| AlexDorinel a întrebat:

De ce China are așa puține cazuri în condițiile în care au o populație de 1.4 miliarde de oameni?

Știu că la ei e comunism și autoritate destul de mare.

India o țară cu tot 1.4 miliarde de oameni are zeci de milioane de cazuri și China are doar 100.000, cum vine asta?

Eu cred că și China are câteva milioane de cazuri dar se ascund.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se raporteaza adevarul.

Bula
| Bula a răspuns:

India este acum noul Bau-Bau pentru europenii care nu stiu sa gandeasca.
Chinezii n-au vreme de prostii, ei trebuie sa produca pentru intreaga lume.

Fa o mica socoteala (pe degete):
India are cca. 1.6 miliarde (1600 milioane) de locuitori, iar infectia zilnica a atins varful de 400 mii.
1600 milioane inseamna 1600000 mii locuitori cu 400 mii infectati = 1600 mii locuitori cu 400 infectati = 0.25 infactati la mia de locuitori = mai putini ca la noi, care suntem in zona verde!

Problema este ca, la cifre mari oamenii se pot incurca foarte tare.
Intreaba-te: care este mai mult: 362 mii lei sau 2 milioane de euro furati?

| Lukasssz a răspuns:

Mai mult ca sigur ei ascund asta.

| Invictusman a răspuns:

În India e mai rău ca la noi, nu prea se respecta masurile și sunt mulți needucați, mai ales cei din zonele sărace, sunt ca brazilienii niște primitivi.
Chinezii ăștia galbejiti sunt deștepți, nu degeaba domina lumea economic, nu compara țiganimea de India cu China care sunt foarte stricți cu covid.
Dar și acolo se ascunde adevărul.
Oricum nimeni nu o sa fie prea curând tras la răspundere și mulți oameni vor muri în continuare.

| romeo78 a răspuns (pentru Invictusman):

Niciodată nu se va afla adevărul!

| Invictusman a răspuns (pentru romeo78):

Aveți dreptate.

| nuamabsolutnicioidee a răspuns:

Se raportează sigur ca sigur cazurile care nu sunt cazuri.;-;