| cosmasavoare a întrebat:

Salut, intrebarea mea pentru voi este:
-De unde credeti voi ca se trage omul?
Din maimuta(homo sapiens), Dumenzeu*(Adam si EVa) sau din microorgnisme?

Răspuns Câştigător
| muffy1 a răspuns:

In primul rand se trage din o specie de primate, plus faptul ca inca suntem o specie de primate, nu suntem copaci ce naiba, homo sapiens sapiens e o specie de primata la fel ca restul gorile, cimpanzei etc.
plus ca nu e vorba de credinta, evoluatia a fost dovedita si ras dovedita, avem toate speciile intermediare, avem toate fosilele pentru toate verigile lipsa la care se gandesc idiotii, avem adn-ul si harta genomului sa confirme asta, avem stiinta biomoleculara, taxonomie, biologie, paleontologie, genetica si inca multe altele care confirma evolutia.
e la fel ca a intreba, credeti ca exista gravitatie sau credeti ca suntem legati de pamant cu sfoara? nu conteaza ce crede fiecare, evolutia ramane in continuare un fapt, si sincer de cineva crede ca e facut din pamant si femeia e facuta din coaste de barbati, nu mai e religie, e psihoza, si se trateaza clinic la ospiciu.

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ce mama naibii? Sa fiu singurul om care se trage din ma-sa?

| shadovv a răspuns:

Din meandrele realitatii... practic din Dumnezeu dar omul contemporan a suferit schimbari de ordin metafizic: vezi marul si invierea.

| aladinbeci a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul Sau, dupa cum este scris in cartea Genezei. Si eu sustin aceasta.

| ChioruL14 a răspuns:

Maimuta nu inseamna homo sapiens. homo sapiens este omul dinaintea noastra adica homo sapiens sapiens. din microorganisme sunt formate toate tesuturile, inclusiv maimutele iar din adam si eva nu are cum. alea-s povesti de adormit copiii...cu serpi cu mere cu adam si eva. pana si cenusareasa e mai credibila decat adam si eva, lumea refuza adevarul de frica.

| IMC90 a răspuns:

In primul rand ca omul nu se trage din maimuta ci dintr-un stramos comun cu aceasta.

In al II-lea rand, mamiferele au aparut destul de tarziu, au fost si alte animale care au dominat pamantul...

Probabil ca la inceput au fost doar microorganisme, care au evoluat in diverse specii de pesti. ''Uscatul'' a aparut mai tarziu.

| Alyra a răspuns:

Bună!
Dumnezeu a creat totul,deci inclusiv oamenii.
Teoria cum că omul s-ar trage din maimuță mi se pare una dintre cele mai mari porcării. Hai să gândim logic: Cu timpul maimuțele au evoluat în omaeni(cică). Dac-ar fi adevărat, acum maimuțele n-ar mai fi existat. rolling on the floor (că doar au evoluat, nu? laughing )
Iar a 3-a mi se pare aiurea. laughing
O zi bună!

| Rapplex a răspuns:

Viata poate aparea din substante anorganice, si este dovedit.La conditiile de acum cateva miliarde de ani, viata putea aparea fara probleme.

| Bezea a răspuns:

Adam și Eva au avut 2 fii : Cain & Abel => use your brain.
Maimuțele au evoluat din microorganisme => use your brain.

| Nuvăsufăr a răspuns:

E fumată întrebarea.

| ZvT a răspuns:

Din extratereştrii. De ce pui întrebarea asta expirată. Doar să ai şi tu o întrebare în top?

| cosmasavoare explică (pentru ZvT):

Nu boss, este o simpla intrebare! Nu va cere nimeni sa raspundeti obligatoriu, iar cei care incearca sa imi jignesca inteligenta mai bine s-ar abtine!

| ateu123 a răspuns:

Omul nu se trage amice, omul este maimuta si sunt dovezi adn care sprijina cele afirmate plus multe dovezi (fosile ) toate speciile au evoluat din virusi si microbii dovezii sunt multe doar sa vrei sa le observi

| grgdlk a răspuns:

Pai si maimuta nu se trage tot din microorganisme? sau a aparut brusc ca prin magie intr un copac? daca ne tragem din maimuta sau orice alt animal automat ca ne tragem si din microorganisme

nu sunt eu mare savant dar eu cred ca am evoluat din ceva nu stiu sigur ce, dar din ceva am evoluat sau poate am involuat

| dinulia94 a răspuns:

De la Dumnezeu happy

| praf a răspuns:

Mai este si varianta cu extraterestrii sustinuta de miscarea raeliana,care pare mai interesanta, dar oricum adevarul nu cred ca il stie nimeni, iar pentru cei interesati despre miscarea raeliana pot citi aici http://ro.rael.org/home

| ReviRocsy a răspuns:

POi se zice ca maimuta si omul ar avea un stramos comun, ca omul se trage din maimuta...sincer euu o cred pe asta nu mimuta