| AvalohAlyn a întrebat:

Daca nu exista viata dupa moarte sau o continuare a existentei dupa moarte cum va explicati ca unii oameni aflati in experiente NDE isi vad toata viata lor intr-un minut,adica vad tot ce au trait in mod exact? Daca nu exista vesnicie,cum e posibil sa iti vezi toata viata? Tinand cont ca nu credeti in paranormal,ce provoaca aceste derulari de flashuri? Eu cred ca numai o putere paranormala,superioara fiindca daca nu crezi in asa ceva, nimic nu este posibil sa iti provoace acele flashuri cu viata traita asa exact.E inca un mister mare.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiureala! Alea-s minciunile unora. Eu am fost la reanimare si n-am stiut de mine. Din acea perioada nu-mi amintesc nimic.

| drutzix a răspuns:

"nimic nu este posibil sa iti provoace acele flashuri cu viata traita asa exact."
-Dovedeste ca 'flashurile' chiar arata toata viata.
-Dovedeste ca nimic cu exceptia unei fiinte paranormale nu poate cauza 'flashurile'
In rest ti-am mai zis cu viata dupa moarte dar probabil ti-a fost lene sa citesti.

| AlexCristi97 a răspuns:

Eu dau vina pe DMT. Glanda pineala produce constant DMT si totusi este o substanta ilegala, fiind cel mai potent drog psihedelic. Ayahuasca, licoarea shamanica despre care multi au spus ca este medicamentul spiritului, este bazata pe DMT. In timpul visului, glanda pineala elibereaza DMT. Inainte de moarte, daca e moarte naturala (de batranete), se elibereaza o cantitate de DMT incredibil de mare.
In caz ca nu ai auzit de DMT, sa iti spun ce efect are drogul si vei intelege de ce cred ca are legatura cu tot ce ai spus tu.
DMT este o substanta psihedelica extrasa din plante. Toate plantele o au, posibil ca toate fiinte sa o aiba intr-o cantitate foarte mica. Mimosa este o planta care are un continut ridicat si se poate extrage din ea prin anumite proceduri. (ilegala atat planta cat si orice tentativa de a extrage DMT din orice).
Cand este fumat, DMT-ul are efect de aproximativ 15 minute dar perceptia asupra timpului este atat de mult dilatata incat ai senzatia ca trec cel putin cateva ore, in cazuri extreme chiar zile.
Tripul incepe pe aceasta lume, cu o rapida calatorie prin constientul si subconstientul tau dupa care urmeaza un tunel cu halucinatii puternica dupa care ajungi intr-o lume total rupta de orice ti-ai putea imagina. Acea "lume" multi o descriu ca Dumnezeu sau constiinta creatoare. Exista un documentar despre DMT numit DMT-the spirit molecule.
Cum zicea si takishima, redus la o scara mica, intr-adevar totul este neurologic. Eliberari de substante, sinapse ciudate care creeaza halucinatii. Privit in profunzime, ceea ce produce aceasta substanta (si pana la urma orice alt psihedelic), este mult peste intelegerea noasta rationala. Nu am incercat aceasta substanta dar as incerca ayahuasca in cadrul unui ritual shamanic, deoarece am auzit foarte multe relatari legate de ayahuasca si cum vindeca foarte multe boli psihice precum fobii, anxietate, depresie.
Am incercat un psihedelic, detalii pe privat si ce am inteles din acea experienta, eu fiind in acea perioada nu doar ateu ci aproape nihilist, ca tot ceea ce exista in aceasta lume si chiar univers este atat de bine calculat si inter-conectat incat este imposibil ca noi, fiinte cu constiinta sa fim aici doar ca sa murim si sa distrugem locul.

| Kogaion a răspuns:

Faci 2 legaturi total aiurea, nu vad legatura dintre viata de apoi si acele flash-uri pe care ti le produce subconstientul de obicei intr-o stare de frica extrema, tot ce ai facut in viata asta iti ramane in subconstient, chiar daca tu nu iti mai aduci aminte, amintirle raman acolo.

| BeSmart17 a răspuns:

Exista viata dupa moarte

| Takishima a răspuns:

Cum explici visele? Unele par foarte reale. Sunt create de glanda pineala dar nu stiu exact ce legatura au cu realitatea. Este totul neurologic. Orice poate declansa un dezechilibru sa poti avea halucinatii olfactive : un accident care creaza un soc, droguri, o contuzie craniana. Sunt persoane care in urma unui accident au inceput sa aiba imagini vizuale atat de vivide incat au inceput sa deseneze si sa aiba calitati artistice. Sau tot in urma unei contuzii craniene au inceput sa cante la pian si sa aiba o afinitate pentru muzica. Ai zice ca e dumnezeu si in asta, nu e asa? E de fapt totul neurologic. Noi ne nastem cu religia crestina si probabil din frica de ce ne poate astepta in viata de dincolo creierul creaza imagini care sa nu ne dezamageasca, sau sa ne ajute sa depasim frica. Banuiesc ca e creat de ultimul suflu care nu mai vrea sa vina si frica de a te asfixia.
E ca un calmant cand te sufoci.