| anonim_4396 a întrebat:

Credeți ca sufletul va putea fi vreodată definit de știința ca fiind o energie inteligenta/neinteligenta.Se va putea găsi vreodată structura lui.De unde avem tendința de a evolua (tehnologic), explora, suflet sau natura umana?

12 răspunsuri:
| NoChanceForUs a răspuns:

Din curiozitate si fiindca ne intrebam(unii dintre noi, ce-i drept) " de ce? ".

| dexro a răspuns:

Dumnezeu sau sufletul sau orice alt lucru "supranatural" in cazul in care exista o sa fie detectat de catre stiinta deoarece interactionand cu mediul nostru material aceste lucruri poti fi detectate si studiate. Tendinta de evolutie tehnologica vine din evolutie se gaseste in natura umana in nevoia noastra de a fi cat mai bine si de a vedea ce este dupa deal...

| Minks a răspuns:

Probabil ca da, dar nu prea curand.

| GyeBaek a răspuns:

Sufletul e o energie supranaturala, care nu poate fi masurata, sau definita.

| WR104 a răspuns:

Sufletul nu e nici 1 la suta din ce crezi tu.nu ai habar ce inseamna sufletul.probabil nici nu exista.Stiinta nu are legatura cu sufletul.pentru ca sufletul nu este ceva palpabil este doar in mintea noastra ceva ce ne reprezinta.

| GenetiX a răspuns:

Un telefon cand merge este vesel si viu. Cand ceva se defecteaza este mort. Sa aiba si el un suflet? Nu? Mie-mi pare putin asemanator, difera doar componentele si ce stie sa faca. O fiinta vie sau un lucru cand ceva se defecteaza moare. Nu stiu ce sa zic, pe de alta parte se spune ca daca cineva ar murii pe un cantar electronic in momentul mortii are o greutate si dupa cu ceva mai putin. In grame vorbind. E foarte profunda intrebarea. Putem doar sa ne dam pareri insa nu un raspuns.

| Niros19 a răspuns:

Niciodata sufletul e ceva de nedefinit e de la Dumnezeu ori cat de avansati vom deveni sufletul va ramane acelasi si nimeni nu va putea sa il explice

| TheFictionist a răspuns:

Scuza majorităţii este dumnezeu aici? Chiar nu există curiozitate în voi?

| ReiVaN a răspuns:

Sufletul nostru e la Dumnezeu
nu va putea fi definit

| Demostene a răspuns:

Bine și tendința de a evolua de unde o avem? E greu sa crezi ca doar din cauza inteligentei, m-am gândit ca dacă teoria evoluției ar fi adevărata trebuia sa existe 2-3 specii cu o anatomie diferita dar cu o inteligenta asemănătoare cu a noastră. Creierul nostru e asemănător cu celelalte animale doar ca este mai mare. Si nu toate organismele au evoluat în același timp de ce suntem numai noi cei deștepți?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

silviul, am pus o intrebare la conversatii, despre asta sa fi discutat cei doi batrani?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca tot cu telefoanele te vei descurca mai bine.