| LoveChocolate1999 a întrebat:

Daca noi credem ca Dumnezeu a creat pamantul si oamenii, iar celelalte popoare - ca de exemplu japonezii care cred in buddha - cred ca "dumnezeul" lor a creat pamantul si oamenii, atunci cine a creat cu adevarat omenirea? Nu sunt ateu, e doar o intrebare.

Răspuns Câştigător
| Rapplex a răspuns:

Dar sa presupunem ca ar exista un D-zeu, atunci de unde vine acesta, cum a luat forma? Mda, o sa aud varianta "A fost dintotdeauna" de la majoritatea.Acum daca stam sa-l combinam pe D-zeu(vesnic, infinit) cu o singularitate(o infinitate, o gaura neagra), nu este o mare diferenta.Deci pentru oamenii de acum cateva sute si mii de ani, care nu stiau termenul "singularitate", nu e o rusine ca aveau credinta in D-zeu(varianta spirituala a unei gauri negre, parerea mea), dar pentru noi ar trebui sa fie o rusine.Sa nu uitam ca in trecut, tot Biserica sustinea sus si tare ca "Pamantul este centrul Universului!", dar azi orice biserica accepta ca Pamantul nu e centrul Universului.Noi nu suntem nici de cum o specie atat de inteligenta precum ne credem, deoarece lucrurile(tehnologia) de azi au fost descoperite de foarte putini oameni, ceilalti doar copiaza schema.Deci putini oameni sunt inteligenti.

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Cica o gaura neagra. Sunt sigur ca o singularitate poate fi pilonun unic si necesar al existentei.

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

Fi sigur!winking

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Ce mai raspuns logic venit de la o persoana ce se bazeaza pe o stiinta bazata pe logica.

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

N-am chef sa intru iarasi in polemici inutile cu o persoana ca tine, deci mai bine ma abtin sa-ti comentez reply-urilewinking

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Dar eu nu ma refer la religie sau la ce crezi tu despre divinitate. Eu doar critic atitudinea ta si modul in care gandesti lucrurile.

| Rapplex a răspuns (pentru shadovv):

Vroiai sa-ti spun ceva mai complex ca sa ai de raspuns? Mai bine ma abtin.winking

| shadovv a răspuns (pentru Rapplex):

Imi cer iertare.

25 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Merg la o bere. Ma anuntati cand elucidati problema.

| ChioruL14 a răspuns:

Nu numai japonezii, ci asiaticii. stii ce populatie are china? 1.3 miliarde, stii ce populatie are india? 1 miliard si ceva...globul are 7 miliarde per total. arabii si aia cred in allah.
deci daca faci o statistica, vreo 25% din glob sunte atei, vreo 50% cred in orice alta zeitate in afara de dumnezeu. deci ar ramane 25% crestini.
cam slabut, nu? nu zic ca vai nu mai crede in dumnezeu...eu zic sa iti vezi de treaba ta si sa lasi religiile astea pe planul secund al vietii tale.

| TychoB a răspuns:

De ce trebuie ca cineva sa creeze pamantul? Stim procesul prin care s-a format pamantul, sistemul solar si chiar universul. Stiu ca intrebarea tine de filosofie si nu de stiinta dar nu uita ca sunt si explicatii stiintifice bazate pe decenii de cercetare.

| zăGhost a răspuns:

Buddha nu e dumnezeul lor. Buddha e un titlu oferit oricui ajunge sa evolueze singur pana la un anumit nivel. In general acest titlu ii e atribuit lui Siddharta Gautama, dar au mai existat "buddha" si inainte de el, dar si dupa. Intereseaza-te mai bine inainte sa vorbesti.
Revenind la intrebarea ta, nu cred ca cineva de pe acest site stie cu certitudine cum a fost creata lumea, fiecare are propria lui idee [imprumutata de la altii sau nu] si e absurd sa zici "ideea lui x e gresita", atata timp cat nu poti dovedi ca ideea ta e cea adevarata.
Deci, fiecare cu parerea lui, cine are dreptate nu vom afla prea curand.

| MortemAeternum a răspuns:

Neantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buddha era ateu toata viata lui sti ce tiar spune el? nu exista adevar si doar presupuneri asta pe vremea lui

| maiAm8conturi a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca m-as impusca de ras sa mai citesc inca o data ce ai vrut tu sa scrii acolo rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru maiAm8conturi):

Gandeste si vei afla ce am scris

| maiAm8conturi a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai hai sa incerc sa gandesc pentru un copil de gradinita.
1.Scrii execrabil si mai esti si arogant, crezand ca tu nu poti sa gresesti.Bigot.
2.N-ai nicio treaba cu ateismul, te-ar crucifica si un musulman cu toate ca nu poate sa faca semnul crucii sau sa te atarne pe un plus de lemn.
3.Cu toate ca nu meriti un al treilea punct de vedere, nici nu stii cine a fost Buddha si cum a ajuns el lider al spiritualitatii.
Parca esti versiunea atee a userului Ema, amandoi aveti de impartit doua puncte de vedere preconcepute din start (asa cum te-ai exprimat si mai sus)Te intreb de pe acum: tu ai ceva la cap?
Daca esti cu problleme si ti-au luat parintii pc, eu imi cer scuze de pe acum in fata lor si le-as explica precum ca educatia nu se face pe net.

| Hombre a răspuns (pentru maiAm8conturi):

Considerate impuscat, oricum nu ai priceput nimic in afara de faptul ca are greseli gramaticale.

| maiAm8conturi a răspuns (pentru Hombre):

Si tu ce-ai inteles poetule, app nici tu nu prea le ai cu pixu', cu cititul ma indoiesc.

| Hombre a răspuns (pentru maiAm8conturi):

No comment.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Eu nu fac nici o diferenta intre filozofiile lui Budha si cele ale lui... Karl Marx, sa zicem. E vreuna?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe Budha nu sunt suparat ba chiar il simpatizez, dar pe Marx sa-i dau puta-n gura ca ideile lui mi-a pus pielea in bat la secu'.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Nu ideile lui, ci felul cum au fost intelese (gresit) si apoi aplicate si mai naspa...

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce faci ma, ma incerci la cutie, pai nu ti-a fost suficient secu', si emoticalu' sa intelegi ca stiu cu cine o ard, date-n pisici, vant in vele atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama la fiecare in parte a facut nebunii cu tata si apoi au nascut bebelusi multi. Cat despre pamant pune mana pe o carte (site) de astronomie si afla si singur. Eu si-acum ma minunez la o carte. Afla si tu mai multe din carti ca nu doare, promit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu ce crezi? oo dar vad ca ti-ai oferit fundita singur.deci da.ai dreptate.