| AvalohAlyn a întrebat:

Daca nu am tinut post pot sa ma spovedesc si sa ma impartasesc? Eu sunt bulversat acum, am probleme de memorie. Poate sa ma impartaseasca daca sunt asa? Vreau sa zic ca din cauza problemelor astea nici nu am reusit sa tin post etc. Multumesc mult.

16 răspunsuri:
| AvalohAlyn explică:

M-am spovedit ieri.Am reusit sa zic pacatele.

Apache
| Apache a răspuns:

Normal ca poti ...sa spunem ca Dumnezeu chiar exista, si chiar te asculta...tu chiar crezi ca te-ar judeca un moment ca nu ai tinut post daca tu ai avut problemele tale?
. normal ca poti sa te spovedesti si sa te impartasesti ...nu mai luati religia ca o stiinta exacta!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te poți spovedi fără să ții post, de împărtășit numai cu post sau Doamne ferește sănătatea nu te lasă să postești!
Pa, pa.

| Laura a răspuns:

De ce ai face asta? Este o pierdere de timp.

| RoXxy a răspuns:

DA potiwinkingEu niciodata nu am tinut post si m-am spovedit(mai rar dar nah.)Parintii mei cat si preotul mi-a zis ca e in regula si daca nu tin post

| enverhoxha a răspuns:

Dacă ai probleme de memorie nu te poţi spovedi, fiindcă nu-ţi mai aminteşti păcatele. Dzeu vrea să te căieşti cu adevărat pentru toate porcăriile pe care le-ai făcut. Dacă nu le ţii minte, las-o baltă.

| Gregory a răspuns:

Salut! Mă bucur că ai reușit să te spovedești. happy Când ai astfel de probleme, eu unul, te sfătuiesc că cel mai bine este să apelezi la preotul duhonvnic sau la un preot îmbunătățit. Într-adevăr, este foarte greu să le ții minte pe toate. Îți recomand să le scrii pe o hârtie sau pe mai multe. Eu, de regulă, apelez la un carnețel, deoarece am foarte multe păcate. happy O zi bună. happy

| Scândură a răspuns:

Buna! Da, poti sa te spovedesti si daca nu ai tinut post! Eu m-am spovedit fara sa tin! Du-te la Biserica!
Sper ca te-am ajutat si multa bafta!

| YoYoLicious a răspuns:

Poti sa te spovedesti oricand e liber un preot. Singura conditie este sa ai molifta facuta(asta ti-o face preotul inainte de spovedanie)

| FacebookManiac a răspuns:

Buna!
Traditia Bisericii spune ca oamenii cu tulburari mintale sunt pasuiti intr-un fel sau altul de post.Eu zi ca mai bine ti-ai inteba o bunica despre acest aspect sau chiar parintii, sau pe oricine altceva. Familia te ajuta cel mai bine.

Pa pa!

| Adredemesconf a răspuns:

Daca ai probleme de memorie, poti sa te spovedesti si sa te impartasesti, dar atunci cand te spovedesti sa-i spui preotului ca nu ai putut posti.El iti va spune daca te poti impartasi(dar eu nu vad de ce nu), deci cel mai probabil vei putea.
O zi frumoasa!

| fluturas a răspuns:

Poti sa te spovedesti chiar daca nu ai tinut post, doar ca asa e mai bine daca ai tinut post o zi, doua big grin
doar ca stiu ca impartasania se ia pe stomacul gol, cred ca nu trebui sa mananci nimic inainte sa te impartaseasca

| RoboBaby a răspuns:

Poti sa te spovedesti si sa te impartasesti, si oricum, la spovedanie te intreaba preotul daca ai postit si cand te-ai spovedit ultima oara. Si atunci cand te intreaba ii spui ce probleme ai avut si iti spune el ce sa faci mai departe. de aia sunt preotii in Biserica, pentru a fi intrebati.

| Kijk a răspuns:

Din cate stiu eu sa te spovedesti poti dar sa te impartasesti nu pentru ca nu ai postit.

| andrey96u a răspuns:

Poti sa postesti ssaptamana viitoare!,,, si sa te spovedesti sambata iar duminica sa te impartasesti!

| Miru2004 a răspuns:

Cred ca nu se poate sa te spovedesti si sa te impartasesti fara sa tii post.Dar poate cu problemele pe care le ai te va spovedi si impartasi. A...eram sa uit, pentru memorie, sunt pastile de memorie.
fundita?