te rog, daca vrei, pe privat, un email, facebook, skype etc.

| Karu a răspuns:

1.Șansa e de 50% ( din moment ce nimeni nu a reușit să demonstreze că există sau nu ).

2. Devii îngrășământ pentru plante.

3. Șansa e de 50% ( din moment ce nimeni nu a reușit să demonstreze că există sau nu ).

4.Doar creatorul poate spune asta, iar noi oamenii am puntea să nu fim "scopul" Universului. Ai văzut o fermă de furnici? Ele au un scop? Omul doar le observa, eu în umila mea părere, cred că Creatorul a creat ceva ce evoluează singur, care ar putea să meargă spre nicăieri...

PS: Dacă ești în căutare de răspunsuri, nicio religie nu ți-l va da, imaginează-ți un program de pe PC care încearcă sa își deseneze creatorul, crezi că va reuși?

| Northwind a răspuns:

Păcat că nu vom afla decât în momentul respectiv...