| AvalohAlyn a întrebat:

Speri la o viata dupa moarte? O vesnicie? O "alta continuare", o alta dimensiune,"un nou inceput","un nou taram"in care timpul, spatiul si raul nu va mai exista?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Nu stiu ce va fi dupa. Sper doar sa ma trezesc la timp incat sa fiu un exemplu pentru ceilalti, un spirit puternic si un sprijin real aici pe pamant, in timpul acestei vieti. Sa fiu om in adevaratul sens al cuvantului. Sa nu fiu o umbra. Sa traiesc si sa ii ajut si pe ceilalti sa traiasca. Aici. Acum.

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Idealul biologic al oricarui organism este nemurirea. Asta e scopul intrinsec al vietii.

| danut a răspuns (pentru Inferno):

Te-ai uitat la Lucy?

| Inferno a răspuns (pentru danut):

Nu.

| danut a răspuns:

Sper la un NOU INCEPUT, nu la o continuare, sa ne fereasca Dumnezeu de CONTINUARE, ce vrei sa se perpetueze, bolile, moartea, rautatea?

| thealchemist a răspuns:

Eu nu sper, eu stiu.

| Mădă0611 a răspuns:

Sper, cand sunt adormita, ca n-am apucat sa ma joc prea mult cu catelusii aia, dar cand ma trezesc, oricat si oricum as gandi, imi dau seama ca e imposibil. Raul e doar perceptie, subiectiva, traind printre alte organisme vii, care au metabolism, raul nu poate sa lipseasca, iar daca am fi duhuri, n-am putea exista. laughing Duhurile n-au nevoie de perceptie, iar fara ea nu poate exista ceva.

| J0B0MAT a răspuns:

Sper la mai multe vieti.:d O vesnicie cred ca ar fi prea plictisitoare.Mai bine sa traiesc putin intr-o dimensiune, apoi intr-o alta dimensiune si tot asa pentru o vesnicie.

| LePotato a răspuns:

"Speri la o viata dupa moarte? O vesnicie? O ''alta continuare'', o alta dimensiune,''un nou inceput'',''un nou taram''in care timpul, spatiul si raul nu va mai exista?"

Te referi la un joc video? big grin

| Alcyon a răspuns:

Cred ca toti oamenii spera la asa ceva. Mai putin aia sinucigasi sau cu boli psihice, pentru care propria existenta e un chin.

| Anonimuserr a răspuns:

Depinde acum. Cum spuneam în postul anterior există fenomenul,, transmigrația sufletului de la o persoană care moare la alta care urmează să formeze încă în uterul mamei".
Poate însemna și trecerea sufletului în rai sau iad după faptele acelei persoane care le-a săvârșit de-a lungul vieții.
Depinde ce credem noi despre asta. Putem urma teoria religioasă conform căreia sufletul se va înălța la ceruri în 6 săptămâni, sau cea științifică potrivit căreia sufletul migrează de la ființă la ființă.
Și cu siguranță moartea nu este decât o trecere, nu există un final.
Viață după moarte există dar în alte corpuri. Deci, tot la reîncarnare ne întoarcem.
Spațiul și timpul vor exista dar în alte dimenisuni.
Cât despre rău și bine, "după faptă și răsplată" sau cum îți aștern iașa dormi. Faci bine primești bine ajungi în rai, faci rău primești.
Practic noi suntem cei care decidem ce cale să urmăm atunci când suntem în viață. Acest lucru ține de teoria religiosă care am spus-o într-un alt post de-al tău de azi.

| malvinacroft a răspuns:

Nu sper, STIU ca este. Si nu e o "viata dupa moarte" e doar o viata continua.