| unul1 a întrebat:

Daca populatia lumii continua sa fie tot mai mare lumea se va intoarce iar la comunism? In 2050 e posibil ca populatia lumii sa treaca de 10 miliarde, terenurile agricole sunt tot mai putine, resurse tot mai mici. Ce rezulta din asta? Tot mai multa populatie saraca, proletara, va cere comunismul pentru a fi toti oamenii "egali".

21 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu prea cred...
Cu cat populatia este mai mare cu atat este mai greu de controlat, iar orice imperiu bazat pe totalitarism este predestinat caderii.
Exemple in istorie sunt destule, inclusiv Urss-ul.
Lumea este prea obsedata de libertatea si are prea mult acces la informatie ca sa impui un imperiu totalitarist global.
Si daca e sa se intoarca probabil ca o sa fie doar cateva state ex sovietice.

Chesti cu populatia si epuizarea resurselor :

Nu cred ca o sa fie o asa mare problema in viitor.
Gandeste-te ca daca ai lua toata populatia lumii si ai pune-o intr-un singur oras..acel oras ar trebui sa fie de marimea californiei.
Nu este chiar exagerat avand in vedere imenistatea planetei noastre.
Odata cu modificarile genetice aduse plantelor si cu aparitia clonarii, hrana nu mai este o problema atat de mare, mai ales ca si in conditiile actuale avem hrana destula cat sa hranim 50 de miliarde de oameni.
In realitatea avem mai multa hrana decat putem manca.
Iar resursele naturale pot fi foarte usor acoperite de energii alternative.
Deja sunt multe solutii pentru aceste probleme dar care nu sunt inca implementate din cauza marilor companii forestiere, petroliere...etc

Iar oamenii in ultimul timp au inceput sa construiasca cladiri inalte, ca sa profite de spatiul aproape nelimitat pe care il constituie cerul.
In viitor probabil ca o sa vedem orase destul de inghesuite dar cu cladiri mari si foarte inalte * mii de metri *
Plus ca mai avem de cucerit si ultima frontiera... oceanul.
Cat crezi ca o sa mai lipseasca pana o sa construim orase si sub apa?

Plus ca odata cu colonizarea spatiala *care va fi posibila in urmatorii 50 de ani * o sa ne putem extinde oriunde dorim.
Deja putem face lucrurile acestea pe luna sau pe Marte.
Odata cu dezvoltatea tehnologiei creste si calitatea vietii...asta spune istoria.

| unul1 explică (pentru Apache):

Mai trebuia sa aduc cate ceva in intrebarea mea. Populatia lumii creste in special in Asia si Africa continente destul de sarace. In Africa agricultura este aproape egala cu 0, in Asia este foarte mult desert, terenurile agricole se in zonele din Asia vor fi tot mai mici. Datorita saraciei oamenii o sa-si doreasca comunismul dar in Est, nu si in occident. Asa o sa se ajunga iar la un razboi rece intre Est si Vest, Estul cu pretentii teritoriale tot mai mare mai ales o sa doreasca terenuri agricole.

Legat de hrana produsa sintetic... e sintetica! Produce boli oamenilor deci asa ceva e exclus.

E adevarat ca terenurile agricole se pot exploata mult mai bine dar mai e mult pana sa se ajunga ca fiecare ha din lume sa produce cat produce un ha din Olanda.

Nu stiu unde ai auzit minciuna asta ca avem hrana pentru 50 de miliarde de oameni. ONU vorbeste tot mai serios de o criza alimentara si asta se poate vedea la pretul de la alimente care este intr-o continua crestere. Da-mi un link cu un site/blog cat de cat credibil in care zice ca avem hrana pentru 50 de mld de oameni. Si daca vrei sa te lege de faptul ca aruncam multa hrana la gunoi... asta face parte din capitalism si din liberalism. Loc avem mult unde sa adapostim populatia lumii dar nu asta e problema.

Referitor la resurse... nu numai cele energetice sunt o problema ci materia prima gen fier.

Colonizarea spatiala este muuuult mai grea decat pare mai ales ca NASA reduce tot mai mult bugetul pentru cercetare.

| Apache a răspuns (pentru unul1):

Razboaie si conflicte militare tot o sa mai existe.
O sa existe si peste mii de ani.
Dar de fiecare data omenirea si-a revenit, si a revenit mai puternica si mai avansata.
Asa merge istoria, cu suisuri si coborasuri.
Desi potentialul de distrugere este mai mare in ziua de astazi.

Vorbesti ca un ecologist care nu are habar de stiinta.
Hrana modificata genetic este folosita de zeci de ani in mai toate culturile agricole din lume.
Poate are anumite riscuri in plus fata de hrana naturala, dar este singurul mod in care poti oferi suficiente alimente pentru toata populatia lumii.
Asta e viitorul...

Avem hrana pentru macar 10 miliarde de oameni in momentul de fata.
Daca e ca fiecare dintre noi sa manance cu o anumita ratie atunci ajunge si pentru 50.
Problema este ca hrana aceasta este impartita inegal.
Oamenii din tarile dezvoltate mananca de 3 ori mai mult decat e normal, iar cei din tarile subdezvoltate invers.

Se lucreaza din greu la materiale sintetice care sa vindece dependenta de metale.
Unii spun ca tocmai diamantele sintetice ar putea fi o solutie atata timp cat vom reusi sa le prelucram la o scara mai mare decat cea actuala.
Pana la urma diamentele se produc din carbon ...care practic ne inconjoara mereu.

Iar colonizarea spatiala nu este in primul rand incercata de Nasa.
Tarile Asiatice au inceput sa ia un avans in cursa colonizarii, iar companiile private au inceput si ele sa isi spuna cuvantul.
Probabil ca primul om care va pune piciorul pe Marte va plati ca sa faca asta...

| unul1 explică (pentru Apache):

Daca cauti pe internet peste tot o sa gasesti ca hrana modificata genetic produce diverse boli, deci nu este o solutie.

Eu vorbeam ca daca populatia lumii va creste vom ajunge la comunism. Ce spui tu de ratia hranii este comunism. Ok, se pot inlocui metalele cu metalele sintetice dar pentru producerea lor este nevoie de multe resurse.

| shadovv a răspuns:

De unde ai scos o si pasta?

Ideea e ca noi avem destula hrana si destul spatiu pentru toti, pacat ca nu stim sa le distribuim. Cam asta e problema realitatii si motivul pentru care o sa murim: distribuirea energiei in spatiu.

| Musique a răspuns:

Rezultă că se apropie sfârșitul omenirii.

| andrei a răspuns:

Apai normal ca unele companii spun ca nu mai este mancare pentru a creste pretul. Probabil pe asta te bazezi cand spui ca nu mai sunt terenul agricole.

| unknownn a răspuns:

Grija asta ai tu?

| RAY a răspuns:

Vom ajunge sa ne mancam, eu macar vreau sa manc fete

| doctorandus a răspuns:

Scenarii sunt multe. Ai vazut filmul Soylent Green cu Charlton Heston?

| Mădă0611 a răspuns:

"terenurile agricole sunt tot mai putine" :O cine fura terenuri agricole? :O
Lenea si prostia isi spun cuvantul, partea naspa e ca se scumpeste ciocolata...

| unul1 explică (pentru Mădă0611):

Incalzirea globala le fura...

| Mădă0611 a răspuns (pentru unul1):

Si cine e de vina pentru asta? Lenea si prostia. Prostia e responsabila si de inmultirea "iepureasca". Lumea e actiune - reactiune, deci, o meritam, si nu comunismul e solutia, ci trezirea la realitate.
http://asapteadimensiune.ro/lectia-de-socialism.html doar textul

| usuk a răspuns (pentru Mădă0611):

Good one sir, you just made my day

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi posibil sa ne intoarcem la comunism, de ce nu? Rezulta ca am mierlit-o, cu totii. Nu exista ''egalitate''. Niciodata nu a existat. Incetul cu incetul, vom ajunge sa murim de foame.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comunismul a aparut,ca forma de organizare a societatii, nu determinat de numarul de oameni, ci pentru progresul ei.S-a dovedit insa gresit, in primul rand intrucat nu a tinut cont de o caracteristica a naturii umane:dorinta de a fi singurul proprietar al unor bunuri, la care considera ca are dreptul prin actvitatea sa in dezvoltarea societatii.

| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Pai probabil asa se va ajunge la sfarsitul lumii incetul cu incetul adica o moarte inceata si dureroasa, daca nu se produce o minune si noi nu o sa creem ca in filme o metoda prin care sa putem locui si pe alte planete thinking
Dar comunism nu...
Sau solutia ar putea fi un al 3-lea razboi mondial prin care sa moara miliarde de oameni...

Răspuns utilizator avertizat
| agentul007 a răspuns:

Nu.

| Johanndjmt2 a răspuns:

Daca intr-o zi vom ajunge atat de MULTI incat planeta nu va mai fi in stare sa ne intretina pe toti, va trebui sa ne largim orizonturile dincolo de granitele ei. Vorbesc desigur despre colonizarea Spatiului Cosmic.
Nu degeaba suntem intr-o era a explorarii cosmosului, si crede-ma ca nu degeaba se pun la cale programe spatiale ca : "Primul om pe Marte pentru anul 2031" sau "Terra-ficarea planetei Marte" ( adica transformarea ei intr-o planeta locuibila precum Pamantul )

Schimbarile majore obliga speciile sa se adapteze indiferent de situatie.
La fel este si in cazul omului.
Va trebui sa invete sa traiasca oriunde.

Referitor la intrebarea ta :
Comunismul nu este o solutie, nu este un punct final! Omul se va inmulti oricum, chiar si cu resurse putine.

| Aristodemos a răspuns:

Nu inteleg, revoltarea impotriva comunismului, societetatea comunista nu este una rea, in Romania ca in restul lumii comunismul a fost aplicat prost, nerespectanduse idealurile marxiste, binenteles nu toti oameni sunt egali, in nici un caz nu va fi asa, unii sunt mai destepti, altii sunt mai prosti, dar tehnologia creste, si orece om poate sa faca orce trebuie doar sa vrea.