| Meme10Memu a întrebat:

Daca ne inchipuim un sistem inchis cu o infinitate de evenimente e posibil ca la un moment dat sa se repete evenimentele. Daca universul nu ar avea un inceput din infinitatea de variabile ar fi aparut inevitabil ADN-ul de la sine? Insa durata de viata a electronului e finita si nu infinita si deci universul are un inceput? Si prin asta cade ideea ca ADN-ul a aparut de la sine?

17 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Preupun ca nu ar fi aparut altfel. Pana la utma universul in sine este acea infinitate, acel inexplicabil si acea existenta.

Legat de inceputul universului, nu putem spune exact, daca cineva de pe TPU ar avea raspuns la intrebarea asta... nu ar fi de pe TPU big grin

| Meme10Memu explică (pentru DoarBogdan):

Deducerea finitatii in avans si nu in retrospectiva. S-a dedus prin calcule ca durata de viata a electronului e finita ( > 6.6×10^28 ani ) si de aici se deduce ca electronul are un inceput avand o durata de existenta finita. Simplu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Electron

Da, > decat un numar finit poate fi si durata infinita. Insa pare sa fie finita pentru ca dupa 6.6×10^28 ani s-a dedus ca electronul se poate descompune in particule mai mici.

A test of electric charge conservation with Borexino

"The electron would decay into a photon and neutrino if the law of electric charge conservation is not respected. Such a decay would cause vacancy in closed shells of atoms giving rise to emission of x-rays and Auger electrons."

"Electron "Lifespan" is at Least 5 Quintillion Times the Age of the Universe. Basic physics suggests that electrons are essentially immortal. A fascinating experiment recently failed to overthrow this fundamental assumption.Dec 11, 2015"

https://physics.aps.org/articles/v8/s138

"New results from scientists running the sensitive Borexino neutrino detector, buried deep in the Gran Sasso mountain in Italy, reveal that if such reactions occur, they happen less than once every 6.6×10^28 years."

| cristimihailov a răspuns:

Boss,

Iar,ai venit cu mixaje d-astea?

Daca ai un sistem inchis nu ai cum sa ai o infinitate de evenimente.

Un numar finit nu poate genera un numar infinit.

Si de aici tot rationamentul tau cade.

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

Ba nu. Daca mergi pe circumferinta unui cerc nu vei ajunge niciodata la capat chiar daca ajungi prin aceleasi puncte de mai multe ori. Acum ai inteles ce am vrut sa spun baietas? M-am referit la timpul ciclic infinit intr-un univers finit.

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

Se cheama evolutie boss.
Poti sa mergi in cerc cat doresti, tot nu vei avea un numar infinit de evenimente.

Capisci? happy

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

Un numar infinit de evenimente prin repetare. Did you understand?
Si evolutia despre care vorbesti se va opri. Iata cum se dilueaza evolutia.

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

Boss,
E matematica, nu magie.

Un numar finit ridicat la orice putere ramane un numar finit. E adevarat, poate fi mare, poate fi imens, poate prea greu pentru a putea fi interpretat, dar ramane finit.

Nu am inventat eu asta... imi pare rau.

Ai amestecat teoria fundamentala cu aplicatii practice si nu e bine, iese incurcat.

Repet, nu e de la mine citire.
E de la matematica.

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

"Un numar finit ridicat la orice putere ramane un numar finit" - ai nota 1 la mate. 2 la infinit e infinit.

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

Boss, la matematica fundamentala, ai dreptate.

2 la infinit e infinit. Nimeni nu combate asta.

Ce incerc sa iti transmit este ca infinitul ala nu il atingi.

Infinit este simbolizarea unui concept. Dar nu vei reusi niciodata sa il pui in practica. Pt ca in practica nu exista infinit.

Te-ai prins profesore?

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

Daca nu exista infinit in lumea materiala atunci exista in lumea imateriala spirituala.

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

Boss, ai sarit cuvantul "practica".

Iar te bagi la definitii si iti frangi gatul.

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

Unde am sarit cuvantul "practica"?

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pt ca in practica nu exista infinit.

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

Nu poti spune ca nu exista infinit pentru ca nu ai mers prin tot universul ca sa poti face o astfel de afirmatie. Eu pot spune ca exista infinit pentru ca vastitatea universului ne duce cu gandul la asa ceva.

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da-mi un exemplu practic de infinit.
Vei vedea ca nu exista.
Pt ca este un concept si nimic altceva.

Orice are un inceput, nu poate fi infinit.

Ca sa ma repet, universul poate sa aiba un numar foarte mare de electroni, atomi sau ce vrei tu, pe care poate nici nu am putea sa il scriem.

Folosirea cuvantului infinit poate fi ca la tine, cand exista un numar extrem de mare, necunoscut.

De aceea inlocuiesti numarul cu infinit, pentru ca e mai usor in comunicare. Doar atat.

Dar orice este fizic, este finit.

Succes profesore.

| Meme10Memu explică (pentru cristimihailov):

"vastitatea universului ne duce cu gandul la asa ceva" - nu am zis prin asta ca universul material e infinit. Universul material e invaluit in universul imaterial spiritual. In universul imaterial e posibil sa nu existe spatiu si timp iar acolo evenimentele se desfasoara in alta dimensiune. Marginea universului material unde se termina spatiul si timpul este foarte departe si este insasi universul imaterial spiritual unde este foarte multa lumina imateriala. Universul material este invaluit in intuneric ( lipsa de lumina materiala ) pentru ca lumina spirituala care invalui intreg universul material sa nu ne orbeasca.

| cristimihailov a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aici speculezi.
Ce inseamna universul imaterial pentru tine?

Pt ca dintr-un acelasi punct de vedere si materia e energie.