| Dmesss a întrebat:

Daca ne-am putea accesa intreg subconstientul, credeti ca am putea gasi informatii de natura bio-istorica?
Ai incercat vreodata sa devii tu subconstientul tau?
Ai lucrat vreodata cu subconstientul?
Noi nu suntem corpul, ci gandul, iar gandul nu e al nostru.

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

"Informatii de natura bio-istorica", adica... mostenire genetica, evolutie, adaptare, amintiri de cand eram maimute sau gogoloaie in supa organica? nu cred!

Nu, n-am incercat... nu sunt chiar atat de plictisita.

Nici asta, dar am senzatia uneori ca "lucreaza" el cu mine.

Macar gandurile sa ne apartina!

14 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Si daca-ti spun, m-ai crede? Atita timp cit nu ai trait nimic in acea zona nici nu poti percepe nimic ptrca este sfidata orice logica.

| harciog a răspuns:

Standardele mele de perceptie sint la pamint domnule.Sa nu mai vorbim.

| Angel0 a răspuns:

Se pot gasi informatii care sfideaza spatiul si timpul.Eu ma multumesc cu faramiturile pe care reusesc sa le descifrez.

| Leocerba a răspuns:

1)Da,am putea.Mai greu ar fi sa sortam informatiile astfel incat sa ramana doar natura bio-istorica, la care te referi.
2)Intr-o oarecare masura, asta si sunt.
3)Da si a iesit macel laughing
Pentru ideea din final, nu mi-am propus sa te contrazic, doar intreb asa...privind in dunga: nu crezi ca ar fi prea usor daca am admite ca gandul nu-i al nostru? nu crezi ca scapam prea ieftin admitand ca gandul nu ne apartine? e ca si cum ne-am spala pe maini de noi insine.

| Dmesss explică (pentru Leocerba):

Doar doctrina sociala te poate face sa crezi asta. Eu nu vorbesc d.p.d.v. social, ci ridic ideea la rangul mentalitatii. Poate o sa reflectezi mai adanc in domeniul subconstientului si o sa iti dai seama despre ce vorbrbesc. Nu iti recomand sa citesti nimic, nu cauta pe google sau la biblioteca judeteana, ci incearca tu sa intelegi natura existentei tale.

| Leocerba a răspuns (pentru Dmesss):

Da` nu cred ca am vorbit voit d.p.d.v. social, naiba stie din ce punct de vedere am vorbit.
Cea mai amuzanta si dureroasa faza pe care-am incasat-o cu subconstientul(ma rog, poate termenul in cazul meu e cam pretentios) este ca nu prea am putut face diferenta intre real si imaginar.Si ăsta ar fi doar unul dintre smârcurile subconstientului.
Admit ca nu stiu mai nimic din zona asta dar nu-s de rea credinta si asta ma ajuta.
Multam!

| MeScorpion a răspuns:

Eu nu ma prea inteleg cu subconstientul meu, ne certam intotdeauna ca nu ne intalnim doar cand am capu` plin de grade.

| Sentinel a răspuns:

Eu cred ca am putea. Eu cred ca Subconstientul nostru e puntea de legatura cu baza de date a Universului. Nu subestima Inteligenta creatoare si sustinatoare a corpului uman.Ea este si o punte de legatura la Supraconstient.

Nu cred ca poti deveni subconstientul tau deoarece tu esti Constiinta constienta. Cand devii constient de senzatia propriei prezente atunci se spune ca, Constiinta (Dumnezeu) a devenit constienta de Sine, si-a descoperit imortalitatea si a realizat celebrul " Eu Sunt " la care facea referire si Iisus Hristos.

Cu Subconstientul am lucrat, de la autosugestie pana la aflarea de raspunsuri sub forma de imagini mentale. Important este ce credinte adopti pentru ca ele se aduna in Subconstient urmand ca acesta sa reactioneze involuntar pe baza lor. Daca tu crezi ca ai putere de vindecare a oamenilor si accepti credinta asta in tine cu tarie, evident ca Subconstientul tau iti deschide "porti" la care tu sa ai acces la aceasta putere de vindecare. "Totul va e dat dupa credinta" - Iisus Hristos.

Eu cred ca nu suntem corpul, dar nici gandul, ci suntem cel ce observa gandurile. Nu poti da definitie pentru cel care isi observa propriile ganduri deoarece acela nu are nume, trecut, viitor sau forma. El este in acel moment plin si unitar, este o entitate atemporala si totodata plina de viata. El, pur si simplu, este! ( Eu sunt cel ce sunt - Iisus Hristos).

Gandul nu este al nostru, si ai dreptate, pentru ca gandul neconstientizat asa cum este la majoritatea oamenilor pe Glob, este al imaginii noastre de pe sine, al personalitatii noastre, cel care si-a creat un nume pe baza intamplarilor din trecut. Gandul nu este al tau, ca prezenta atemporala dezbracata de trecut si viitor, ci este al lui Dmess, porecla lui Alin, Mircea, Vlad sau ce nume oi avea tu. Care Alin? Mircea? Vlad? aaaa, baiatul care a facut, a mancat, a baut, a cantat... cand? in trecut, atunci si atunci si atunci... deci se observa ca gandul este al personalitatii tale care personalitate este o iluzie si este sortita pieirii in momentul mortii fizice.

| Dmesss explică (pentru Sentinel):

Ba, termina cu dumnezeii tai si dupa aia discutam!

| Sentinel a răspuns (pentru Dmesss):

Pai ba, a respinge o invatatura fara a incerca sa-ti folosesti creierul te "ridica" la acelasi nivel ca si cei care nu si-l folosesc.

| Dmesss explică (pentru Sentinel):

Sa mori tu?

| Sentinel a răspuns (pentru Dmesss):

Hai ca n-am timp de tine

| Dmesss explică:

Poate nu are logica pentru tine, insa pentru mine are. Depinde de standardele tale de perceptie.

| Dmesss explică:

Ma man, relaxeaza-te ca eu nu caut oameni obisnuiti. Esti dur? Am omorat multe pisici din astea de care tii tu la avatar cand eram mic, iar asta cred ca ma face cel putin mai dur decat tine. Tu esti baiatul cu pisici? Sa le dai limbi sub coada! Si acum o ghicitoare: Are piele, dar nu-i minge, nu se musca, dar se linge. Ce e?