| RAY a întrebat:

Daca selectia naturala/sexuala nu mai exista la specia umana si avem autocontrol si suntem fiinte rationale de ce se intampla ceea ce scrie mai jos?

Dacă am fi avut cu adevărat autocontrol, n-ar mai exista violență, am fi o civilizație pașnică. Avem însă reguli, legi, cutume, norme, le-am creat tocmai pentru a ne proteja de alții și de noi înșine. Și nici ele nu sunt de ajuns, dovadă faptul că oriunde în lume pușcăriile sunt pline. Și nu știu de ce ar avea animalele nevoie de autocontrol, fac ceea ce le dictează instinctele, vânează, mănâncă, dorm, se împerechează, nu din plictiseală ori doar din plăcerea de a face acel lucru, cum e cazul oamenilor.

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar avem autocontrol si suntem singura specie care detine acest lucru (exceptand fiintele pe care nu le cunoastem-daca exista). Singura problema e ca nu multe persoane stiu sa il foloseasca. El e in noi ca si caracteriatica dar nu prea ne folosim de el.
Prin meditatie si muuuuulta constientizare cred ca putem sa controlam acest lucru.
Si prin "noi" nu trebuie facut referire la toti. Poate doar majoritatea. Sunt persoane in lumea asta care depasesc cu mult mentalitatea si cunoasterea asupra sinelui si a actiunilor celorlalti.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Confirmi noile studi, asa e

5 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Tocmai pentru ca spre deosibire de animale noi avem gandire creatoare sau distructiva

| crud a răspuns:

In Suedia puscariile sunt goale; le inchiriaza. Autocontrolul nu functioneaza la fel pentru toate persoanele; exista destul de multi oameni "scapati de sub control", cu grave probleme psihice. Eu cred ca la baza problemelor oamenilor sta lacomia si lipsa de respect. Elimina chestiile astea si vezi daca nu cumva obtii acea civilizatie dorita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru crud):

Aia da, pentru ca oamenii tind sa eticheteze si sa-si faca pareri, asta doar face ca cel cu probleme sa-si repete faptele.

| RAY explică (pentru crud):

Eu cred ca autocontrolul este determinat de IQ