| RAY a întrebat:

Mai este valabila selectia naturala, sexuala azi la specia umana?

26 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Eu nu cred ca mai e atat de valabila din simplul motiv ca speranta de viata este prelungita artificial si genele deficiare se transmit pentru ca nu mai ies din populatie prin moartea indivizilor. In plus deja oamenii apreciaza alte calitati decat cele "genetice" gen poti fi pitic si de 150 de KG si toti iti gasesti tipa sa te reproduci daca ai bani ca poti sa iti procuri cele de zi cu zi fara sa fi in stare sa vanezi etc.

Totusi mie imi place sa cred ca si daca nu functioneaza macar incearca. Adica daca o exista o gena pentru prostie ea nu se va transmite prea departe macar in cazul alora anti vaccinuri.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Trist

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Eu cred ca e valabila,femeile aleg cei mai buni barbati, majoritatea cuplurilor sunt rezultatul atractiei fizice, iubirea, selectia naturala exista, exista indivizi care sunt mai buni

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Atractia fizica este importanta pentru cuplurile tinere, din pacate nu asta e segmentul care se reproduce decat in tarile sarace. Iubirea nu are treaba cu nici o selectie e doar chestia care tine indivizii impreuna ca sa creasca ploduul.

Cat despre selectia naturala cred ca nu intelegi conceptul.La baza se refera la faptul ca genele care adapteaza cel mai bine individul la mediu se vor transmite pentru ca individul respectiv va avea un avantaja fata de competitie. In cazul nostru factorul genetic e scos din schema de tehnologie si nu stiu statisticile dar pe europa o sa presupunem ca cel putin 50% din adulti se vor reproduce la un moment dat (ple astia africa si america de sud probabil numarul e mai mare) si copii vor supravietuii dindiferent de gene.

Alta treaba interesanta in contextul asta e ca datorita medicinei moderne supravietuiesc inclusiv indivizii cu malformatii grave iar in anumite cazuri posibil sa si faca copii.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Dar femeile avand o educatie,loc de munca,cariera vor avea pretenti mai mari,vezi si tu cati barbati sunt singuri, sunt foarte multi, eu cred in selectia sexuala care va fi mai puternica in viitor, din pacate asa e, indivi care apoi sunt asistati social toata viata

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Raportul femei barbati la nivel mondial e putin inclinat in favoarea femeilor deci pentru fiecare tip solo e si o tipa (1, ceva) solo. In cazul oamenilor nu doar femelele sunt selective ci si masculii. Dupa logica ta daca te racoleaza o tanti care traieste in parc, a facut alegerea deci you seal the deal.

Si din nou, ratezi esenta conceptului.

E posibil ca dintr-un individ (si ma refer ca membru al unei specii nu om de sex masculin) neperformant (genetic vorbind) sa rezulte unul dezirabil pentru sexul opus deoarece si daca inima lui/ei n-o fi din cele mai bune, ochii din cei mai ageri tipul/tipa poate arata bine si poate fi relativ destept/desteapta incat sa aiba un job ok.

Trasaturile la care te referi tu (cele pe care in cazul descris de tine le prefera femeile) sunt doar o parte din ecuatie, cea in care individul se masoara cu competitorii pentru a se reproduce. Faza e ca mai e si partea in care daca individul nu ar fi trait in secolul 21 nu ar fi ajuns al varsta de reproducere. Medicina moderna anuleaza selectia naturala prin simplul motiv ca indivizii dezadaptati vor supravietuii si se vor reproduce.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Ai dreptate, dar depinde de femei daca masculi se vor reproduce

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Lasa ca mai cresti tu si vezi care vor copii mai tare. happy

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Femeile dupa 35 de ani cauta provideri pentru ca le ticaie ceasul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Absolut, tot ce se întâmplă e natural, face parte din natură.

| RAY explică (pentru sadrian46):

Eu am vrut sa scriu daca omul mai este influentat de selectia sexuala.naturala

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Da, și eu îți răspund că exact de asta e influențat.
Dacă el caută și găsește apoi acoperiri raționale, scuze, alibiuri de genul, m-am *** cu ea că îmi era milă, sau că era bogată, sau că eram stătut, asta e partea a doua de la actul natural de selecție.
Dar te rog să mă contrazici că eu nu mă supăr, și eu imediat după asta o să te contracontra zic.

| Plato a răspuns:

Nah

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca nu mai valabila ca pe timpuri dar daca ai calitati native iti este mai usor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu existã o realitate univeral valabila, e in Constanta de timp si de nevoile fiecaruia in parte ce isi doreste. Selectia este mult mai complexa decât niste manuale de biologie/stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De mai bine de 10.000 de ani selectia naturala cat priveste partea fizica (si sexuala) nu mai exista. In schimb S-a constatat ca noile generatii au un coeficient de inteligenta mai ridicata decat cei de dinaintea lor...

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Tu stii ce inseamna selectia naturala/sexuala? cum naiba de 10000 de ani cand ciuma a decimat pe multi si uni nu mureau si se reproducerea cum naiba se numea asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Pe scurt: pe cand cutreieram paduriile doar cei puternici supravietuiau, faceau rost de mancare si se reproduceau. Cei slabi --> mureau. Acuma toti se pot reproduce :)
. https://www.youtube.com/watch?v=d2AgV_6HkDI

| RAY explică (pentru anonim_4396):

O data cu educatia femeilor, loc de munca, cariera femeile vor avea pretenti mai mari

| RAY explică (pentru anonim_4396):

You seem to have a fundamental misunderstanding of evolution. Natural selection still does occur. For example, tall men in many parts of the world are more likely to have more children than shorter men. Over generations this leads to a larger percent of the population being taller. Pre-historically, when food was scarce and acquiring it was uncertain being tall was actually a disadvantage because your body required more calories than someone shorter. This is why on islands, where calories are the most restricted, humans (and other mammals) tend to have smaller body sizes. Being big meant a greater proportion of your calories had to go towards keeping your body running, leaving less available for what really matters in terms of evolution: making babies. Any time there is a difference in reproductive success there is evolution.

You make many more mistakes, like assuming evolution has a direction. Complexity isn't inevitable, and if losing complexity is more fit, than evolution can move toward simplicity. For example, the blind cave fish. A species of fish that lacks eyes because in a cave without light, building and maintaining eyes is a waste of energy. Energy that could have gone toward, you guessed it, making babies. And how do we know the blind cave fish's ancestors had eyes? Because the blind cave fish has eye sockets.

For the sake of my own frustration, I'm going to leave it there. There are too many mistakes for me to address all of them. Please, in the future, research the mechanics behind the topic you want to talk about so that you don't misinform so many people on a subject that the USA is already depressingly misinformed about.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Dar si cineva genetic inferior poate fi de succes cu o educatie/alimentatie potrivita.
Asta nu inseamna selectie naturala.
+ vad ca tai din ecuatie faza ca si persoanele de sex feminin pot fi genetic inferioare. i ele ajung sa isi transmita genele inferioare mai departe

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Femeile mereu gasesc pe cineva cu care sa faca sex, desigur ca sunt cazuri gen maicuta, infertile etc

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Alta chestie: Inaltimea -care este si genetica, dar depinde in mare parte de alimentatie.
Statisticiile arata ca generatiile care au dat de un nivel de trai mai ridicat, imediat au crescut in inaltime.
Daca ar fi vorba numai de genetica ar fi super : DAR ia explica mie cum se face ca eu is cu aproape 20 de cm mai scund ca tata.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Poate esti in faza in crestere

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Is trecut de 25 ani, macar is de acelasi inaltime ca solistul formatiei Cradle Of Filth
https://www.youtube.com/watch?v=Sz3LtbDXPWQ